Helin Bölek’in annesi Aygül: Talepleri kabul edilsin, çocuklarımızı kazanalım

  • 13:12 26 Mart 2020
  • Güncel
Safiye Alağaş
 
İSTANBUL - Ölüm orucundaki Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ve İbrahim Gökçek’in durumunun giderek kritik hale geldiğini dile getiren Helin’in annesi Aygül Bilgi, “Bizim mücadelemiz gölgede kalmasın. Çocuklarımız artık ölüm sınırında. Talepleri kabul edilsin. Çocuklarımızı kazanalım” dedi.
 
Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ve İbrahim Gökçek, maruz kaldıkları konser yasaklarının kaldırılması, kırmızı bültenle aranan üyelerinin listelerden çıkartılması ve çalışmalarını yürüttükleri İdil Kültür Merkezi’ne yönelik baskınların son bulması gibi taleplerle ölüm orucunda. Sarıyer’deki “Direniş Evi”nde eyleminin 280’inci gününe giren Helin ile 282 gündür ölüm orucunda olan İbrahim’in sağlık durumu giderek kötüleşiyor.
 
Helin ve İbrahim, 11 Mart’ta polis zoru ile Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılmış, ancak tıbbı müdahaleye izin vermemeleri üzerine 17 Mart tarihinde eylemlerini sürdürdükleri Direniş Evi’ne geri getirilmişlerdi.
 
‘Durumları kötüleşti’
 
Helin’in annesi Aygül Bilgi, hastane sürecinin ikisini de sarstığını dile getirdi. Hastane sürecinde Helin’in gözü önünde İbrahim’in zorla yoğun bakıma götürüldüğünü, kendisinin yerde sürüklenerek zorla dışarı çıkarıldığını vurgulayan Aygül, “Şimdi mikrop riski olduğu için ziyaretçi almıyoruz. Kusmaları devam ediyor. Sıvı alımı da azaldı. Durumları çok da iyi değil. Hastane sürecinden sonra Tabip Odası’ndan bir ekip geldi. Normal kontrollerini yaptı. Onlar daha önce de haftada bir gelip kontrollerini yapıyordu” dedi.
 
‘Salgın sesimizi boğdu’
 
Covid-19 salgını nedeniyle dışarı çıkamadıklarını özellikle dile getiren Aygül, “Özellikle Helin ve İbrahim’e mikrop bulaştırırız diye dışarı çıkmıyoruz. Ziyaretçi de almıyoruz. Mümkün olduğu kadar steril bir ortam yaratmaya çalışıyoruz. Biz sesimizi tam duyurmaya başlamıştık ki koronavirüs çıktı. Bu virüs salgını nedeniyle sesimiz resmen boğuldu. Birileri için sanki gün doğdu. Gündem değiştirilerek bizi daha da ötelediler. Taleplerimiz ve isteklerimiz noktasında daha da geri plana atıldık. Artık sesimizi nasıl duyurabileceğimizi bilemiyoruz. Bundan öte ne yapabiliriz bilmiyoruz” diye konuştu.
 
Çocuklarımızı kazanalım’
 
Ölüm orucu sürecinin uzaması nedeniyle Helin’in ve İbrahim’in durumlarının giderek kritikleştiğinin altını çizen Aygül şöyle konuştu: “Artık çok çabuk yoruluyorlar. Kısa cümleler kuruyorlar. Evet, virüs ile bir mücadele yürütülüyor. Ama bu bizim mücadelemizi gölgede bırakmasın. Bizim çocuklarımız da artık ölüm sınırında. Artık talepleri kabul edilsin. Çocuklarımızı kazanalım. Çaresizlik nedir biliyor musunuz? Anneler imkansızı imkanlı hale getirir ya işte şu an o imkansızlık önümde duruyor ve ben ne yapacağımı bilemiyorum. Çaresizlik içindeyim.”