Avukat Ezgi Çakır: Zorla müdahale bir insan hakkı ihlalidir

  • 10:04 18 Mart 2020
  • Güncel
Melike Aydın 
 
İZMİR - Şakran Cezaevi’nde tutulan ve 3 Temmuz 2019’da başladığı açlık grevini 90’ıncı gününde ölüm orucuna çeviren Mustafa Koçak’a zorla müdahale edildiğini ve görüşmelerin engellendiğini söyleyen avukatı Ezgi Çakır, bunun bir insan hakkı ihlali olduğunu söyledi. Ezgi, “Müvekkilimizin sağlığına ilişkin ilk ağızdan bilgi almak istiyoruz” dedi. 
 
Berkin Elvan’ın katledilmesine ilişkin görülen davanın savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın 31 Mart 2015’te öldürülmesi ile ilişkili olarak 21 Eylül 2017’de gözaltına alınan Mustafa Koçak, 12 gün boyunca İstanbul Siyasi Şube’de tutuldu. Gözaltı sırasında “artık gün yüzü görmeyeceksin” diye tehdit edildiği belirtilen Mustafa, hakkında ifade veren Berke Ajan isimli tanığın ikinci ifadesinden sonra tutuklanarak Şakran Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. İki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Mustafa, 3 Temmuz 2019’da başladığı süresiz açlık grevini, 90’ıncı gününde ölüm orucuna çevirmişti.
 
‘İktidar zorla müdahaleyi tercih etti’
 
Avukatı Ezgi Çakır,  Mustafa’ya zorla müdahale edildiğini ve bunun hukuk dışı olduğunu söyledi. İdari işlemlere başladıklarını belirten Ezgi, Mustafa’nın cezaevinde kalacak durumda olmadığını vurguladı. Ezgi, “Siyasi iktidar zorla müdahaleyi tercih etti. Müvekkilim direnişini kendi iradesi ve rızası dışında bu şekilde serum yolu ile beslenerek 2-3 gündür zorla müdahale süreci yaşıyor. Açık açık zorla müdahaleyi kabul etmediği, avukatının her türlü girişimde bulunabileceği, sağlık raporu verilmesi vekaletnamede yazıyor. Ama hapishane yönetimi bana Mustafa’yı göstermediği gibi ayrıca beni tehdit ediyor. Hapishane müdürü üzerime yürüdü, parmak salladı, ‘sen göreceksin’ dedi, dilekçemizi işleme koymadı. Başsavcının aramasıyla işleme koydu. Ama yine de alındı belgesini vermedi. Hapishane kampüsü içinde sivil giyimli kişiler tarafından takip edildik gün boyunca” ifadelerini kullandı.
 
‘Tokyo, Malta ve İstanbul bildirgeleri çiğnenmiş durumda’
 
Müvekkili ile görüşemediğini, ancak doktoru ile görüşebildiğini ifade eden Ezgi, doktordan aldığı bilgiye göre, Mustafa’nın zorla müdahaleyi kabul etmediğini aktardı. Ezgi, doktorun hayati tehlikesi olduğu gerekçe gösterilerek Mustafa’ya müdahalede bulunulduğunu, bilincinin de gelip gittiğini beyan ettiğini kaydetti. Ezgi, “Tokyo, Malta ve İstanbul bildirgeleri çiğnenmiş durumda. Hasta hakları yönetmeliğinde bile kişinin iradesine saygı gösterilmesi gerekiyor. Mustafa’nın bilinci kaybolmuş da değil ama zorla Mustafa’ya müdahale ediliyor” dedi.
 
‘Öncelikle müvekkilimizle görüşmek istiyoruz’
 
Hem İdare Mahkemesi’ne hem de Anayasa Mahkemesi’ne tedbir talepli dilekçe sunduklarını dile getiren Ezgi, kişinin sağlığını bozacak şekilde 255 gündür aç olan kişiye insülin verilmesinin ciddi rahatsızlıklar oluşturacağına dikkat çekti. Zorla müdahalenin bir insan hakkı ihlali olduğunu vurgulayan Ezgi, “AİHM’e kadar götüreceğimiz bir dava olacak. Ama öncelikle müvekkilimizle görüşmek, sağlığına ilişkin ilk ağızdan yani ondan bilgi almak ve şu anda ne durumda olduğu, bilincinin açık ya da kapalı olduğunu görmek istiyoruz” diye konuştu.