Ege’de Kürtçe müzik dinletisi: Dil kullanılmazsa müzik de unutulacak

  • 09:18 14 Mart 2020
  • Kültür Sanat
İZMİR -  Ege Üniversitesi’nde ‘İki dil bir ah’ isimli müzik dinletisi ile öğrencilerle buluşan Zahide Kumdarı, “Kürt müzikleri literatüre girmeli ama dil kullanılmazsa kültür de unutulacak” dedi.
 
Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı ilk defa Mart Ayı Öğrenci Etkinlikleri kapsamında Kürtçe müzik dinletisi gerçekleştirdi. Müzik dinletisini ‘İki dil bir ah’ ismiyle Zahide Kumdarı ve ekibi gerçekleştirdi. Zahide, müzik dinletisinde amacının hem dengbejlik kültürüne yer vermek hem de müziğin birleştiriciliğini göstermek olduğunu söyledi. 
 
Üniversitenin onay vermesiyle dinletiyi gerçekleştirdiğini belirten Zahide, “Arkamda çalan arkadaşların hiçbirini tanımıyordum. Yüz yüze görüşmemiştik. Yasin Türk diye bir arkadaş var harika kaval çalıyor. Onunla da tanıştık sosyal medyada. O da Antep Üniversitesi mezunu. Kültürün tabanından geliyor. Yasin’in gelene kadar hiçbir umudu yoktu. Kürt müziğine hakim olan eserleri tamamını bilen arkadaşlar geldi ve çok iyi bir uyum yakaladık. Sadece iki gün birlikte çalıştık. Okul idaresi, Salih Sütoğlu, danışman hocam Mahmut Karagenç destekledi. Saz arkadaşlarım Antep Üniversitesi mezunları Yasin Türk, Veysi Bulut, İnönü Üniversitesi mezunları Pir Kemal Barış, Mesut Yücel, Okan Kılınç, Taylan Bulut, Özüm İzge Karbulut ve Bahattin Danıs da sazlarda yer aldı” dedi. 
 
‘Müzik birleştirici olmalı’
 
Müziğin insanları mutlu günlerinde ve acılarında birleştirdiğini söyleyen Zahide, müziğin birleştiriciliğini Türkçe ve Kürtçe olarak ortaya koymak istediğini belirtti. Kürt bir anne ve Türk bir babanın çocuğu olarak hem annesine hem de babasına hitap etmiş olduğunu söyleyen Zahide, “Kürtçeyi de icra etmek benim için çok önemliydi. Gerçekten çok güzel oldu. Dengbejlik kültüründe bir yas vardır. İnsan ah yakar, ya sevdiğinden ayrılmıştır o an aklına geleni kelimelere döker. Başlar ama ne zaman biteceğini bilemezsin. ‘Ah’ı oradan aldım. Gerçekten konserde de birçok kişi ağladı. İki dil olmalıydı. Kadim topraklardan geldik. Müzikle bunu birleştirirsek daha güzel” ifadelerini kullandı. 
 
‘Akademik çalışmalar gerekli ama dil ve kültür kullanılmazsa unutulur’
 
Dengbejlik kültürüne üniversitelerde yer verilmesi gerektiğini dile getiren Zahide, Kürtçe’nin Ortadoğu’da en çok kullanılan dördüncü dil olduğuna dikkat çekti. Kültürlerin unutulmaması ve sahip çıkılması gerektiğini vurgulayan Zahide, “Köylerde alan araştırması yapmak için uğraşmak istiyorum.  Benden sonra yapmak isteyenlere yol açıldı bence. Kürtçe sahip çıkılmazsa unutulup gidecek. İnsanlar batıya geliyorlar. Halk olarak dilini sahiplenmezlerse akademik çalışmalar boşa gider” diye konuştu.