‘İlaç zamları sağlıkta piyasalaşmanın başka bir adımı’

  • 09:01 15 Mart 2020
  • Sağlık
MARDİN -Tıbbi ilaçlara yapılan yüzde 12.10'luk zammın sağlıkta piyasalaşmanın başka bir adımı olduğunu belirten SES Mardin Şubesi Kadın Sekreteri Gülnigar Karataş, “Oysa eşit ve parasız bir sağlık hizmeti her insanın en temel hakkıdır” dedi. 
 
Sağlık Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun 14 Şubat 2020 tarihli Fiyat Değerlendirme Komisyonu’nda; tıbbi ilaçlara yüzde 12.10 zam yapıldı. Şubat ayından bu yana geçerli olan zam, halkın ilaca ulaşımını daha da zorlaştırdı. Türkiye’de sağlık alanının gelmiş olduğu durumu anlatan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Mardin Şubesi Kadın Sekreteri Gülnigar Karataş, toplumun eşit ve parasız bir şekilde sağlık hizmetine ulaşmasının en temel hakkı olduğunu söyledi. 
 
'Parasız ve eşit bir sağlık hizmeti hayata geçirilmeli'
 
Her alanda yapılan zamların toplumu olumsuz yönde etkilediğini söyleyen Gülnigar, sağlık alanında yapılmasının ise durumu daha da kötüleştirdiğini dile getirdi. Halk sağlığını etkileyecek bir zam oranı belirlendiğini kaydeden Gülnigar, “Genel gıda ürünleri ve diğer ürünlere yapılan zamlar bir yana sağlık ürünlerine yapılan zamlar doğrudan sağlıksızlık getiriyor. İlaçlar bu konuda bizim sağlığa ulaşmamızdaki en önemli araçlardan biridir. Herkese parasız, eşit ve anadilinde bir sağlık hizmeti sunulmasını öngörüyoruz. Bu bizim tüzüğümüzde de var. Umarım ileride böyle bir sağlık sistemi hayata geçirilir" dedi.
 
'Hastaların ilaçlara ulaşması zorlaşacak'
 
İlaç almaya imkanı olmayan milyonlarca hasta olduğunu, özellikle de kanser hastalarının ilaçlara ulaşmasının bu düzenlemeyle daha da zorlaşacağını ifade eden Gülnigar, "Zaten mevcut sağlık sisteminin de iyileştirilmesi gerekiyor. Sağlığa daha çok bütçe ayrılması gerekiyor. Siz sağlığa daha az bütçe ayırdığınızda daha sağlıksız bir toplum yaratıyorsunuz. Zaten bir insanın çocuğuna ilaç alamaması o insanda da toplumda da travma yaratır. Bunun yanı sıra o çocuğa neler olacağını da düşünmek lazım” diye belirtti. 
 
'Sağlık hizmeti satılıyor'
 
Sağlıkta piyasalaşmanın, şehir hastanelerinin zaten insanların sağlığa ulaşmasını zorlaştırdığını belirten Gülnigar, "Sağlığı ne kadar çok piyasalaştırırsanız vermeniz gereken hizmeti vermemiş ve satmış olursunuz. Bizim talebimiz sağlık hizmetinin eşit ve parasız verilmesi. Ama uygulamalar tam tersi sağlık hizmetini satmak yönünde” diye konuştu.