Diyarbakırlı kadınlar: Koronavirüse karşı yeterli önlem alınmıyor

  • 09:12 16 Mart 2020
  • Sağlık
Zeynep Durgut
 
DİYARBAKIR - Yeni tip koronavirüs nedeniyle Diyarbakır’da yeterli önlemlerin alınmadığını, bazı bölgelerde çöplerin dahi toplanmadığını belirten kadınlar, başta toplu taşıma araçları olmak üzere kamuya açık alanların sık sık dezenfekte edilmesi gerektiğini dile getirdi. 
 
Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından pandemi olarak ilan edilen yeni tip koronavirüs (Covid-19), Türkiye’de de 18 kişi de tespit edildi. Sağlık Bakanlığı tarafından bir dizi önlem alınsa da halk, kaygı içinde olan yurttaşlar yeterli önlemlerin alınmadığını düşünüyor. Diyarbakır’da da halk, toplu taşıma araçlarının, kamuya açık alanların dezenfekte edilmediğini belirterek, gerekli tedbirlerin alınması çağrısı yaptı. 
 
‘Diyarbakır’da yeterli önlem alınmıyor’ 
 
Nefise Oğuz, sınırıların kapatılmasında ve önlemlerin alınmasında geç kalındığını söyleyerek, “Bana göre yeterli önlemler alınmıyor. Tedbir alma noktasında belediyeye daha çok sorumluluk ve görev düşüyor. İnsanlar panik halindeler ve korktukları içinde evlerinden çıkamıyorlar. Büyük bir kaos ortamı var. Bu durum fırsatçıların işine yaradı. Gıda, deterjan, maske, dezenfektan ürünleri ve kolonya fiyatları arttı. Hırsızlık olayları arttı. Son zamanlarda ‘Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirildik ev taraması yapacağız’ deyip hırsızlık yapanlar var. Umreden gelen insanların karantinaya alınmaması büyük bir tehdittir. Bazı yerlerde önlemler alınmış ama Diyarbakır’da alınan önlemler çok az ve kısıtlı. Daha fazla tedbir alınması gerekir” diye belirtti. 
 
‘Sokaklarda çöp bile toplanmıyor’ 
 
Sur’da yaşayan Hediye Baş, sokakların temizlenmediğini, çöplerin dahi alınmadığını belirterek, “Bu virüsün panzehiri de temizliktir. Sokaklarımızın dezenfekte edilmesini ve bir an önce sokaklarda biriken bu çöplerin toplanmasını istiyoruz” dedi. 
 
‘Toplu taşıma araçlarının dezenfekte edilmesi gerekir’
 
Elif Taş, mümkün olduğu kadar evden çıkmayarak ve hijyen kurallarına uyarak korunmaya çalıştıklarını dile getirdi. Halkın kendi imkanlarıyla önlem aldığını belirten Elif, “Toplu taşıma araçlarının dezenfekte edilmesi gerekir ama halen bu konuda herhangi bir çalışma yapılmamış. Toplu taşıma araçlarını doldurup taşırıyorlar. Bu konuda hassas davranılması ve toplu taşıma araçlarının bu kadar çok doldurulmaması gerekiyor” diye konuştu. 
 
‘Hastaneler hijyenik değil’
 
Esra Aslaner de toplu taşıma araçlarının sürekli olarak dezenfekte edilmesi gerektiğini vurgulayarak, hastanelerin de hijyenik olmadığını sözlerine ekledi. Esra, “Bu virüs ülkemizde ölümlere yol açmadan daha etkili önlemler alınmasını istiyoruz” ifadesini kullandı. 
‘Kişisel olarak da tedbirleri almalıyız’
 
Resmiye Güler, kişisel olarak tedbir alınması gerektiğini kaydederek, “Şüphesiz bunlar da yeterli olmayacaktır. Ama el yıkamasından yediğimiz yemeğe kadar dikkat etmemiz gerekir.  Korkmayalım, tedbirimizi alalım” dedi. 
 
‘Korku psikolojisi var’
 
Fatma Gülay da sosyal medyada çok fazla bilgi kirliliği olduğunu, bu nedenle de halkta büyük bir kaygı olduğunu söyleyerek, “İnsanlar üzerinde ciddi bir korku psikolojisi var. Bizler korkuya kapılmazsak üstesinden gelebileceğimizi düşünüyorum ama tedbirlerin de sıkılaştırılması gerekir” diye konuştu.