Serpil Kemalbay: 8 Mart’a direniş damgasını vurdu

  • 09:11 11 Mart 2020
  • Siyaset
Melike Aydın
İZMİR - 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde öne çıkan talepleri değerlendiren HDP’li Serpil Kemalbay, “8 Mart’ta direniş damgasını vurdu. Kadınlar yeni bir yaşam istiyor” dedi. 
 
Kadınlar önceki yıllarda olduğu gibi bu yılda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne haftalar öncesinde hazırlanmaya başladı. Bu yıl da talepleri v sloganlarıyla farklı kentlerde ya da ülkelerde alanlara çıkan kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü tüm coşkusu ve renkleriyle karşıladı. 
 
8 Mart’ı İzmir’de karşılayan HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, 8 Mart’ta öne çıkan talepleri değerlendirdi. 
 
‘Türkiye adı konmamış bir savaş içinde’
 
Dünyada 40’ı aşkın ülkede neoliberal faşizme karşı isyanların olduğu bir süreçte 8 Mart’a girildiğini kaydeden Serpil, Türkiye’de de kadınların güçlü bir şekilde 8 Mart’ta sokaklarda olduğunu söyledi. 8 Mart etkinliklerinde kadınların en öncelikli talebinin kazanılmış haklarına ciddi saldırılar olması nedeniyle bu hakları korumak üzerinden yükseldiğini ifade eden Serpil, bir diğer önemli talebin ise ‘barış’ olduğunu vurguladı. Serpil, “Türkiye adı konmamış bir savaş içinde. AKP-MHP iktidarı emperyalist güçlerle savaşa girdi. Savaş politikası demek evlere tabutların gelmesi, anaların ağlaması demek. 8 Mart’ta barış talepleri yükseldi” diye belirtti. 
 
‘Yeni bir yaşam talebi’
 
“8 Mart’a direniş damgasını vurdu” diyen Serpil, İzmir’de ise kadınların 8 Mart’taki taleplerinin barış, kazanılmış hakların korunması ve kadın grevi taleplerinin yükselmesi olduğunu söyledi. Serpil, 8 Mart’ı, HDP İzmir İl Örgütü’nün il binasında yaptığı “Kadın emeği ve görünürlüğü” paneli ile karşıladığını, devamında ise kadınların il binasından Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne kadar yürüyerek buradaki kadınlarla bir araya geldiğini ifade etti. 8 Mart günü kadınlarda coşkunun ve heyecanın dorukta olduğunu vurgulayan Serpil, “Yoksulluk, işsizlik, kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri, devletlerin kadını görmeyen cezasızlık politikalarını protesto eden kadınlar yeni bir yaşam için taleplerini pek çok eylemle ortaya koydu” diye konuştu. 
 
‘Kadınlar yasak kararına rağmen bir araya geldi’
 
 Her yıl İstanbul’da binlerce kadının katılımıyla gerçekleşen Feminist Gece Yürüyüşü’ne ilişkin de konuşan Serpil, İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla Valiliğin yasak kararına rağmen kadınların bir araya geldiğini söyledi. Serpil,  “İçişleri Bakanı ‘demokratik haklarını kullanmalarına engel olun’ şeklinde kadınları hedef alan açıklamalarda bulundu. Süleyman Soylu’nun yer tartışması çıkararak, İstanbul’da İstiklal Caddesi’ni yasaklayan açıklamasına şahit olduk. Ancak kadınlar buna karşı 18 yıldır yaptıkları gibi İstiklal Caddesi’nde güçlü bir şekilde yürüdüler. İstanbul, ilçe yürüyüşlerine de şahitlik etti” dedi. 
 
‘Her kadın bir basın görevlisi oldu’
 
Feminist Gece Yürüyüşü’nü takip etmek isteyen gazetecilerin karşılaştığı engellemelere de değinen Serpil, “Bütün bunlara rağmen hiçbir haber gizlenemiyor. Her kadın bir basın görevlisi oldu. Medya olarak hareket ediyor. Bütün bu görüntüler yayıldı, çünkü ‘tek adam rejimi’nin kurumsallaşması faşizmin halktan saklanması gerekiyor. Öncelikle basına baskı yaptı. Gerçek haberin yaygınlaşmasını sağlıyoruz. Sosyal medya gerçek medya haline geldi. Elbette sıkıntıları var ama biz onları aşabiliyoruz, kadın mücadelesinin faydasına değerlendiriyoruz. Bu 8 Mart’ta da öyle oldu” sözlerini kullandı. 
 
Kadın grevi önemli gündemlerden biriydi’
 
Şili’de başlayan Las Tesis danslı protestolardan da söz eden Serpil,  protestoların birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de gerçekleştiğini hatırlattı. Serpil, bu protestolara İstanbul, Ankara ve İzmir’de katılan kadınlara soruşturma açıldığını dile getirdi. Serpil kadın grevine ilişkin ise şunları söyledi: “Görüyoruz ki 21.yy’da toplumsal olayların en önemli dinamiği kadınlar. Kadın grevi önemli gündemlerden biriydi. Kadın grevinin talepleri dünyada da gündeme geldi. Kadınlar talepleriyle toplumun içinde yer almak için mücadelelerini çok güçlü bir şekilde ortaya koydu. Direniş, bu 8 Mart’a damgasını vurdu” ifadelerini kullandı. 
 
‘Kadınların ev içi emeği ortaya konmalı’
 
Kadınların hem ev içinde hem de dışında verdiği emeğe işaret eden Serpil, son olarak, “Ev kadınlarının sigorta haklarının verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle kadının ev içi emeği, kadın özgürlük mücadelesinde önemli bir yere sahip. Kadınların sigorta ve emeklilik hakkının etrafında düşünülmesi, bu talebin yükseltilmesi gerekir” dedi.