Şevin Alaca: Her türlü ayrımcılığa maruz kalan kadınların hizmetindeyiz

  • 09:06 10 Mayıs 2020
  • Güncel
Şehriban Abi
 
KARS - Kars Belediyesi bünyesinde açılan Kadın Dayanışma Merkezi’nin kadınlara psikolojik, sosyal ve hukuksal destek sunmayı hedeflediğini söyleyen Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca, “Kentte her türlü ayrımcılığa marzu kalan kadınların hizmetindeyiz” dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Kars Belediyesi hizmet binasında 6 Mayıs günü çok sayıda kadının katılımıyla Kadın Dayanışma Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi. Kadınlara, psikolojik, sosyal, hukuksal ve daha birçok konuda destek vermeyi hedefleyen dayanışma merkezine ilişkin Kars Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca değerlendirmelerde bulundu. 
 
 ‘Farkındalık ve koruma çalışmaları yürüteceğiz’
 
Şevin, koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle kentte artan fiziksel, cinsel ve psikolojik şiddet, sosyal dışlanma ve her türlü ayrımcılığa uğrayan kadınlara, hukuksal, psikolojik ve sosyal danışmanlık hizmeti vermek amacıyla dayanışma merkezinin açıldığını belirtti. Şevin, "Açılışını yaptığımız ve faaliyetlerine başlayan bu merkezde yapacağımız çalışmalarda, kadına karşı şiddetin ortadan kaldırılmasına yönelik, özellikle korona salgını sürecinde olabildiğince yaygın farkındalık ve koruma çalışmaları yürüteceğiz" sözlerini kullandı. 
 
‘Verilen destekler kadını güçlendirecek’
 
Kadınların maruz bırakıldığı şiddeti dile getirmesi ve bu konuda başvuruda bulunmalarının kendileri açısından zor olabildiğine dikkat çeken Şevin, bu nedenle Kadın Dayanışma Merkezi’ne ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Şevin şöyle devam etti: "Kadının nereden destek alacağına dair bilgisinin olmaması, başvuru sürecinde defalarca yaşadıklarını anlatmak zorunda kalmaktan çekinmesi, sürecin uzaması, kadının yaşadıklarıyla ilgili destek almasını olumsuz etkilemektedir. Kadın dayanışma merkezleri ve sığınaklar mevcut patriarkal sistemin ürettiği toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve bundan kaynaklı erkek şiddetine karşı mücadelenin mekanizmalarıdır. Buralarda verilen desteklerin tümü kadının kendisiyle çalışmayı ve kadını güçlendirmeyi içerir."
 
‘Dayanışma merkezlerinin olması önemli’
 
Kadına yönelik şiddetin yaygınlığı düşünüldüğünde, başvurabilecekleri kurumları bilmediklerini ifade eden Şevin, bunun nedenini ise kadın dayanışma merkezlerinin olmamasına bağladı. Şevin diğer nedenleri ise, “Kurumlara güvenmediklerini göstermesinin yanı sıra kolayca erişebilecekleri ve yargılanmadan dinlenebilecekleri kurumların azlığını da göstermektedir. Şiddetten uzaklaşmak isteyen kadınların yargılanmadan, ayrımcılığa uğramadan yaşadıklarını anlatabilecekleri ve her bir kadının durumu göz önüne alınarak, saygın bir birey olarak kararları doğrultusunda destek alabileceği dayanışma merkezlerinin olması önemlidir” sözleriyle özetledi. 
 
‘Kadınlara destekler sunacağız’
 
Kadın Dayanışma Merkezi’nin yapacağı çalışmalardan söz eden Şevin şunları kaydetti: “Şiddetle mücadele ile yükümlü kurumların, etkin ve acil önlem alması, vermeleri gereken destekleri zamanında ve eksiksiz temin etmeleri sonucu kadınlara şiddet uygulayanı oturdukları evden uzaklaştırabilirler ya da can güvenliklerini ve gerekli diğer koşulları sağlayarak şiddetten uzakta yeni bir hayat kurabilirler. Kimi zaman kadınlar, yaşadıkları şiddet sebebiyle şiddetten uzaklaşmak için plan yapmakta zorlanabilirler. Biz de belediye olarak bu yeni çalışmamızda Kadın Dayanışma Merkezi’mizde ihtiyaç ve güvenlik analizi yapıldıktan sonra destekler sunup veya yönlendirme yapma planını uygulayacağız. Bu merkezler sadece kadınların değil, çocuklarının da hukuki destek, sosyal destek, bilgi paylaşımı, psikolojik destek gibi yardımlarla şiddetten uzaklaşmalarının mümkün olmasını sağlayacağız.”
 
‘Mor Hat’ kurulacak
 
Kadınlarla iletişim halinde olabilmek için Kars Belediyesi Çözüm Merkezi üzerinden irtibat sağladıklarını aktaran Şevin, sonraki günlerde ise Kadın Dayanışma Merkezi için 'Mor Hat’ın hizmete sunulacağı bilgisini verdi. 
 
Kars Belediyesi Çözüm Merkezi iletişim numaraları ise şöyle: 1444 71 13, Whatsapp hattı: 0537 713 10 66