Kadınlar tepkili: Bir yanda geçim sıkıntısı bir yanda da yetersiz tedbirler

  • 09:10 13 Mart 2020
  • Güncel
VAN - Çin’de başlayıp dünya geneline yayılan koronavirüs nedeniyle Van-İran sınır kapılarının kapatılması ekonomik krizi de etkiliyor. Van da ise kadınlar bir yandan sınır kapılarının kapatılmasından dolayı yaşadıkları geçim sıkıntısını dile getirirken, diğer yandan ise koronavirüse ilişkin tedbirlerin yetersiz olduğu görüşünde. 
 
Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve birçok ülkeye yayılan koronavirüs nedeniyle 121 bin vaka görülürken. Virüs nedeniyle, en az 4 bin 300 kişi yaşamını yitirdi.  Türkiye’de ise 10 Mart günü Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının tespit edildiğini açıkladı. Çin’den sonra en fazla ölümlerin yaşandığı bir diğer ülke Van ile sınır kapısı olan İran aynı zamanda birçok kişi için geçim kaynağı. Salgından dolayı sınırların kapanmasıyla birlikte mevcut ekonomik kriz kent esnafını daha derinden etkiledi. 
 
‘Yeterli doktor yok’
 
Van’ın Hacıbekir Mahallesi’nde yaşayan kadınlardan Makbule Bartu, sınır kapılarının kapanmasıyla birlikte ekonomik krizin derinleştiğine dikkat çekti. İran’dan getirdikleri ürünleri satarak geçimlerini sağlayan Makbule, koronavirüse ilişkin şunları dile getirdi: “Belki de uzun zamandan beri Türkiye’de vardı, ama bunu açıklamadılar. Yabancı devletlerin İran’a hastalıkla mücadele etmesi için yardım edeceklerini söyledikten sonra Sağlık Bakanlığı ülkede koronavirüs olduğunu açıkladı. Ülkede zaten ekonomik kriz var. Hastaların tedavi edilmesi için yeterli doktor yok.” 
 
 ‘Daha geniş tedbirler alınmalı’
 
Bakanlığın açıklamasından sonra Türkiye’de alınan tedbirleri yetersiz bulduğunu belirten Zeynep Duman ise, “Almamız gereken önlem temizliğe dikkat etmek. Her ne kadar ekonomik kriz varsa bile sağlık alanında hiçbir sınırlandırma yapılmamalı ve daha geniş tedbirler alınmalı. Bunun halk için yapılması gerekiyor. Sınır kapılarının kapatılması da ekonomiyi etkiliyor. İran’dan Van’a seyahat eden binlerce insan vardı” diye belirtti.
 
‘Sınırlar kapatılmasaydı daha ciddi sorunlar yaşardık’
 
Sınır kapılarının kapanmasından dolayı ekonomik açıdan etkilendiklerini söyleyen Makbule Aslan da, koronavirüs ile ilgili bilgisinin olmadığını söyledi. Makbule, “Bu hastalık ile ilgili bir bilgimiz yok. Nasıl ortaya çıktı onu bile bilmiyoruz. Bu hastalığın çözümü nedir bütün dünya bunun üzerinde çalışmalar yapmalı. Oğlum İran’a gidiyordu. Geçimimizi o şekilde sağlıyorduk. Şimdi çalışmıyor. Sınır kapıları kapatılmamış olsaydı daha ciddi sorunlar yaşıyor da olabilirdik” dedi. 
 
Saliha Erol ise, kapıların erken kapatılmadığını, bu yüzden virüsün Türkiye’ye sıçradığını ifade etti.