Kongreya Star: Kadının devrimde elde ettiği kazanımlar engellenmek istenmektedir

  • 11:27 30 Mart 2020
  • Güncel
KOBANÊ- Kadın katliamı ve intihar girişimlerinin artmasına dikkat çeken Kongreya Star, “Kadının devrimde elde ettiği kazanımlar engellenmek istenmektedir” dedi.   
 
Kongreya Star Koordinasyonu, dün Kobanê’deki yaşanan kadın katliamına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Koordinasyon, kadın katliamı ve intihara sebep olan olgulardan hesap sorulmasını istedi.
 
Rojava Devrimine işaret edilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:
 
“Rojava Devrimi’nin başlangıcından bu güne verilen mücadelemiz kadın hakkını savunmak, özgürlük ve eşitlik çerçevesindedir. Bununla beraber ataerkil ve iktidar zihniyeti kadına karşı şiddet ve katliamlara devam etmektedir. Kobanê’de Emina (21) isimli bir çocuk annesi ataerkil zihniyet tarafından katledildi.
 
Kongreya Star kadın hareketi olarak, kadın üzerine farz edilen tehlikenin farkındayız. Katletme ve intihar girişimlerinin artmasının sebebi,  kadının doğasıyla uzaklaştırılmasını amaçlamak ve ataerkil zihniyetin baskı kurmasıdır. Bu uygulamalarla kadının devrimde elde ettiği kazanımlar engellenmek istenmektedir.  
 
Kadın hareketi olarak katletme ve intihar olaylarına sebep olan zihniyeti lanetliyor, buna sebep olan şahıslardan hesap sorulmasını istiyoruz. Kadının yaşamdaki hakkı korunmalıdır.
 
Kadın katliamlarına hayır,
 
İntiharlara hayır,
 
Jin jiyan azadî”.