Kronik hastalığı olan Helin Öncü için tahliye çağrısı

  • 09:16 30 Mart 2020
  • Güncel
MARDİN-  Koronavirüse karşı cezaevlerinde tahliyelerin yaşanması için bir çağrı da kronik hastalığı bulunan Helin Öncü’nün ailesinden geldi. 
 
Yeni tip koronavirüs tehlikesi ile karşı karşıya olan cezaevleri için tutsak yakınları çağrı yapmaya devam ediyor. 2015-2016 yılları arasında Cizre’de ilan edilen sokağa çıkma yasaklarında yaralı olarak kurtulan ve hakkında açılan davadan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılarak 4 Temmuz 2019 tarihinde tutuklanan Helin Öncü için ailesi duyarlılık çağrısında bulundu. Ailesi, kronik hastalığı olan Helin’in bir an önce tahliye edilmesini istedi. 
 
‘Herkes için eşitlik istiyoruz’
 
Helin’in kız kardeşi Şeval Öncü sosyal medya hesabından paylaştığı videoda şu çağrıyı yaptı: “Merhaba! Ben cezaevinde tutulan Helin ve Şahin Öncü’nün kardeşiyim. Ablam ve abim öğrenim gördükleri esnada hukuksuz bir şekilde tutuklanıp cezaevine gönderildiler. Akciğer ve karaciğer yetmezliği olan kronik bir hastadır. Kapalı alanda kalma yasağı da var. Aldığı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası nedeniyle şuan cezaevinde. Virüs nedeniyle hastalığı ve kapalı alanda kalma durumu daha da ağırlaştı. Biz herkes için adalet istiyoruz. İnfazda eşitlik düzenlemesi istiyoruz.  Bütün tutsak ve kronik hastalar için eşitlik istiyoruz”