Kadın Emeği Pazarı’nda kütüphane kuruldu

  • 09:04 16 Mart 2020
  • Emek/Ekonomi
Filiz Zeyrek
 
ADANA - Kadın Emeği Değerlendirme Pazarı’nda, dünya klasiklerinden çocuk kitaplarına kadar birçok türde kitabın bulunduğu bir kütüphane oluşturuldu. Pazar esnafı, alışverişe gelenler ve mahalleli kütüphaneden yararlanma imkanına sahip oluyor. 
 
Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Havuzlubahçe Mahallesi’nde haftada iki gün kurulan Kadın Emeği Değerlendirme Pazarı, kadınlar için hem istihdam hem de sosyalleşme alanı. Yurttaşların ilgi gösterdiği pazarda bir de kütüphane kuruldu. Esnaf kadınlar, gönüllü olarak çevrelerinden topladıkları kitapları pazara getirerek kütüphanenin oluşmasını sağladı. Kütüphaneye ilgi yoğun ve kadınlar ücretsiz olarak kitapları ödünç alabiliyor. Gün içinde kitap okumaya zamanı kalmayan kadınlar, yanı başlarında böyle bir kütüphane kurulmasından oldukça memnun.
 
Pazar esnafından ve kütüphanenin gönüllülerinden Melahat Uysalsoy, daha bilinçli kadınlar ve daha bilinçli bir toplumun yolunun öncelikle okumaktan geçtiğini söylüyor.
 
‘Pazarda kütüphane mi olur?’
 
"Pazar yerinde kütüphanenin ne işi var?” şeklinde bir algı olsa da kendilerinin çok doğru bir iş yaptığını vurgulayan Melahat, “Tek bir arkadaşımıza dahi kitabı sevdirdiysek bundan daha kıymetli hiçbir şey yoktur” diyor. Melahat kitapları nasıl topladığını şöyle anlatıyor: “Hiç zorlanmadık. Çünkü hepimiz çok istekliydik. Öncelikle kendi evlerimizden kitap topladık, sonra da mahalleliler destek oldu, kitap bağışı yaptılar. Şu an için kitap sayısı gittikçe fazlalaşıyor ama bizim hedefimiz daha büyük bir kütüphane oluşturmak, diğer semtlerde bulunan pazarlarda, mahallelerde bu tür kütüphaneler oluşturmanın önünü açmak. Biz başladık umarım diğer kadın pazarlarında da bu tür bir oluşumun gerçekleşmesine ve kadınların daha çok bilinçlenmesine katkımız olur.”
 
‘Yetkililerin toplumu okumaya teşvik etmesi gerek’
 
Ülkedeki okuma oranının artması için yetkililerin teşvik etmesi gerektiğini ifade eden Melahat, “İsteyenler geri getirme şartıyla kütüphaneden kitap alıp götürebilir. Geri getirme zamanı yok ama bitirip getirmeleri gerek. İhtiyacı olan geliyor buradan kayıt yapıp alıyor, okuduktan sonra iade ediyor. Kütüphanemizde dünya klasikleri, yerli yazarlar, felsefe, tarih, roman, anı ve tabi ki çocuklar için de yayınlarımız var. Kitap okumayı özelikle kadınlara tavsiye ediyorum,  daha bilinçli bir kadın topluluğu ve nesil yaratmanın yolu öncelikle okumaktan geçer” diye ekliyor.
 
‘Fiyatların artmasına karşı kitap paylaşıyoruz’
 
Fiyatlarının yüksek olması nedeniyle okurların kitap okumakta zorlandığını söyleyen Melahat, öncelikle kitap alamayan okurların kitap okumalarını sağlamak, esnaf kadınları kitap okumaya teşvik etmek istediklerini belirtiyor. Ekonomik krizin kitap alımını da düşürdüğünü belirten Melahat, şunları ifade ediyor: “Okuyan nesil yemeğinden, giyiminden kısıp kitap alsa da yine de istedikleri düzeyde okuyamıyorlar. Biz de bu ihtiyacı ücretsiz karşılamak ve onlara destek sunmak için böyle bir kütüphane kurduk. Herkes çok memnun. Özellikle pazar esnafı kadın arkadaşlara katkısı çok oldu. Onlara da boş vakitlerinde kitap okuma şansı yaratılmış oldu.”