SELİS yeni projeleri ile yeniden kadınlarla

  • 09:05 12 Mart 2020
  • Yaşam
Zeynep Durgut
 
BATMAN - Kayyım tarafından kapatılan ancak HDP’li Batman Belediyesi tarafından yeniden açılan SELİS Kadın Dayanışma Merkezi’nin önümüzdeki süreç içerisindeki projelerini anlatan Kadın ve Aile Müdürü Gülcan Demir Arslan, “Kadınların talepleri doğrultusunda tekrardan açılan kurumumuzda psikolojik ve sosyolojik danışmanlıklar olacak. ‘Alo Şiddet Hattı’ ve ekolojik köy projemiz var. Bütün kadınlarla dayanışmaya, kadınlarla birlikte çalışmaya hazırız ve bekliyoruz” dedi.
 
Diyarbakır Selis Kadın Danışmanlık merkezinin desteği ile Batman Belediyesi bünyesinde 2005 yılında kurulan ve şiddet gören kadınlara psikolojik ve hukuki destek veren SELİS Kadın Dayanışma Merkezi, 2016’da belediyeye kayyım olarak atanan Vali Yardımcısı Ertuğ Şevket Ersoy tarafından kapatılmıştı. 2019 Yerel Seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi kayyım atanan belediyelerini tümünü geri kazandı. HDP’li Batman Belediyesi, kayyımın kapattığı SELİS Kadın Dayanışma Merkezi’nin açılışını 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında yeniden gerçekleştirdi. Kadın Dayanışma Merkezi’nde Kadın ve Aile Müdürü olan Gülcan Demir Arslan, hayata geçirecekleri projelere ilişkin ajansımıza konuştu.
 
‘Tekrardan kadınlarla bir arada olmaya ve dayanışma içerisinde olacağız’
 
SELİS’in 2005 yılında açıldığını dile getiren Gülcan, 11 yıl boyunca Batman’da kadınlara hizmet verdiklerini ifade etti. 11 içerisinde ciddi çalışmalara imza atıldığını söyleyen Gülcan, danışman ve psikologlar tarafından yüzlerce kadına destek verildiğini belirtti. 2005 yılının kentte kadın katliamları, intiharları ve şiddetinin en fazla arttığı süreçler arasında olduğunu anımsatan Gülcan, o süreçte SELİS’in saha çalışmaları yaptığını, hukuki desteğe ihtiyacı olan kadınlara ulaştığını aktardı. Gülcan, “Her alanda kadınlara destek verildi ve kadınlarla dayanışma içerisine girildi. Kadınların gerçekten kendini toplumsal anlamda daha iyi hissettikleri, daha güvende hissettikleri ve sözlerinin yerini bulduğu muhatap oldukları bir kurumları vardı. Ama 2016 yılında kayyım tarafından kadın kurumumuz kapatılarak Vali’ye devredildi. O zamandan bu zamana ciddi bir boşlukta oluştu. İhtiyaç dahilinde tekrardan açıldı” dedi.  
 
‘Kadınlar SELİS’in açılması için Belediyeye başvuruda bulundu’
 
SELİS’in yarattığı boşluktan kaynaklı kadınların çok zorlandığının altını çizen Gülcan, Batman’da kadınların kadın dayanışmasını hissettikleri alanlara ihtiyaç duyduğunu söyledi. Gülcan, “Kadınlar belediyeye gelip bunun direk başvurusunda bulunup bir an önce kurumumuzun açılması gerektiğini söyledi. Bu ihtiyaç doğrultusunda kurumumuzu tekrardan açtık. Tekrardan kadınlarla bir arada olmaya, dayanışma içerisinde olmaya ve her türlü destekte bulunmaya hazırız. Kurumumuzu da bu şekilde açtık. Psikolojik ve sosyolojik danışmanlıklar olacak. Sürekli olarak kadınlarla dayanışma halinde olacağız. Bizler inanıyoruz ki, biz kadınlar birlikte daha güçlüyüz” diye belirtti.
 
‘Her alanda kadınları üretime teşvik edebilecek projelerimiz var’
 
Kadınların ekonomiden, ekolojiye, sağlıktan, yaşamın her alanına dokunması gerektiğini ifade eden Gülcan, bu sebepten ötürü kadın derneği olarak çeşitli çalışmalarının olacağını söyledi. Gülcan, “ HÊVÎ Kadın Dayanışma Merkezimiz var. Yüzlerce kadının emeği var. Birçok alanda kurslar vardı. Şu anda da aktif olan 3 kadın atölyemiz var. Orada da yüzlerce kadın arkadaş hem eğitim gördü hem de sertifika aldı. Ekonomik anlamda kendilerini hem daha iyi, hem de daha güvende hissedebilecekleri bir çalışma oldu. Bundan sonra da çalışmalarımız bu yönlü daha kapsayıcı olacağı gibi farklı alanlarda da çalışmalarımızı sürdürmeyi düşünüyoruz. Her alanda kadınları üretime teşvik edebilecek düşüncelerimiz var. Bunları da projelendirerek, kooperatiflerle hayata geçirmeyi planlıyoruz. SELİS Kadın Dayanışma Merkezi’mizde hem kadınlarla dayanışma içinde hem hukuki danışmanlık, hem psikolojik danışmanlık hem de sosyolojik çalışmalar yapacağız” bilgisini verdi. 
 
‘Alo Şiddet Hattı ve ekolojik köy projelerimiz var’
 
“Alo Şiddet Hattı”nı açacakları bilgisini de paylaşan Gülcan, kadınların ulaşabileceği ve aradığında bire bir muhatabının kadın olabileceği bir hattı açma projesini öncelikli olarak önlerine koyduklarını dile getirdi. Hukuksal anlamda da 6284 Kadını Koruma Yasa’sını hayata geçirme ve bu konu da zorlayıcı olma gibi bir durumlarının olduğunu söyleyen Gülcan, şunları ifade etti: “Çünkü hepimizin şahitlik ettiği gibi her gün bir kadın katlediliyor. 6284 kanununu savcıların, hakimlerin ve gerekli mercilerin hızla hayata geçirmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra ekolojik köy projemiz var. Kadınların üretim de olduğu ve tamamen kadınların çalıştığı emeğinden, üretimine kadar her alanda olduğu bir projemiz var. Bu durumda sadece kadınlar olacak. Ekonomik alanda en çok zorlanan kadındır ve buna cevap olması gereken de yine kadındır. Çünkü kadın bu toplumun en temel kaygısını yaşayan ve mağdur olanlardandır. Bu anlamda da bu alanı güçlendirecek projelerimiz olacaktır. Kadınlarla birlikte bu yaşamı çok daha güçlü, çok daha renkli, çok daha adaletli ve çok daha güzel olacağına inanıyoruz. Bütün kadınlarla dayanışmaya ve kadınlarla birlikte çalışmaya hazırız ve bekliyoruz” dedi.