‘Çiftçiler için projeler üretilmeli’

  • 09:04 6 Mayıs 2020
  • Emek/Ekonomi
Medya Üren - Rengin Azizoğlu
 
DİYARBAKIR - Adıyaman'ın Besni ilçesine bağlı Karalar köyünde çiftçi olarak çalışan Gülsüm Demir, “Yurttaşların çoğu geçimlerini tarım ile sağlıyorlar. Ekonominin iyileşmesi için tarıma büyük bir destek gerekiyor. Bu tür durumlarda tarımın daha çok düşünülmesi gerekirken hep arka plana atılıyor. Bunun değişmesi, çiftçiler için projeler üretilmeli” diyor.
 
Çin’de ortaya çıkan ve çok sayıda kişinin yaşamını yitirmesine sebep olan koronavirüs (Covid-19) salgını sağlık, sosyal ve ekonomik alanlarda büyük krizlere yol açtı. Risk altında olan önemli kesimlerden biri de mevsimlik işçiler. Çiftçiler ve toprak sahipleri ürünlerini toplayamazken, ekonomik olarak büyük kayıpların yaşanması korkusu içindeler. Gülsüm Demir, Adıyaman'ın Besni ilçesine bağlı Karalara köyünde çiftçi olarak çalışıyor. Gülsüm bu sürece ilişkin kaygılarını paylaşarak, çiftçilere destek verilmesi gerektiği çağrısında bulunuyor. 
 
‘Tarım işi kutsaldır’
 
İki çocuk annesi olan Gülsüm Antep'te yaşıyor. Birçok farklı alanda çalışmış olan Gülsüm aynı zamanda birçok sivil toplum örgütünde de yer alıyor. Tarlalarda çalışarak geçimini sağlayan Gülsüm, eşiyle birlikte 180 dönümden fazla olan bir arazide fıstık, üzüm ve zeytin tarımı yapıyor. Kadının toprağa bağlı olduğunu ve tarım işinin kutsal olduğunu dile getiren Gülsüm, "Gün doğmadan uyanıyorum. Zor bir iş ama kazma küreğim her zaman elimde. Kazma yapıyorum bazen de traktörün üzerinde işimi yürütüyorum. Tarım işi ve evin işleri dışında birçok iş ile uğraşıyorum. Kadınlar on eli varmış gibi işleri yürütüyorlar. Bu yüzden de yaptıkları işler kutsaldır. Ben sadece küçük bir örneğiyim. Kadın isterse yapar, her işi de başarır. Ekonomi, siyaset gibi birçok iş kadının elinden alınmış ve özgürlüğü ihlal edilmiş. Ancak bilinmesi gerekir ki kadın bu alanlarda uzmandır. Bugün de koronavirüs salgını bahane edilerek kadının emeğine saldırı gerçekleştirmek istiyorlar. Kadının kazanımlarının alınmasına müsaade etmemeliyiz. Hakkımız için direnip emeğimizin kontrolünü sağlamak bizim için en büyük salgın olmalı” diye kaydediyor.
 
‘Önümüzde daha büyük bir kriz var’
 
Her gün yaklaşık 15 işçinin tarlada çalıştığını söyleyen Gülsüm, mevsimlik işçilerin geçimlerini böyle sağladığını belirtiyor. Koronavirüs salgınına dikkat çeken Gülsüm şunları dile getiriyor: "Bu yıl koronavirüs salgını ile büyük bir değişim gerçekleşti. Özellikle de ekonomik açıdan büyük sarsılmalar yaşandı. Yıllık geçimimizi sağlayan toprağımız şimdi bizi nasıl geçindirecek biz de bilmiyoruz. Fıstıkların toplanmasına az bir zaman kaldı. Şimdiye kadar koronavirüs sebebiyle yapmamız gereken işleri yapamadık. Şimdiden sonra da bu salgın sebebiyle nasıl çalışacağımızı bilmiyoruz. Buradaki yurttaşların çoğu geçimlerini tarım ile sağlıyorlar. Ekonominin iyileşmesi için tarıma büyük bir destek gerekiyor. Bu tür durumlarda tarımın daha çok düşünülmesi gerekirken hep arka plana atılıyor. Bunun değişmesi, çiftçiler için projeler üretilmesi gerekiyor. Birçok kez kimi yanlış politikalar sebebiyle işlerimizden zararlı çıktık. Bu sefer belli ki önümüzde daha büyük bir kriz var. Umut ediyorum ki hükümet bu krizin önünü keser.”