Batman’da gözaltına alınanlardan 5’i serbest bırakıldı

  • 20:10 25 Mart 2020
  • Güncel
BATMAN -  Batman’da gözaltına alınan 5 kişi daha serbest bırakılırken, Batman Belediye Eşbaşkanları ise halen Emniyet Müdürlüğü’nde tutuluyor.  
 
İçişleri Bakanlığı tarafından Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki (HDP) Batman Belediyesi’nin de arasında olduğu 8 belediyeye 23 Mart günü kayyım atanmıştı. Batman Belediye Eşbaşkanları Songül Korkmaz, Mehmet Demir ve meclis üyelerinin de aralarında olduğu 12 kişi ise aynı gün evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı. Kayyım atamasının ardından belediye binası polis ablukasına alınarak bariyerler ile kapatılırken, bu duruma tepki gösteren 16 kişi gözaltına alındı.
 
Gözaltına alınan 16 kişi emniyet ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Belediye eşbaşkanları ile gözaltına alınan 5 kişi de dün emniyette alınan ifadelerinin ardından adliyeye sevk edildi. Adliyeye sevk edilenler arasından bulunan Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri Emine Erden ve Nefise Yıldırım tutuklandı. HDP Gençlik Meclisi üyeleri Evin Can, Semanur Can ve Serhat Bayık ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.
 
5 kişi serbest bırakıldı
 
Bugün de Belediye Eşbaşkan Yardımcıları Mehmet Salih Çetinkaya, Şehriban Aydın, Abdullah Tarhan, Adil Aslan mahkemede alınan ifadelerinin ardından serbest bırakılırken, Belediye Meclis Üyesi Şükran Çelebi ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. 
 
Eşbaşkanlar Emniyet Müdürlüğü’nde tutuluyor
 
Emniyet Müdürlüğünde tutulan Belediye Eşbaşkanları Songül Korkmaz ve Mehmet Demir’in yarın emniyet ifadelerinin alınıp adliyeye çıkarılması bekleniyor.