‘Kuzey ve Doğu Suriye’de koronavirüs vakası yok’

  • 19:28 6 Nisan 2020
  • Güncel
HABER MERKEZİ - Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Yürütme Meclisi yaptığı basın toplantısında, bölgede şu ana kadar koronavirüs vakası görülmediğini belirterek, salgına karşı aldıkları yeni kararları açıkladı. 
 
Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Yürütme Meclisi Eşbaşkanları Bêrîvan Xalid ve Abid Hamid El- Mihbaş koronavirüs (Covid-19) pandemisine ilişkin Reqa’daki Özerk Yönetim binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Abid Hamid El-Mihbaş, aldıkları önleme ilişkin, “Bu önlemlerin ekonomi ve halkın günlük yaşamını etkilediğinin farkındayız. Ancak önceliğimiz halk sağlığıdır” dedi.
 
‘Su, elektrik ve temizlik faturaları alınmayacak’
 
Yapılan açıklamada, gerekli tedbirlerin alınması amacıyla tüm merkezlerde Sağlık Komitesi’ne gerekli ödeneğin ayrıldığını ifade etti. Salgının önlenmesi için yeni kararlar alındığı kaydedilen açıklamada, “Buna göre, halka gerekli gıda desteği sunulacak. Ayrıca önümüzdeki Mayıs ve Haziran aylarında su, elektrik ve temizlik faturaları alınmayacak” denildi.
 
Açıklamada ayrıca, öğrencilerin eğitim haklarından mahrum kalmaması için de Eğitim ve Öğretim Komitesi tarafından gerekli önlemlerin alındığını belirterek, tüm derslerin televizyon kanallarından verildiği hatırlatıldı.
 
‘Saldırılar sağlık altyapısına zarar verdi’
 
Açıklamada Özerk Yönetim’in, bölge ekonomisini korumaya çalıştığına işaret edilirken, “Ayrıca sağlık sisteminin altyapısı saldırılar nedeniyle büyük zarar gördü. İşgal saldırılarında tüm tıbbi cihazlar talan edildi” ifadeleri yer aldı. Uluslararası Koalisyon, BM ve Dünya Sağlık Örgütü’ne koronavirüs ile mücadelede gerekli tıbbi desteğin sağlanması çağrısında bulunan açıklamada, tıbbi desteğin özellikle kamplarda olası bir insanlık krizinin önüne geçeceğine dikkat çekildi.
 
Özerk Yönetim adına gerekli çalışmaları sürdüren sağlık emekçileri, kriz masası, belediyeler ve İç Güvenlik Güçleri’ne teşekkür edilen açıklamada, bölgede şu ana kadar hiçbir koronavirüs vakasının bulunmadığı bilgisi de paylaşıldı.