Depremzedeler: Hijyen ortamı olmadığı için koronavirüsten endişe ediyoruz

  • 09:12 12 Mart 2020
  • Güncel
 
 
Şehriban Abi
 
VAN - İran’ın Xoy kentinde meydana gelen depremin en fazla hissedildiği Başkale’nin 5 mahallesinde çadırda kalan yurttaşlar, hijyen ortamının olmamasından yakındı. Çadırlarının su bastığını ve günlerdir çocuklarına banyo yaptıramadıklarını söyleyen kadınlar, yetkililere seslendi. 
 
İran’ın Xoy kentinde 23 Şubat günü meydana gelen 5.8 şiddetindeki deprem nedeniyle Van’ın Başkale ilçesine bağlı Özpınar (Elbis), Güvendik (Eleze), Gelenler (Qirati), Böğrüpek (Xanik) ve Kaşkol (Qaşqol) mahallelerinde büyük hasar meydana geldi. 10 kişinin yaşamını yitirdiği depremde, mahallelerde ayrıca çok sayıda hayvan enkaz altında kalarak yaşamını yitirdi. Kendilerine çadır yardımı yapıldığını ancak soğuk hava ve su baskınlarından dolayı çadırlarda kalamadıklarını belirten depremzedeler, yaşadıkları sorunları dile getirdi. 
 
‘Çadırları su bastı’
 
Özpınar mahallesinde kalan Menice Aslan, “Konteynır evleri olsaydı en azından biraz daha idare edebilirdik.  Karlar eridiği için çadırlar çamur altında kalıyor, ıslanıyor ve halı ile yorganlar da bu şekilde ıslanıyor. Temiz içme suları sürekli akmıyor. Banyo yapacak yer yok. Çadırlarda ıslandıkça kullanılamaz hale geldi. Elimizden bir şey gelmiyor. Suyun içinde yatıp kalkıyoruz. Bu çadırlarda yaşanılmıyor bir an önce başka çözüm bulunmalı” çağrısında bulundu. 
 
‘Çadırda 6 kişi kalıyoruz’
 
Depremzedelerden Zülife Aslan da çamaşırları yıkayamadıklarını ve banyo yapamadıklarını dile getirdi. Zülife, “Makinalarımızın hepsi enkaz altında kaldı. Ev eşyası olarak halımız dahi yok. Birçok eşyaya ihtiyacımız var. Çadırda 6 kişi kalıyoruz. Bir tane çadır yetmiyor” diye yakındı.
 
‘Gündüz sıcaktan gece soğuktan çadırda dayanamıyoruz’
 
Depremzedelerden Mürvet Aslan da “Bizlere acil ev için bir şeylerin yapılması gerekiyor. Çadırlarda gündüz sıcaktan, gecelerin de soğuktan idare edemiyoruz. Çocuklarımızın banyolarını da bu soğukta çadırda yapıyoruz. Çocuklar daha çok perişan haldeler” dedi.
  
‘Koronavirüs yanı başımızda hijyene daha çok ihtiyaç var’
 
Keşkol mahallesinde yaşayan Edibe Yılmaz ise deprem sonrası bütün hayvanlarının enkaz altında kaldığını belirtti. Edibe, “Ev eşyalarım hepsi dışarıda kaldı. Çocuklarım hasta ve hiç çadır ortamı çocukların sağlık durumuna uygun değil. 20 gündür çocuklarımın banyosunu yapmamışım. Bir an önce temizlik için bir banyonun olması gerekiyor. Oğlum hasta, hastaneye dahi götürecek durumda değilim. Koronavirüs hastalığının da yaygın olduğu İran ülkesi hemen bir duvar arkamızda. Özellikle böyle bir süreçte daha çok hijyene dikkat etmemiz gerekiyor. Fakat oda mümkün değil” şeklinde konuştu.