Hasta tutsağın ailesi: Siyasi tutsaklara da kapılar açılmalıdır

  • 11:38 9 Nisan 2020
  • Güncel
MARDİN - Van T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan hasta tutsak Medya Aslan'ın nenesi Hafsadi Aslan, infaz yasasındaki eşitsizliğe değinerek, "Birçok ülke ayırım yapmadan tüm tutsakları serbest bıraktı ama Türkiye bunu yapmıyor. Cezaevi kapıları siyasi tutsaklara da açılmalıdır" çağrısı yaptı.
 
Meclis’te görüşülen 3'üncü Yargı Paketi’nde siyasi tutsakları kapsam dışı bırakılmasına karşı tepkiler sürüyor. Tutsak aileleri başta olmak üzere, birçok kesim çeşitli eylem ve etkinliklerle infaz yasasındaki eşitsizliğe tepkisini dile getirdi. Koronavirüsün her yere ulaştığı ve hızla yayılmaya devam ettiği bugünlerde cezaevlerinde bulunan hasta tutsaklar için büyük bir endişe duyuluyor. Van T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan hasta tutsak Medya Aslan'ın ailesi de endişelerini dile getirdi.
 
'Kızım tüp olmadan nefes alamıyor'
 
Medya Aslan'ın annesi Gülperi Aslan, Medya'nın ileri derecede astım hastası olduğunu ifade etti. Gülperi, Medya'nın tüp olmadan nefes alamadığını belirterek, defalarca kriz geçirdiğinin altını çizdi. Koronavirüsün tüm tutsaklar, özelde de hasta tutsaklar için büyük bir tehlike oluşturduğuna dikkat çeken Gülperi, tüm hasta tutsaklar için büyük bir endişe taşıdığını vurguladı. Gülperi, bu virüsün bağışıklığı zayıf olan ve kronik rahatsızlıkları olan insanları daha fazla etkilediğinin altını çizdi. Kızına bir şey olmasından korktuğunu dile getiren Gülperi, yeni infaz yasasında siyasi tutsakların kapsam dışı bırakılmasına tepki göstererek, tutsakların derhal serbest bırakılması gerektiğini söyledi.
 
'Cezaevi kapıları siyasi tutsaklara da açılmalıdır'
 
Medya'nın nenesi Hafsadi Aslan ise Medya altı aylıkken astım rahatsızlığının başladığını ve hala devam ettiğini söyledi. Medya’nın ve tüm tutsakların serbest bırakılması gerektiğini dile getiren Hafsadi, Medya'nın yanındaki arkadaşlarının da hasta olduğunu ifade ederek, "Yanındaki arkadaşlarının kimi kanser, kimi kalp hastası, kimi de astım. Birçok ülke ayırım yapmadan tüm tutsakları serbest bıraktı ama Türkiye bunu yapmıyor. Ayrım yapılmamalıdır bu noktada. Ellerini vicdanlarına koyup düşünsünler, bu durumun ne kadar zor olduğunu anlayacaklardır. Bir kısmı bırakıp bir kısmı içerde tutmak vicdansızlıktır. 7'den 70'e onca hasta insan cezaevlerinde. Neden ayrım yapılıyor? Siyasi tutsakların da bırakılmasını istiyoruz. 80 yaşındaki insanları bile cezaevine koyuyorlar. İnsanlar orada ölüme terk ediliyor. Cezaevi kapıları siyasi tutsaklara da açılmalıdır" sözlerini kullandı.
 
'Sen de diğer devletlerin yaptığı gibi tüm tutsakları bırak'
 
Salgın nedeniyle tüm dünyada ölümlerin olduğunu anımsatan Hafsadi, şunları belirtti: "Devlet adil davranmalıdır. Bizim çocuklarımız hiçbir şey yapmadı. Kimisi 6 yıl, kimisi 10 yıl, kimisi 25 yıldır içerde. Hepsinin de çeşitli rahatsızlıkları var. Bu hastalıktan korunmamız lazım. Binlerce insan öldü. Yüz binlercesi de hasta. Devletin cumhurbaşkanına sesleniyorum: Elini vicdanına koy ve 'hak nedir haksızlık nedir' diye sor. Sen de diğer devletlerin yaptığı gibi tüm tutsakları bırak."