18’inci Filmmor Kadın Filmleri Festivali başlıyor

  • 09:59 12 Mart 2020
  • Kültür Sanat
İSTANBUL - 18’inci Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali 16 Mart’ta İstanbul’da başlıyor. Yedi şehir gezecek olan festival 10 Mayıs’a kadar sürecek.
 
Bu yıl 18’incisi düzenlenecek olan Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin startı, 16 Mart’ta İstanbul’da veriliyor.  Fransız Kültür Merkezi’nden başlayan ve 22 Mart’a kadar sürecek gösterimler, bu tarihten sonra Küçükçekmece’deki Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde devam edecek. Festival kapsamında ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “Sinebüs”ü ile İstanbul’un altı köyü gezilecek.
 
Festival Filmmor Kadın Kooperatifi, Antalya Kadın Dayanışma Derneği, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği, Rosa Kadın Derneği, Mersin Kadın Emeği Kolektifi, Adana Kadın Platformu, Yalova Kadın Platformu dayanışması ile İstanbul’un ardından 4-5 Nisan’da Muğla’nın Bodrum ilçesinde, 11-12 Nisan’da Antalya’da, 18-19 Nisan’da Mersin’de, 25-26 Nisan’da Yalova’da, 2-3 Mayıs’ta Adana’da ve 9-10 Mayıs’ta Diyarbakır’da seyirciyle buluşacak.
 
Festival boyunca tüm gösterimler ve etkinlikler ücretsiz izlenebilecek.
 
Festivalde bu yıl “Hak odaklı sinema” bölümünün yanında “Kadınların sineması”, “Bedenimiz bizimdir”, “Cins-iyet-ler”, “Feminist Bellek” ve “Film-i Takip” bölümlerinde 21 ülkeden 47 film izleyiciyle buluşacak.
 
Festivalin konuğu Japonya’dan
 
Festival kapsamında atölye, panel ve söyleşiler de gerçekleştirilecek. Japonya’da kadınların hala eşit istihdam için verdikleri mücadeleyi konu alan “Direnen Kadınlar” filminin yönetmeni Chieko Yamagami, festivale konuk olarak izleyicilerle söyleşi yapacak.
 
Galatasaray Üniversitesi MEDİAR Araştırma Merkezi ve HESCALE akademik araştırma grubuyla birlikte yapılacak “Kuzey Afrika ve Türkiye’de Kadınların Sineması” paneline Gülsenem Gün, Hülya Uğur Tanrıöver, Meryem Benm’Barek, Patricia Caille katılacak.
 
Filmmor’un, kadınların sinemanın farklı alanlarında varlığını görünür kılmak ve tartışmak için üç yıl önce başlattığı paneller dizisinde bu yıl söz, sanat gruplarında çalışan kadınlarda.
 
Diğer yandan “Hikayeni anlat” diyen kadınlar da Şeyda Taluk ile “Hikaye Anlatıcılığı Atölyesi”nde bir araya gelecek.
 
Her yıl merakla beklenen Altın Bamya Ödülleri yine festival kapanışında açıklanacak.
 
Filmmor 18’inci yaşını, “Mor Kamera Dayanışma Ödülü”nü festivalde yer alan tüm filmlerle paylaşarak, her filmin telif hakkını gözeterek ve festival boyunca tüm film ve etkinlikleri ücretsiz olarak izleyiciye ulaştırarak festivali var eden herkesle birlikte kutluyor, “Eşit hak, alan, ücret, telif lütuf değil, hediye değil; kadınların hakkı” diyor.