Rojin'in annesi: Daha kaç çocuk ölecek?

  • 09:03 7 Mayıs 2020
  • Güncel
MARDİN - Nusaybin'de “nereden geldiği belli olmayan” bir kurşunun kafasına isabet etmesi sonucu yaşamını yitiren 8 yaşındaki Rojin Ece’nin annesi Sabiha Ece, "Parkta oynayan bir çocuğun kafasına kurşun geliyor. Dünyanın neresinde var bu? Yeter artık daha fazla çocuk ölmesin” dedi. 
 
Mardin'in Nusaybin ilçesinde 22 Nisan günü Yeşilkent Mahallesi’nde “nereden geldiği belli olmayan” bir kurşunun başına isabet etmesi sonucu 8 yaşındaki Rojin Ece yaşamını yitirmişti.  Rojin'in annesi Sabiha Ece, kızının henüz otopsi raporunun çıkmadığını söyleyerek, "Burada daha kaç annenin canı yanacak” sözleriyle tepki gösterdi. 
 
 'Kurşun kafasının üzerinden girmiş'
 
Rojin’in evlerine yakın boş alanda oyun oynarken başına mermi isabet ettikten sonra düştüğünü ifade eden Sabiha, "Ben evdeydim birden herkes bağırmaya başladı. Sonra beni çağırdılar. Ne olduğunu bile anlamadım. Komşunun arabasıyla hastaneye kaldırdık. Kurşun tam kafasının üzerinden girmişti. Ne sağ ne de sol tam üst taraftan girmişti. Fotoğrafı da var bizde. Hastaneye götürdük ama kızım bir gün sonra hayatını kaybetti. Otopsi raporu da daha çıkmadı. Bekliyoruz" dedi.
 
'Bir günde çocuğumu kaybettim’ 
 
Halen Rojin'i kaybetmenin şokunu yaşadığını dile getiren Sabiha, "Kızım bir saat önce yanımdaydı, sonra onu kaybettim. Anaların yüreği yanmasın artık burada. Ne oluyorsa bize, çocuklara oluyor. Çocuklar ölmesin. Parkta oynayan bir çocuğun başına kurşun geliyor. Bu dünyanın neresinde var? Çocuklarımız korkudan artık sokağa çıkmak istemiyor” diye konuştu. 
 
Son 5 yılda çok sayıda çocuk yaşamını yitirdi
 
İlçede sokağa çıkma yasakları ile başlayan çatışmaların ardından 2015-2020 yılları arasında buldukları cismin patlaması , polis kurşunu veya “nereden geldiği belli olmayan” kurşunun gelmesi sonucu çok sayıda çocuk yaşamını yitirdi. Yaşamını yitiren ya da yaralanan çocuklar ise şu şekilde:  
 
“* 15 Şubat 2016’da 12 yaşındaki Muğdat Ay, Dicle Mahallesi’nde zırhlı araçtan açılan ateşle yaşamını yitirdi.
 
* 23 Ağustos 2016’da bilinmeyen bir cismin patlaması sonucu 12 yaşındaki Fehime Korkmaz yaşamını yitirdi. Zeynel Abidin Mahallesi'nde meydana gelen patlamada ise D.K. (13) ve E.K. yaralandı.  
 
* 18 Ekim 2016’da sokağa çıkma yasağı ardından meydana gelen patlamada, moloz yığınları arasında hurda toplayan 14 yaşındaki Kadri Barak yaşamını yitirdi.
 
* 25 Şubat 2017’de 12 yaşındaki Y.M. ve 6 yaşındaki M.M., yerde buldukları cismi kurcalamaları sonucu patlama meydana geldi. Her iki çocuk da yaralandı.
 
* 30 Mart 2017’de Abdulkadir Paşa Mahallesi'nde evlerinin bahçesinde buldukları cisimle oynadıkları sırada meydana gelen patlamada Havin (3) ve Fatih (5) Güneş kardeşler yaşamını yitirdi.  
 
* 12 Mayıs 2018’de hayvan otlatmaya gittiği sırada molozların döküldüğü alanda bir cisimle oynayan 11 yaşındaki Hogir Kayran, cismin patlamasıyla yaşamını yitirdi.
 
*22 Nisan 2020’de Rojin Ece (8) ‘nereden geldiği belli olmayan’ bir kurşunun kafasına isabet etmesi sonucu yaşamını yitirdi.”