Doğum esnasında işkence edilen İlknur yaşadıklarını anlattı

  • 09:16 8 Mayıs 2020
  • Güncel
Şehriban Abi
 
AĞRI - Geçtiğimiz günlerde Doğubayazıt İlçe Devlet Hastanesi Doğum Servisi’ne kaldırılan İlknur Taştan, doğum esnasında maruz bırakıldığı işkenceyi anlatarak, “Karnımı yumruklayıp bacaklarıma vurdular” dedi.
 
Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde yaşayan İlknur Taştan, 1 Mayıs gecesi doğum sancılarının başlaması üzerine Doğubayazıt Devlet Hastanesi Doğum Servisi'ne kaldırılmıştı. Doğum sancıları sıklaşan İlknur, normal doğumun riskli olmasına rağmen, doğumhaneye alınarak doktorsuz bir şekilde normal doğum yaptırıldı. Doğum esnasında fiziksel ve sözlü işkenceye maruz bırakılan İlknur yaşadıklarını anlattı.
 
‘Doğum sırasında şiddete dayanamayıp 3 defa bayıldım’
 
1 Mayıs günü saat 22.00 sıralarında sancıları başladığı için hastaneye gittiklerini söyleyen İlknur, hastanede yaşadıklarını şöyle anlattı: “Öncelikle yatışımı yaptılar. Benim ve bebeğin durumu gayet iyiydi. Bana doğumumun olduğunu söylediler. Beni doğumhaneye aldılar. Bana açılmamın olduğunu söylediler. Doğumhane de benim bacaklarıma vurmaya başladılar, hakaret ettiler. Şiddet uygulamaya başladıklarında ellerinden kaçmaya çalıştım. Ardından bana ‘Sana bir şey olursa biz bu sorumluluğu almıyoruz’ dediler. Tekrar beni doğumhaneye aldılar. Ve bu sefer de fiziksel şiddet uyguladılar. Karnımı yumruklamaya başladılar. İki kişi üzerime çıkıp karnımı bastırmaya başladı. Bir kişi yan tarafta bacaklarımı vururken diğer ebede alttan işkence etmeye çalışıyordu. Doğum sırasında işkenceye dayanamadım bayıldım.”
 
Doğum sırasında işkence
 
Ertesi sabah kendine geldiğinde bir doktorun odaya girdiğini belirten İlknur, “Doktor ebelere, bana ne yaptıklarını ve henüz doğum yapabilmem için vajinamın 3 santim daha açılması gerektiğini söyledi.  Daha birçok şey söyledi ama ben henüz kendime gelememiştim. Ebelere çok acı çektiğimi söylediğimde biraz yavaş davranın, vurmayın dediğimde ise bana ‘Hayır senin babanın uşağı mı var? Öl geber’ diyorlardı. Beni öldürmek için oraya yatırdılar. Aradan iki gün geçtikten sonra bana çocuğun öldüğünü haber verdiler” dedi.
 
‘Bu sorumsuzluğun peşini bırakmayacağız’
 
İlknur’un eşi Menav Taştan ise ertesi gün doktorun yanına geldiğini ve kendisine “Başınız sağ olsun maalesef bebeği kurtaramadık, biz bebeği anne karnından çıkartırken kalp atışları yoktu ve ne kadar kalp masajı yaptıysak olmadı yaşatamadık” dediğini aktardı. Menav, “Ardından ebeler de geldi ve onlara ‘Maskelerinizi indirin’ dedim. Tanımak görmek istiyorum, bu işkenceyi eşime yaşatanları dedim. Ebeler ise bana ‘Yok biz böyle iyiyiz’ dediler. Biz zaten bu doğumun olmayacağını ve sezaryene almalarını söylemiştik. Çünkü çocuğun kilosu 3 kilo 100 gramdı boyu ise 51 santimdi. Ben bu sorumsuzluğun peşini bırakmayacağım ve şikayetçi olacağız” diye konuştu.