TJA aktivistleri: Bu gece 20.20’de balkonlarımızdan Newroz’un ateşini harlayalım

  • 09:31 20 Mart 2020
  • Güncel
Rengin Azizoğlu-Medya Üren
 
DİYARBAKIR - Newroz’un bir diriliş bayramı olduğunu aktaran TJA aktivistleri, “Kürtler için direnişin sembolü olan Newroz 'u zalim Dehakların karanlığına ateşin ruhu ile cevap veriyoruz. Tüm kadınları ulusal kıyafetleriyle 20 Mart saat 20.20 de evlerinin balkonlarına ellerinde çakmakları, dillerinde zılgıtları ile direnişe, Newrozlaşmaya, Berivan olmaya, Newroz'un coşkusunu ve ateşini yükseltmeye çağırıyoruz” dedi.
 
Kürtler için direnişin sembolü olan Newroz bu yıl dün dünyayı etkisi altına alan ve binlerce insanın yaşamını yitirmesine sebep olan koronavirüs salgınlığı nedeniyle iptal edildi. .Halkların Demokratik Partisi (HDP), koronavirüs nedeniyle iptal edilen kitlesel Newroz kutlamalarına alternatif oluşturarak 20 Mart akşamı evlerinde olan yurttaşların balkon ve pencerelerine çıkarak cep telefonu ışığı, el feneri, meşale, çakmak, zılgıt ve türküler eşliğinde bu yıl ki Newroz bayramını kutlama çağrısında bulundu. Tevgera Jinén Azad (TJA) aktivistleri  Sümeyye Gök, Özlem Gündüz, Ceylan Aslan, Beritan Önen Newroz’un Kürtler için önemini, planlamalarını aktararak tüm kadınlara çağrıda bulundu.
 
‘Toplumun sağlığı her zaman önemli ve önceliklidir’
 
Kürtler açısından Newroz’un sadece ‘baharın gelişini’ ifade etmediğini kaydeden Sümeyye Gök, aynı zamanda Kürt mitolojisine göre zalim olan Asur kralı Dehak’a karşı direnen Demirci Kawa’nın zaferinin sembolü olduğunu söyledi. Sümeyye, “Kawa halka zulüm eden Asur kralını öldürdükten sonra sarayın avlusunda büyük bir ateş yakar. Kralın zulmünden dağlara sığınan halk ateşi gördükten sonra dağlardan iner ve o günü büyük bir coşkuyla kutlanır. 21 Mart günü kral, diktatör, devlet, halkın iradesinin olmadığı yönetim sistemlerine karşı mücadele edenlerin direnişini ifade etmiştir. Bu yıl diğer yıllarda olduğu gibi milyonları bir araya getirmek için haftalar öncesinden Newroz çalışmalarına başladık. TJA olarak 8 Mart’ta alanları kadının rengine büründürdük. 8 Mart alanlarındaki kararlılığımız, sözümüz, varlığımız, duruşumuz, kimliğimiz ve taleplerimizi Newroz ateşiyle buluşturmak için yoğun bir çalışma takvimimiz mevcuttu. Ancak Çin de başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alan ve insanlar için büyük bir tehdide dönüşen koronavirüs sebebiyle Newroz kutlamalarını iptal etmek durumunda kaldık. Toplu miting ve şölenleri iptal ederek farklı bir kutlama programı oluşturduk. Şu bilinmelidir bizler için halkın ve toplumun sağlığı her zaman önemli ve önceliklidir” diye belirtti.
 
‘Newroz ateşi Rahşanların bedeniyle harlandı’
 
Koronavirüsten dolayı toplu kutlamaları iptal etseler de Newroz ateşini yakmak için herkesin bir araya toplanması gerekmediğine dikkat çeken Sümeyye, Kürt direniş tarihinde üç kibrit çöpüyle Newroz’u kutlayan Mazlum Doğan’ın buna en büyük örnek olduğunu vurguladı. Sümeyye, “Newroz ateşi Rahşanların bedeniyle harlandı. Bizler de ateşimizi bahçemizde, kapımızın önünde, balkonlarda, pencerelerde vb. nefes aldığımız her yerde zılgıtlarımızla, türkülerle, stranlarımızla, telefonun ışıklarıyla, tabağımızla, çanağımızla 20 Mart akşamı saat 20:20 de Newroz bayramını baharın gelişini ortak bir ruhla kutlayacağız. Tüm halkımızı acil ve zorunlu durumlar dışında evlerinden çıkmamaya, toplu ortamlarda bulunmaktan kaçınmaya çağırıyoruz. Konuk ağırlama, hasta ziyaretleri, misafirperverlik kültürünü yoğun yaşayan halklardan biri olduğumuz için bu durumlara daha hassas yaklaşılması önemlidir. Cezaevlerinin ölüm mezarlığına dönüşmeden hasta, yaşlı, çocuk, bakıma muhtaç binlerce tutsağın tahliyesi  zaman kaybetmeksizin atılması gereken önemli adımdır. Kent ve sistem hastalıklarının çözüm olmadığı, çözümün komünal yaşam gerçekliğinde yattığını bir kez daha gördük. Özgür ve eşit bir demokratik moderniteye ihtiyaç, olmazsa olmazdır. Bu Newroz da bulunduğumuz her yerde demokratik özgür bir yaşamı haykıracağız” ifadelerini kullandı.
 
