‘Mardin'de Newroz ateşi her yerde yakılacak’

  • 09:19 20 Mart 2020
  • Güncel
MARDİN - Dünya çapında etkili olan Covid-19 virüsü nedeniyle iptal edilen Newroz kutlamalarına ilişkin konuşan HDP'li Sabiha Zirek, halkın barış dilekleri ile karşıladığı Newroz ateşinin bu yıl her yerde yakılacağını söyledi.
 
Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra bütün dünyaya yayılan ve bir sağlık sorununa dönüşen Covid-19 virüsü nedeniyle bu sene yapılması beklenen 21 Mart Newroz etkinlikleri her yerde iptal edildi. HDP Nusaybin İlçe yöneticisi Sabiha Zirek, iptal edilen Newroz'u halkın kendi imkanları ile kutlayacağını söyledi. 
 
‘Yine de 21 Mart’ı coşku ile karşılıyor’
 
Mardinli kadınlar olarak Newroz’u evlerinden de olsa barışın gelmesi ve tecridin sona ermesi için kutlayacaklarını dile getiren Sabiha, “Mardin halkı bütün Newroz'larda her şeye rağmen alanlara çıktı. Bu sene Newroz için üç merkez seçmiştik ama virüs nedeniyle her yerde ki programlar iptal edildi. Biz toplu olarak alanlara çıkamayacağız belki ama köylerde ve mahallelerde halk kendi imkanları ile bu kutlamaları yapabilir. Halk Newroz akşamı yapacakları etkinlikler ile Newroz'u kutlayabilirler. Newroz Kürt halkı için çok önemli bir gün. 90'lardan bu yana yapılan katliamlar ve engellemeler ile halk için daha da önem taşıdı. Bu sene de yine halk iptale rağmen 21 Mart’ı coşku ile karşılıyor" dedi.
 
‘Newroz’u her yere yayabiliriz’
 
Sabiha, halkın kutlamaların iptal edilmesinden dolayı duyduğu üzüntüye dikkat çekerek, “Ama bu yıl kutlamaları toplu olmadan her yere yayabiliriz. İnsanlar kendi aralarında bu kutlamaları yapabilir. Kayyımlara, tecride karşı halk kendini her şekilde yeniden gösterecektir” diye konuştu.