Tutsaklar için PTT’ye yatırılan para cezaevi hesaplarına iletilmiyor!

  • 09:05 9 Mayıs 2020
  • Güncel
VAN -Tutsak Botan Timur’un annesi Aslıhan Timur, iki ay önce oğluna PTT üzerinden para havale ettiğini ama oğlunun hesabına hala yatmadığını söyledi. Asıhan, “Yatırdığımız paralar dahi hesaplarına gönderilmiyor. Çocuklarımız nasıl koruyacak kendilerini” diyerek cezaevleri için duyarlılık çağrısı yaptı.
 
Koronavirüs salgını nedeniyle riskli alanların başında gelen cezaevlerini boşaltmak amacıyla çıkarılan infaz yasasından kadın ve çocuğa yönelik şiddet, uyuşturucu, çete, hırsızlık, gasp gibi suçların failleri yararlanırken binlerce siyasi tutuklu ve hükümlü ise kapsam dışı bırakıldı. Salgın sürecinden bu yana birçok cezaevinde tedbirlerin alınmadığı, hak ihlallerinin devam ettiği haberleri geldi. Aileleriyle haftada bir telefon görüşmesi hakkı olan onlarca tutsak, can güvenliklerinin olmadığını söyledi. 
 
‘Salgından işsiz kaldık para yatıramıyoruz’ 
 
5 yıldır Van T Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde bulunan tutsak Botan Timur, haftalık telefon görüşmesinde ailesini arayarak kendisinin ve koğuş arkadaşlarının hesaplarında para bulunmadığından dolayı hijyen malzemelerini alamadıklarını ifade etti. Anne Aslıhan Timur, gerçekleştirdiği telefon görüşünü şu şekilde aktardı: "Bu hafta sağlık koşullarının iyi olmadığını söyledi. Maddi imkansızlıklardan kaynaklı para yatıramadığım için oğlum her istediğini alamıyor ve diğer arkadaşları da sağlık malzemelerinden yararlanamıyor. Korona salgınından kaynaklı işsiz kaldık ve başka da bir iş yok çocuklarımın çalışabilmesi için. İş yerleri kapatıldı daha da yoksullaştırıldık.”
 
'Çocuklarımız için ses çıkarmalıyız’ 
 
6 çocuk annesi Aslıhan 3 çocuğunun kesinleşmiş cezası olduğunu, birinin bu yüzden yurt dışına çıktığını belirterek, "Cezaevindeki oğlumu 2 aydır göremedim. Geçim kaynağı olan dükkanım boşaltıldı, eşyalar çalındı. Bütün annelere sesleniyorum birlik olup ses çıkarsınlar, çocukları için bir şeyler yapsınlar. Bugün çocuklarımızın karnı tok yarın aç olabilir, bugün sağlıklılar yarın ölebilirler. Çocuklarımızın çıkarılması için ses çıkartmalıyız” diye konuştu. 
 
'Gerekirse Adalet Bakanlığı önüne gideceğiz’ 
 
Botan için PTT’ye 2 ay önce para yatırdığını fakat hala cezaevi hesabına iletilmediğini belirten Aslıhan, “PTT merkez şubesine sorduğumda ‘Gidecek’ diyorlar. Tekrar bir yerlerden borç ederek yine para gönderdim. Oğlum bana bu paranın verilmediğini söyledi. Önceki para da hala yatırılmamış. Çocuklarımız sadece Kürt olduğu için evlerinden alınıp cezaevine konuluyor. Af yasasını çıkarttılar ancak hırsızlar, istismar, işkence failleri yararlandı.  Tekrar aynı suçları işleyecekler hatta işliyorlar. Kaç kez haberlerde duyduk. Çıkartılan bu af yasasını kesinlikle kabul etmiyoruz. Gerekirse biz anneler Adalet Bakanlığı önüne giderek eylem başlatmalıyız” diyerek duyarlılık çağrısında bulundu.