‘İmralı tecridini kırmak ve ulusal birlik iki temel esas’
 
Özlem Gündüz Newroz’un başta Kürtler olmak üzere tüm halklar için bir direniş bayramı olduğunu söyleyerek, bu sene küresel bir salgından dolayı Newroz kutlamalarını yeniden değerlendirmek zorunda kaldıklarını kaydetti. Özlem, “Virüs salgını halk sağlığını ciddi anlamda tehdit edecek bir noktaya geldi. Bunları öngörerek yaptığımız tüm tartışmalarda halkın sağlığını tehlikeye atmadan nasıl kutlarız diye düşündük. Newroz bir diriliş bayramı olarak her yıl milyonlarla kutlanmaktadır. Geçen sene de Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi kırmak için başlatılan açlık grevi ve bu kapsamdaki eylemler Newroz gündemini oluşturmuştu. Milyonların doldurduğu alanlardan Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kırılmasına dönük bir mesaj yükseldi. Direniş sonrasında tecrit kısmi olarak kırılsa da sürüyor. Bu sene de İmralı tecridini kırmak ve Kürt halkının ulusal birliğini güçlendirmeye dönük iki temel esas üzerinden Newroz kutlanacaktı. Kitlesel olarak Newroz kutlamaları yapılmasa da halkımız bu sene bulunduğu her yerde, balkonunda, sokağında, mahallesinde zılgıtlarıyla, halaylarıyla, belki bir telefon ışığı, bir çakmak ateşi ile aynı mesajı vererek, aynı coşkuyla Newroz’u kutlayacaktır” dedi. 
 
‘Zalim Dehakların karanlığına ateşin ruhu ile cevap veriyoruz’
 
Ceylan Aslan ise, Demirci Kawa’nın Asur Kralı Dehak’ı öldürmesinin ardından yakılan ateşin çağdaş Kawa olarak Kürt halkının hafızasında yer edinen Mazlum Doğan’ın 1982’de yaktığı 3 kibrit çöpü ile başka bir anlama kavuştuğunu kaydetti. Ceylan, “Rahşan Demirel, Sema Yüce, Zekiye Alkan, Bedriye Taş (Ronahi) ve Nilgün Yıldırım (Berivan) bedenlerini Newroz’un meşalesine dönüştürdü. Geçtiğimiz yıl ise bu gerçeklik yerini bedenini açlığa yatıran kadınlara devretti. Kürt kadınının uyanış ve direnişinde rol oynayan kişi Zekiye Alkan’dı. Newroz, Alkan’ın surlarda bedenini ateşe vermesiyle farklı bir noktaya evrildi. Bu kıvılcım ile verilmek istenen mesaja bugün her alanda yaşamına sahip çıkan ve direnen Kürt kadınları cevap oluyor. Dünyada ciddi tehdit oluşturan koronavirüse karşı partimiz bu sene Newroz etkinlerini iptal etti. Ama ayrı yerlerde olsak da milyonlar olarak yürek yüreğe Newroz’u hep birlikte kutlayacağız. Kürtler için direnişin sembolü olan Newroz 'u zalim Dehakların karanlığına ateşin ruhu ile cevap veriyoruz.  Tüm kadınları 20 Mart saat 20.20 de evlerinin balkonlarına ellerinde çakmakları, dillerinde zılgıtları ile direnişe, Newrozlaşmaya, Berivan olmaya çağırıyoruz” diye kaydetti.
 
‘Tarih ve doğa bizleri barışmaya ve yenilenmeye çağırıyor’
 
Beritan Önen de tarihte ne Dehakların ne de Kürtlerin direnişinin tükendiğini ifade ederek Kürtlerin direnişine dayanabilen hiç bir Dehak’ın olmadığını ve olmayacağını aktardı. Beritan, “Tarihi mücadele, direniş ve zafer ile geçen Kürt kadınları olarak özgürlüğü simgeleyen bugünü ulusal kıyafetlerimizle dağlardaki rengarenk çiçekler gibi karşılıyoruz. Newroz biz kadınlara göre sadece direniş ve özgürlük değil aynı zamanda barışa da çağrıdır. Böylesi anlamlı bir günün bahara denk gelmesi oldukça önemlidir. Bahar yenilenme, değişim ve dönüşüm zamanıdır. Tarih ve doğa bizleri barışmaya ve yenilenmeye çağırıyor. Newroz yaşamın ve yaşatmanın bayramıdır. Her ne kadar salgın sebebiyle halk sağlığı düşünülerek  Newroz'un kitlesel olarak kutlanması iptal edilse de kitlesel olarak kutlamak mümkün. Newroz’u 20 Mart günü saat 20:20 de herkes balkonlara, pencerelere, damlara ve teraslara çıkarak cep telefonu ışıklarıyla, el fenerleriyle, çakmaklarıyla ve elbette olmazsa olmaz zılgıtlarımız ve stranlarımız ile kutlayacağız. TJA'lı kadınlar olarak herkesi 20 Mart günü saat 20:20 de ulusal kıyafetleriyle Newroz'un coşkusunu ve ateşini yükseltmeye çağırıyoruz” dedi.