Tutsaklar ölüme terk edildi: Hala baskın yapılıyor, gardiyanlar bize temas ediyor

  • 12:31 18 Mart 2020
  • Güncel
HABER MERKEZİ - Bayburt Cezaevi'nde bulunan tutsak Sibel Kaya, yakını ile yaptığı telefon görüşmesinde koronavirüse karşı cezaevi idaresinin hiçbir önlem almadığını belirterek, “Koğuşlarımıza baskınlar düzenleniyor, gardiyanlar bizimle yakın temas halinde ve koğuşlarımız düzenli olarak dezenfekte edilmiyor. Acilen önlem alınmalı” dedi.
 
Koronavirüs salgının ardından Türkiye’de ilk ölümün gerçekleşmesi ve vaka sayısının artmasının yanında yeterli tedbirlerin alınmaması endişeyi artırdı. En büyük tehditle cezaevlerinde bulunanlar karşı karşıya. Bayburt M Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan tutsak Sibel Kaya, vasisi Sonbahar Orak ile gerçekleştirdiği haftalık telefon görüşmesinde cezaevi yetkililerinin koronavirüse karşı hiçbir tedbir almadığını, gardiyanların tutsaklarla yakın temasa devam ettiğini, koğuşlara sürekli baskınlar düzenlendiğini ve bu şekilde tutsakların ölüme terk edildiğini ifade etti.
 
Telefon görüşünde Sibel şunlara dikkat çekti: "Büyük tehlike arz eden bir virüs ile karşı karşıyayız. Cezaevindeki koşullar ortadadır. Bizim bireysel anlamda önlem alabilme imkanımız bulunmamaktadır. Ancak cezaevi idaresinin bize vereceği dezenfektanlar ile kendimizi az da olsa koruyabiliriz. Fakat cezaevi idaresi bu noktada herhangi bir önlem almadığı gibi bizim sağlığımızı hiçe sayan davranışlar sergilemeye devam ederek koğuşlarımıza sürekli baskın gerçekleştiriyor. Şu ana kadar sadece bir defa koğuşlarımız dezenfekte edilmiştir. Onun akabinde de koğuşta yapılan bir arama ile dezenfekte işlevsiz kaldı. Gardiyanlar dışardan geliyor ve bizim için büyük bir tehlike arz ediyor. Bizler bu süreçte aramaların yapılmamasını istiyoruz. Cezaevi idaresi ısrarla aramalarını sıklaştırmaya ve koğuşlarımızı basmaya devam ediyor. 
 
Hasta tutsaklara dönük bir girişimde yok
 
Burada hala kar var ve doğa koşullarının etkisiyle de mikrop ve hastalık kapmamızın olasılığı artıyor. Görüşlerimiz bir süreye kadar durduruldu, avukatlarımızla da görüşemiyoruz. Alternatif olarak telefon sürelerimiz de uzatılmadı. Bu koşullarla büyük bir risk altındayız. Hasta arkadaşlarımız var ve önlem alınmazsa virüse yakalanma olasılığı artar. Gardiyanların bizimle temas kurmalarını istemiyoruz. Dışardan geliyorlar ve bu şekilde bize de virüs bulaştırabilirler. Acilen önlem alınmasını istiyoruz. Bu noktada bize hiçbir korunma malzemesi de verilmemiştir.”
 
Vasi Sonbahar ise, cezaevlerindeki tutsaklar için acilen tedbir alınması gerektiğini ve tutsakların sesinin duyulması gerektiği çağrısında bulundu.