‘Direnişimizle baharın gelişini karşılamaktan vazgeçmeyeceğiz’

  • 09:04 20 Mart 2020
  • Güncel
Rojda Aydın
 
ŞIRNAK - Cizre’de yaşayan Hatice Beytur geçmiş dönemlerde kutlanan Newrozları değerlendirerek, “Newroz baharın gelişi olarak kutlandığı gibi aynı zamanda devletin saldırıları sonucu bir direniş bayramı olma özelliği taşıyor. Baharın gelişini engellemek isteyenlere inat direnişimizle baharı karşılamayı sürdüreceğiz" dedi. 
 
Ortadoğu toplumlarında özellikle de Kürtlerde direnişin sembolü olan ateş, Dehak'a karşı Demirci Kawa'nın yaktığı kıvılcımdan bu yana hiç sönmedi. Doğuşun, dirilişin, direnişin ve yeni günün adı olan Newroz ateşi, 2 bin 641 yıldır bölgede harlanmaya devam ediliyor. Cizre'de 1992'de kanlı bir şekilde karşılanan Newroz, o günden bu yana tüm saldırı politikalarına rağmen kutlanıyor. Geçmişte verilen mücadeleler sonucu bugün Newroz’un daha rahat şekilde kutlandığını ifade eden Cizreli Hatice Beytur, o gün direnenlerin, yaşamını yitirenlerin asla unutulmayacağını söyledi. 
 
‘Çünkü eskiden bir direniş vardı’
 
İlk olarak tüm tutsakların ve halkın 2020 Newroz’unu kutlayan Hatice, şu an ki ve eski dönemlerdeki  Newrozlar arasında çok fark olduğunu söyledi. Eski dönemde Newroz kutlamalarının günler öncesinden başladığını belirten Hatice, “Newroz kutlamalarına günler öncesinden başlardık ve Newroz ateşimiz hiç sönmezdi 21 Mart gününe kadar. Kadınlar, çocuklar, genç ve yaşlılar herkes Newroz kutlamalarına katılırdı. Bizler yöresel kıyafetlerimizle Newrozlara katılır halaylar çekerdik. Eski Newrozlar çok coşkulu geçerdi. Ama bir yandan da devlet baskısı vardı. Eskiden kutlanan Newrozlar da çok fazla insanımız öldü, yaralandı ve tutuklandı. Özellikle de 92 Newrozu'nda çok sayıda insanımız öldü. Ama bizler mücadelemizi alevlendirerek büyüttük. Tüm saldırılara rağmen Newrozlar güzel geçiyordu. Çünkü eskiden bir direniş vardı” diyerek geçmiş Newroz kutlamalarının bugünlere vesile olduğunu ifade etti. 
 
‘92’de büyüyen direniş devam edecek’
 
Newrozlara her yıl ulusal kıyafetleriyle katıldıklarını söyleyen Hatice, bu yıl koronavirüs nedeniyle iptal edilen Newroza rağmen ulusal kıyafetiyle evinde bayram havasında gireceklerini kaydetti. Hatice, "Bizler 7’den 70’e her yıl Newroz alanlarına çıkarak kutlamalarımızı yapıyoruz. Bu yıl ise ortaya çıkan virüs nedeniyle Newroz mitinglerimiz iptal edildi. Ama bizler bu Newrozu'da mutlaka bayram havasında karşılayacağız. Önümüzdeki yıllarda mitinglerimizi büyük bir coşku ile kutlamaya devam edeceğiz. Çünkü Newroz bizim için direniş bayramı. Bizler de direniş bayramımızı büyüteceğiz. 92’den bu yana büyüyen direniş, bundan sonrada devam edecek. Şu an hiçbir güç ve baskı bizlerin önünü tutamaz” dedi. 
 
2015-2016 yılları arasında Cizre’de ilan edilen sokağa çıkma yasaklarını hatırlatan Hatice, “92 yılındaki benzer katliamı bizler 2016 yılında da gördük. Sokağa çıkma döneminde yüzlerce insanımız yaşamını yitirdi. O dönem yine Newroz bizler için kara bir bayram olarak geçti. Ama bizler 2016’dan sonra yine alanlara çıkarak Newrozumuzu kutladık” dedi. 
 
‘Bizlerin tek dileği barış, özgürlük ve eşit bir yaşam’
 
Newroz'un baharın gelişi anlamına geldiğini ama iktidarların baharın gelişini engellemek istediğini vurgulayan Hatice, “Bizler bu Newroz’un barışa ve özgürlüğe vesile olmasını diliyoruz. Bizlerin tek dileği barış, özgürlük ve eşit bir şekilde yaşamak. Özgürlük ilan edilene kadar bizler alanlarda olmaya devam edeceğiz. Newroz baharın gelişi olarak kutlandığı gibi aynı zamanda devletin saldırıları sonucu bir direniş bayramı olma özelliği taşıyor. Baharın gelişini engellemek isteyenlere inat direnişimizle baharı karşılamayı sürdüreceğiz" dedi.