Uzman çavuşun istismar ettiği ve aile fertlerinin katlettiği Ayşe için adalet talebi

  • 09:23 18 Mart 2020
  • Güncel
MARDİN - Ailesi tarafından 7 yıl önce kayıp ihbarı yapılan Ayşe Çeçen'in soruşturmasının yeniden gündeme gelmesi ile katledildiği ortaya çıktı. Daha önce E.T. adlı uzman çavuşun cinsel istismara maruz bıraktığı ve babası ile amcasının katlettiği ortaya çıkan Ayşe için adalet talebinde bulunan kardeşi Berfin Çeçen, "Ben adalet istiyorum" dedi.
 
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 2013 yılında ailesi tarafından “kayıp” ihbarı yapılan ancak katledildiği ortaya çıkan Ayşe Çeçen’in (17) cenazesi bulunduktan sonra ailesi tarafından teşhis edildi. Başlatılan soruşturma kapsamında Ayşe'nin gözaltına alınan babası M.F.Ç., amcası İ.Ç. ve akrabası İ.Ç.'nin Ayşe'yi ateşli silahla katlettiği ortaya çıkmıştı. Kızıltepe'de E.T. adında bir uzman çavuş tarafından cinsel istismara maruz bırakıldıktan sonra sığınma evine gönderilen, ardından babası tarafından alınan Ayşe'nin aile katledildiği öğrenildi. Ayşe'nin katledilmesine ilişkin gözaltına alınan üç kişi tutuklanarak Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. Soruşturma kapsamında iddianamenin hazırlanması ve faillerin cezalandırılması için yargılamanın başlaması bekleniyor.
 
'Tecavüzün üstünü kapattılar’ 
 
Ayşe'nin kardeşi Berfin Çeçen, 7 yıl önce yaşanan olayın yeni ortaya çıkmasıyla birlikte travma yaşadıklarını belirterek, adalet talebinde bulundu. Irak'ta oturduğu için olayı yakından takip edemediğini söyleyen Berfin, "Babamlar tutuklandıktan sonra Irak'a geldim ben. Ben oradayken savcılık ablamı çağırıp Ayşe'nin cenazesinin fotoğrafını göstermiş. Ayşe Suriye'de katledilmiş. Ablam ve teyzemler de daha sonra cenazeye bakıp teşhis etmişler. Ama cenaze ilk olarak görüldüğünde ailesi bilinmediği için yabancılar tarafından yıkanıp toprağa verilmiş. Ayşe ilk E.T. isimli uzman çavuş tarafından tecavüze uğradığında 17 yaşındaydı. Ben o zaman 14 yaşındaydım. Ayşe o adamı tanıyordu. O zaman aile şikayetçi oldu ama adamın arkası o zaman çok sağlamdı diye olayın üstünü kapattılar" dedi.
 
'Ayşe'yi öldürenler cezalarını çeksin'
 
Ayşe’nin tecavüze maruz kaldıktan sonra sığınma evine gönderildiğini aktaran Berfin, “Daha sonra oradan çıktı, Irak'a geldi. Sonra geri döndü. Babam gitti onu buldu. Önce resmi olarak Türkiye'ye girişini yaptı. Sonra da kaçak yollarla Suriye'ye kaçırdı. Ondan sonra da katledildi. Bu duruma ilişkin herkes susuyor. Kimse bir şey demiyor, kardeşim İ.Ç.'nin kızıyla konuşmuş. O da ‘her şey yalan’ demiş. Kabul etmiyorlar bu durumu. Ben sadece gereken cezayı almalarını istiyorum. Adalet yerini bulsun. Benim kardeşim katledildi onu öldürenler cezalarını çeksin" şeklinde konuştu.
 
'7 yıl sonra tutuklama bize sistemi özetliyor'
 
Olaya ilişkin konuşan Mardin Şahmaran Kadın Platformu üyesi Gülizar İpek ise faillerin aradan 7 yıl geçtikten sonra tutuklandığına dikkat çekerek, “Katiller aile içerisindeki bireylerden oluşuyor. Namus kisvesi altında her şeyi mubah gören, namusu sadece kadınla bağdaştıran bu caniler 7 yıl sonra yakalanıyor. Bu olay adaletin nasıl işlediğini çok net bir şekilde gösteriyor" dedi.
 
'Toplumsal cinsiyet rolleri yıkılmalı'
 
"İyi hal", "tahrik" ya da "namus" adı altında sanıkların çok az ceza almalarına ya da cezasızlıkla ödüllendirmelerine dikkat çeken Gülizar, şunları söyledi:“Cinayetlerin son bulması için yasaların uygulanması gerekiyor. Kadın cinayetlerinin sona ermesi, kadın ve erkeğin eşit olduğu, kadının obje olarak görülmediği, özne olduğu, kadının siyasal, sosyal, kültürel, ekonomik, her alanda eşit bir şekilde temsilinin olduğu, toplumsal cinsiyet rollerinin olmadığı, evrensel insan haklarının hakim olduğu bir sistemle sağlanır. Biz kadınlar bir kişi daha eksilmemek ve erkek hegemonyasının işgal ettiği tüm alanlarımızı tekrar geri almak için sonuna kadar mücadelemize devam edeceğiz."