Ölüm orucundaki Helin Bölek’in annesi: Ne yapılacaksa bir an önce yapılsın

  • 12:30 30 Mart 2020
  • Güncel
İSTANBUL – Her insanın belli bir yere kadar dayanıklılığı olduğunu söyleyen ölüm orucundaki Grup Yorum üyesi Helin Bölek’in annesi Aygül Bilgi, “Onun ötesi artık insanüstü bir dayanıklılığa bağlı. Ne yapılacaksa bir an önce yapılsın” dedi.  
 
Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ve İbrahim Gökçek, maruz kaldıkları konser yasaklarının kaldırılması, kırmızı bültenle aranan üyelerinin listelerden çıkartılması ve çalışmalarını yürüttükleri İdil Kültür Merkezi’ne yönelik baskınların son bulması gibi taleplerle ölüm orucunda. Sarıyer’deki “Direniş Evi”nde eyleminin 284’üncü gününe giren Helin ile 287 gündür ölüm orucunda olan İbrahim’in sağlık durumu kritik aşamada. Helin Bölek’in annesi Aygül Bilgi, insan hakları aktivisterinin devlet yetkilileri ile yaptıkları görüşmede yetkililerin, “Açlık grevini bıraksınlar, talepleri değerlendirelim” söylemini hatırlatarak, “Bırakmaları için senin talepleri kabul etmen gerekiyor” diye belirtti.
 
‘Bırakmaları için senin talepleri kabul etmen gerekiyor’ 
 
2017 yılında KHK ile işten atılan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın işten çıkarıldıktan sonra başlattığı ölüm orucuna değinen Helin’in annesi Aygül Bilgi “O zamanda yine bir heyet yetkililerle görüşmüştü. Bülent Arınç eylemi bıraksınlar değerlendirelim demişti. Şimdi de bizim çocuklarımız için aynı tavrı sergiliyorlar. Yok, öyle bıraksın değerlendirelim diye. Bırakmaları için senin talepleri kabul etmen gerekiyor. Konser yasağı kaldırılsın. Konserler keyfi bir şekilde yasaklanmasın. Evet, şimdi virüs var toplu olarak bir konser verilmesi zaten mümkün değil. Ama bunun taahhüdünü verecek. Şuan zaten toplum sağlığı nedeniyle isteseler de bir konser veremezler. Salgın varken konser verilmesini bizde istemeyiz. Ama en azından konser yasağının kalktığına dair taahhüt versinler” dedi.
 
‘Kritik aşamadalar’
 
Helin’in ve İbrahim’in sadece sıvı alabildiklerini dile getiren Aygül, “Her insanın belli bir yere kadar dayanıklılığı var. Onun ötesi artık insanüstü bir dayanıklılığa bağlı. Onlarda şuan kritik aşamada. Ne yapılacaksa bir an önce yapılsın” diye konuştu.
 
Helin ve İbrahim, 11 Mart’ta polis zoru ile Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılmış, ancak tıbbı müdahaleye izin vermemeleri üzerine 17 Mart tarihinde eylemlerini sürdürdükleri Direniş Evi’ne geri getirilmişlerdi. Eylemlerini şuanda bulundukları evde sürdürüyorlar.