İHD tutsaklara ilişkin Adalet Bakanlığı’ndan görüşme talebinde bulunacak

  • 09:03 20 Mart 2020
  • Güncel
ANKARA - Koronavirüs tehlikesi nedeniyle cezaevlerinin durumuna ilişkin Adalet Bakanlığı’ndan görüşme talep edeceklerini belirten İHD’li Nuray Çevirmen, “Bir takım somut taleplerimizi, hastalık grupları ve risk grupları ile ilgili alınacak önlem ve tedbirler için bir görüşme talep edeceğiz. Ama bunun öncesinde kısa sürede yapılması beklenen bir çalışmamız var” dedi. 
 
Türkiye’de Koronavirüs (Kovid-19) teşhisi ilk 11 Mart’ta konuldu ancak ardından vaka sayısı hızla arttı. Sağlık Bakanlığı ve diğer bakanlıklar tarafından kısmi önlemler alınsa da sağlık örgütleri tedbirlerin yetersiz olduğuna dikkat çekiyor. En önemli tedbir yöntemi olarak evden çıkmamak ve hijyen kuralları olarak gösteriliyor ancak cezaevlerindeki yaşam ve koşullar tutsaklar için büyük bir tehdit oluşturuyor. 
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Nuray Çevirmen, Adalet Bakanlığı’nın cezaevlerinde aldığı tedbirler arasında iki hafta tutsaklarla görüşmeme olduğunu anımsatarak, “Cezaevine ilk giriş yapan mahpusların sağlık taraması gibi tıbbi tedbirler var. Ancak, cezaevlerinde kalan mahpuslar ile ilgili kalıcı olarak ne gibi tedbirler alacağı noktasında gerekli çalışmaların niteliği konusunda fazla bilgimiz yok” dedi. 
 
‘Cezaevi yönetimi ve mahpuslar arasında görüşmeler sağlandı’
 
Sincan Cezaevi’ne giden avukatların gözlemlerini aktaran Nuray, şunları söyledi: “Avukatların ilk girişlerinde hijyen önlemi olarak gerekli tedbirler alınmış. Maskeleri verilmiş, dezenfekte edilmiş ve ateşleri ölçülmüş. Cezaevi müdürlüğü tarafından, isterlerse kapalı görüş yapabilecekleri belirtilmiş. Ancak avukatlar kendi müvekkillerini fazla temas etmeden açık görüş gerçekleştirmiş. Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde ne gibi tedbirlerin alınacağına dair mahpuslar ve cezaevi yönetimi tarafından görüşmeler sağlandı. Bir takım ihtiyaçların karşılanması konusunda sıcak suya üç günde erişim üzerinden anlaşılmış ama mahpuslar sıcak suyun her gün akması talebinde bulunuyor. Kantine bağışıklığı güçlendirici gıdaların getirilmesi üzerine talepleri olmuş.”  
 
‘Cezaevlerinde bağışıklık güçlendirici ve gıda takviye sıkıntıları var’
 
Sincan Cezaevi’nde hastalık belirtileri olanların dışında diğer tutsaklara kontrol yapılmadığını ve tutsakların da kontrol taleplerinin olmadığını, hastanelerde gidiş ve gelişlerin hala sorun sarmalından çıkmadığını kaydeden Nuray, “Mikropların en fazla yayıldığı ve riskin yoğun olduğu yerlerden biri de hastaneler. Ring araçlarının hijyenik olup olmaması konusunda sorunlar mevcut. Biz alınan tedbirlerin çok iyi olduğunu düşünmüyoruz. Cezaevlerinde çok fazla mahpus var ve çok kalabalık kalıyorlar. Temizlik malzemeleri konusunda sıkıntıları var. Bağışıklığı güçlendirici gıda takviyesi sıkıntıları var. Çok fazla yaşlı ve hasta mahpus var. Bebekleri ile kalan, hamile ve yeni doğum yapan kadınlar var. Bunlardan kaynaklı cezaevlerinde risk grubu daha fazla. İnsanların yoğun olmasından kaynaklı tedbirlerin daha fazla olmasını talep ediyoruz. Hasta mahpuslar ve mahkemeleri bile yapılmayan insanlar var. Bırakılmaları konusunda iyi bir çalışma yaparak cezaevlerinde tahliyelerin yapılması gerekiyor” diye belirtti.    
 
‘Adalet Bakanlığı ile görüşme talep edeceğiz’
 
Virüsün cezaevlerine yayılmadan önce Adalet Bakanlığı ile bu hafta içerisinde görüşme talep edeceklerine dikkat çeken Nuray, “Somut taleplerimizi hukukçu arkadaşlarla ve kurumlarla bir araya gelerek bir çalışma yapmayı planlıyoruz. Bir takım somut taleplerimizi, hastalık grupları ve risk grupları ile ilgili alınacak önlem ve tedbirler için bir görüşme talep edeceğiz.  Ama bunun öncesinde kısa sürede yapılması beklenen bir çalışmamız var. Cezaevlerinde bir virüs yayılırsa ki cezaevlerinde iç içe yaşam var yakın temas var. Gardiyanlar ile ilgili olarak sağlık kontrolleri yapılmış ve temas konusunda da tedbirler alınmış. Kendi güvenliklerini düşündükleri çerçevesinde dikkat ediliyor. Ama en önemli konu, hasta mahpuslar, kanser tedavisi gören ve bağışıklık sistemi kötü olan mahpuslar. Tüm tedbirlerin TTB ve başka sağlık örgütleri ile görüşülerek alınması gerekmektedir. Somut olarak Sincan Cezaevi’ndeki tedbirleri biliyoruz, diğer cezaevlerini bilmiyoruz” dedi.