Umre’den gelenlerin karantina süresi uzatıldı

  • 11:49 30 Mart 2020
  • Güncel
ANKARA-  Umre'den geldikten sonra Ankara'da yurtlara yerleştirilen ve karantinaya alınan kişilerin bazılarında koronavirüs tespit edilmesinin ardındanBilim Kurulu’nun önerisi ile karantina süreleri bir hafta daha uzatıldı.  
 
Medine'den 15 Mart günü Ankara ve Konya'ya gelen Umre yolcularından karantina altına alınanlarından bazılarının koronavirüs testinin pozitif çıktığı öğrenildi. Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Umre'den gelenlerin Konya ve Ankara'daki yurtlarda karantinaya alındıklarını belirtmişti.
 
Ankara'da 3, Konya'da ise 2 öğrenci yurdu karantina için hazırlanmıştı. Karantina altına alan  kişi sayısının da 10 bin 330 olduğu açıklanmıştı. 
 
Umre'den getirilerek Ankara'da karantinada tutulan vatandaşların tahliye edilmeleri beklenirken, bazılarında koronavirüsü testinin pozitif çıktığı öğrenildi.  Bilim Kurulu’nun önerisi ile umreden gelenlerin karantina sürelerinin bir hafta uzatılmasına karar verildi.
 
Yurtların durumu videolar ile paylaşılmıştı
 
Umreden gelenler ilk olarak Ankara'da Gölbaşı'nda bulunan yurtlara yerleştirilmişti. Yurtlarda kalan yurttaşlar, gerekli önlemlerin alınmadığı ve karantina koşullarının olmadığını belirterek yurttan  çıkmaya çalışmaları ile gündeme gelmişlerdi. Bu durum çekilen videolar ile de kamuoyu ile paylaşılırken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ilk etapta sorunların yaşandığını kabul etmiş, fakat daha sonra gerekli koşulların sağlandığını açıklamıştı.