Berivan Helen Işık: Bir dakikamızı dahi boşa harcamadan hizmet edeceğiz

  • 09:06 15 Mart 2020
  • Güncel
 
Zeynep Durgut
 
SİİRT - Kayyımdan geri alınmasının ardından çalışmalarına hız kesmeden devam eden Siirt Belediye Eşbaşkanı Berivan Helen Işık, çalışmalarına 5 yıllık süreç üzerinden devam edeceklerini kaydederek,  “Çalışmalarımızı büyük bir motivasyonla sürdüreceğiz. Bir dakikamızı bile boşa harcamadan şehrin ihtiyacı neyse ona göre hareket edip çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye belirtti.
 
Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) 2019 yılında yayınladığı rapora göre, bir yılda yapılan operasyonlarda 4 bin 567 HDP’li gözaltına alındı, 797 HDP’li tutuklandı ve 32 HDP belediyesine el konuldu. Özellikle HDP’li belediyelere ve eşbaşkanlara dönük saldırıların hız kesmeden devam ettiği 2020’de HDP’nin elinde kalan  belediyeler halka hizmet için çalışmalarına devam ediyor. Bu belediyelerden biri olan Siirt Belediye Eşbaşkanı Berivan Helen Işık, yapacakları çalışmaları ve kadınlara dönük ne tür projeleri olduğunu anlattı.
 
 ‘Kadın çalışmalarına öncelik verdik’
 
Çalışmalarına ara vermeden devam ettiklerini dile getiren Berivan, 8 aydır farklı farklı projeler üzerinden çalışmalarını hızlandırdıklarını kaydetti. Kadın çalışmalarına öncelik verdiklerini söyleyen Berivan, 2016’da atanan kayyımların ilk hedefinin kadınlar olduğunu ve bu nedenle çok büyük sıkıntıların açığa çıktığının altını çizdi. Belediye olarak ilk önce Kadın Politikaları Müdürlüğü’nü oluşturduklarını ifade eden Berivan, “Berfin Kadın Merkezi’miz önceki belediyemiz tarafından kadın danışmanlığı olarak hizmet verdi. Ancak ne yazık ki, belediyeye kayyım atandıktan sonra çalışmaları askıya alındı. Biz Siirt Belediyesi olarak 3 aydır Kadın Dayanışma Merkezi’nin açılışı üzerinde çalışmalar yürütüyoruz. Şu anda Berfin Kadın Merkezi’mizde aktif olarak kurslarımız ve atölyelerimizin yanı sıra kadın alanındaki çalışmalara da başladık” şeklinde konuştu. 
 
‘700 belediye personeli arasında sadece bir kadın personel’
 
Kadınları hedef alan, ötekileştiren ve yok sayan politikalara karşı her alanda mücadele halinde olduklarını dile getiren Berivan, saldırı politikalarına karşı gerekli cevabı kadın kazanımlarına katkı sunarak gerçekleştirebileceklerini vurguladı. Berivan, “700 belediye personelinin bulunduğu bir yerde sadece bir kadın personelin bulunması kabul edilemez. Bizler belediyeyi tekrardan aldıktan sonra personel alımını yeniden başlattık. 700 personelin yarısını kadın yaptık. Kadınlar her alanda yer aldı. Bununla birlikte kadın danışmanlığı aktifleştirildi, otobüs şoförlerinden 4’ü kadın. Kadın kompleksini açtık.  Bu kompleksin içinde çeşitli aktiviteler ve kursların yanı sıra birçok alanda hizmetler verilmeye başlandı. Yaklaşık bine varan öğrenci kursiyerlerimiz oldu. Sadece ekonomi alanında değil, kültür, spor ve sanat alanında da kadınlara istihdam sağlamak istiyoruz” dedi. 
 
‘Kayyım 15 Milyon harcadı’
 
2016 yılında atanan kayyımla belediyenin erkek alanına dönüştürüldüğüne dikkat çeken Berivan, Siirt’in erkek aklıyla yönetildiğini ve hizmetlerin de bu akıl sonucu gerçekleştirilmediğini vurguladı. Berivan şunları dile getirdi: “Kayyım sadece ekonomik alanda değil, her alanda büyük tahribatlara neden oldu. Bunun en belirgin örneği de halkın iradesinin gasp edilmesidir. Kayyım başlı başına bir tahribattı. Kayyım 30 belediye çalışanından 28'ini işten attı. Aslında amaç Siirt Belediyesi’ni boşaltmaktı. Yine bu süreç içerisinde hizmet için kullanılması gereken 15 Milyonu kendisi için harcadı. Kendi yandaşlarının ceplerini doldurmak için kullandı. Şu anda kayyım yüzünden 15 Milyon borcumuz bulunuyor. Çalışmalarımızı 5 yıl kalacağız gibi yürütüyoruz. Çalışmalarımızı büyük bir motivasyonla sürdüreceğiz. Bir dakikamızı bile boşa harcamadan şehrin ihtiyacı neyse ona göre hareket edip çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”