‘İstismar tasarısının konuşulması dahi faillere güç veriyor’

  • 09:04 17 Mart 2020
  • Güncel
Filiz Zeyrek
 
ADANA - “Çocuk istismarına evlilik yoluyla af” getiren yasa tasarısının daha yasalaşmadan istismarı artırdığını belirten avukat Sevil Arıca, “İstismar tasarısı gündemde kaldıkça, konuşuldukça istismar vakaları daha da artıyor. Çünkü yasalaşmış olmasa bile tasarı faillere güç veriyor. Bizler ise çocukları güvenceye alacak tasarıları konuşmak ve hayata geçmesini istiyoruz” diye konuştu.
 
“Çocuk istismarına evlilik yoluyla af” getiren yasa tasarısının ikinci yargı paketinde yer almasına karşı kadınların tepkisi devam ediyor. Hükümetin, Kasım 2016'da Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) getirdiği bir tasarıda yer alan ve kamuoyunda büyük bir tepkiye yol açan tasarı geri çekilmiş olsa da AKP tarafından yeniden gündeme getirildi. Tasarı, istismar edilen çocuk ile fail arasındaki yaş farkının 10’un üzerinde olmaması ve evlendirilmeleri durumunda verilen cezanın ertelenmesini kapsıyor.
 
‘İstismar davaları giderek artıyor’ 
 
Adana Kadın Platformu üyesi avukat Sevil Arıcı, görülen birçok davada istismar faillerinin korunduğuna dikkat çekerek, "Çocuk istismarı davaları maalesef giderek artan bir seyir izliyor. Adana'da benzer bir şekilde B.K. davasına girdik. Çok acı verici bir olayla karşı karşıya kaldık, bir babanın iki küçük çocuğuna yapmış olduğu istismarın duruşması gerçekleşti. Maalesef yine erkek adalet sistemi işletildi. Baba tutuksuz yargılanmaya devam ediyor. 10 Nisan'a ertelendi. Adana Kadın Platformu olarak davanın takipçisi olacağız. Baba hastanede çalışmakta ve biz bu kişinin bu işten atılmasına kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.
 
'İstismar davaları açanlar umutsuz'
 
İstismar vakalarının gereği gibi soruşturulmadığına işaret eden Sevil, “Çünkü böylesi olaylarda ispatlamak çok güç ve zanlılar genellikle cezasız bırakılıyor. Yargı süreci hem mağdurlar hem da mahkemeye taşıyan yakınlarında çok büyük azap verici bir süreç haline getiriyor. İnsanlar ‘Nasılsa fail ceza almayacak ya da ceza alsa bile o süreç boyunca bizler neler yaşayacağız’ korkusuyla şikayetçi olmaktan kaçınabiliyor. Bunları yargıya taşıyanlar bin türlü eziyete maruz kalıyor maalesef” diye konuştu.
 
'Aile içi istismar daha çok gizleniyor'
 
Aile içerisinde yaşanan istismara ilişkin “korkunç boyutta” diyen Sevil, aile içi cinsel istismarın üzerinin örtüldüğünü, saklanmaya çalışıldığını dile getirdi. Sevil, “Üzeri kapatılmaya müsait bir durum maalesef. Bu da istismar edenleri kuvvetlendiriyor. İstismar tasarısı gündemde kaldıkça, konuşuldukça istismar vakaları daha da artıyor. Çünkü yasalaşmış olmasa bile tasarı faillere güç veriyor. Bizler ise çocukları güvenceye alacak tasarıları konuşmak ve hayata geçmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.
 
'Aile içi cinsel istismara karşı ne yapacaksınız?’
 
Adana Kadın Platformu üyesi Sultan Çağatay da daha önce kadınların direnişle istismar tasarısı nasıl geri çekildiyse, yeniden bunu sağlayacaklarını kaydetti. AKP tarafından tasarının yeniden gündeme getirildiğini ve yasalaşması için çabaladığını aktaran Sultan, “İstismar edilen bir çocuğu evlendireceksiniz ve bu yasal olacak. Peki aile içi cinsel istismar durumunda ne yapacaksınız? Tasarının geri çekilmesi için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.