Tecavüzden 35 yıl ceza alan sanığa istinaf beraat ettirdi

  • 09:02 16 Mart 2020
  • Hukuk
Şehriban Aslan
 
DİYARBAKIR - Yerel mahkemenin “sistematik cinsel istismar” suçunu işleyen Aziz Orhan’a verdiği 35 yıl hapis cezasını Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi 7’nci Ceza Dairesi bozarak, sanığın tahliyesini kararlaştırdı. Çocuğun avukatı kararı Yargıtay'a taşıyacağını belirtti. 
 
Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde bir tekstilde şoför olarak çalışan sanık Aziz Orhan 2017 yılında bir çocuğu sistematik cinsel istismara maruz bıraktı. Çocuğun gebe kalması ile tecavüze maruz bırakıldığı ortaya çıkarken, fail Aziz Orhan gözaltına alındıktan sonra 26 Haziran 2018 tarihinde tutuklandı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı hazırladığı iddianamede sanık hakkında “zincirleme suretiyle çocuğun nitelikli cinsel istismarı”, “zincirleme cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından 38 yıla kadar ceza istedi. Diyarbakır 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan sanığa verilen 35 yıl cezayı istinaf mahkemesi bozarak suçun vasfının değiştiği gerekçesi ile tahliyesine karar verdi.
 
Çocuk sistematik cinsel istismara uğradı
 
Hazırlanan iddianamede, “Bismil’de bir tekstil fabrikasında çalışan E.B isimli çocuk, aynı işyerinde şoför olarak çalışan, evli ve çocukları olan Aziz Orhan tarafından sistematik cinsel istismara uğradı. Silahla tehdit ettiği, çocuğun gebe kalması üzerine olayın öğrenildiği ve mağdurun şikâyetçi olduğu olayda; şüphelinin alınan beyanında suçlamayı kabul etmediği, mağdurun doğum yapmasından sonra mağdur ve bebeğinden alınan kan örnekleri ile şüpheliden alınan kan örneklerinin DNA karşılaştırması yapılmak üzere Ankara Adli Tıp Grup Başkanlığı'na gönderildiği ve biyolojik babasının Aziz Orhan olduğu öğrenildi” ifadeleri yer aldı.
 
İddianamede savcılık ayrı ayrı suçlardan ceza talep etti
 
İddianamede yapılan soruşturma ve toplanan deliller neticesinde çocuğun beyanlarının, adli tıp raporunun ve kriminal raporun değerlendirildiği kaydedilirken, şüphelinin çelişkili savunma vererek suçtan kurtulmaya çalıştığı vurgulandı. Ayrıca şüphelinin ele geçmeyen silah ile çocuk üzerinde korkutucu etki yarattığına dikkat çekilen iddianamede, şüphelinin “nitelikli cinsel istismar”da bulunduğu ve bunu sistematik hale getirdiği, üzerine atılı suçları işlediği hususunda şüpheli hakkında kamu davası açmaya yeterli şüphenin hasıl olduğu belirtilerek “zincirleme suretiyle çocuğun nitelikli cinsel istismarı”, “zincirleme suretiyle cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından ayrı ayrı cezalandırılması talebinde bulunuldu.
 
Mahkeme heyeti 35 yıl verdi
 
Diyarbakır 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından iddianamenin kabul edilmesi ile yapılan yargılamada sanığa “zincirleme şekilde çocuğun nitelikli cinsel istismarı” ve “çocuğun silahla cinsel amaçlı hürriyetini tehdit” suçunu silah kullanmak suretiyle gerçekleştirdiği, sosyal ilişkileri ve geleceği üzerindeki olası etkileri göz önünde bulundurularak 35 yıl hapis cezası verildi.
 
Mahkeme ayrıca “çocuğun cinsel istismarı” suçundan hapis cezasına mahkûmiyetine hükmedilen sanığın kaçma şüphesi bulunduğu ve adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağı için hükmen tutukluluk halinin devamına karar verdi.
 
İstismar failine istinaf beraat verdi
 
35 yıl hapis cezası verilen Aziz Orhan’ın avukatı karara karşı Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi 7’nci Ceza Dairesi’ne itirazda bulundu. Sanık avukatının itirazını değerlendiren istinaf “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan açılan kamu davasında yüklenen fiilin kanunda suç olarak tanımlanmamış olması gerekçesiyle beraatına karar verirken, “çocuğun nitelikli cinsel istismar” suçundan ise 5 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırılmasını onadı.
 
Yerel mahkemenin kararını bozan istinaf mahkemesi ayrıca sanığın üzerine atılı suçların vasfına ve kesinleşen ceza miktarına göre sanığın “derhal tahliyesini” kararlaştırdı.
 
E.B.'nin avukatı Derya Yıldırım, İstinaf Mahkemesi'nin verdiği kararı Yargıtay'a taşıyacağını belirtti.