Yıllardır çözülemeyen su sorunu: Halkın en öncelikli hakkı ihlal edildi

  • 09:08 10 Mayıs 2020
  • Güncel
HAKKÂRİ - Yerine kayım atanan ve görevden uzaklaştırılan Hakkâri Belediye Eşbaşkanı Hümeyra Armut,kentte yıllardır devam eden su ve yol sorununa dikkat çekerek, "Halkın en öncelikli hakkı ihlal edildi" dedi. 
 
31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Halkların Demokratik Partisi (HDP) tüm baskı ve engellemelere rağmen 65 belediye aldı. Daha üzerinden bir yıl geçmeden yaklaşık 40 HDP’li belediye eşbaşkanı görevlerinden uzaklaştırılırken birçok belediye eşbaşkanı da gözaltına alınarak tutuklandı. Kayyım atanan belediyelerden biri de Hakkâri Belediyesi. 
 
Kentte büyüyen sorunlara ilişkin değerlendirmelerde bulunan görevden uzaklaştırılan Hakkâri Belediye Eşbaşkanı Hümeyra Armut, 21’inci yüzyılda Hakkârililerin ciddi bir yol ve su sorunu yaşadığına dikkat çekti.
 
‘Hakkâri’de yıllardır su sorunu var’
 
Kentin yıllardır çözülemeyen sorunlarına işaret eden Hümeyra, en öncelikli sorunun ise “su” olduğunu hatırlattı. Su sorununun belki coğrafyasından belki de devletin özel politikasından kaynaklandığını ifade eden Hümeyra, “Türkiye’de en çok Hakkâri’de su kaynakları var ama maalesef günde iki kez su akıyor. Bu da, bu süreçte tehlikelerin önünü açıyor. Günde iki kez akan su bidonlarla korunuyor ve bu su hem yemekte hem de içme de kullanılıyor. Bu da başlı başına bir sağlık sorununa neden oluyor” dedi.
 
‘Halkın en öncelikli hakkı ihlal edildi’
 
Kayyım atanmadan önce su ihalelerinde büyük bir usulsüzlük söz konusu olduğuna dikkat çeken Hümeyra, bu nedenle firmalara dava açtıklarını ama kayyımın atanmasıyla işlemlerin iptal edildiğini söyledi. Hümeyra, “Belediyeleri kayyımlardan aldığımız zaman su ihalelerinde büyük bir usulsüzlük olduğunu da gördük. Su Golan adlı bir şirketten geliyor bu usulsüzlüğü fark ettiğimizde bir araştırma başlattık. Araştırmanın sonucunda birçok su borusunun yolunun kazılmadığını gördük. Bir eve gitmesi gereken su başka bir eve gidiyor. Onun haricinde 120'lik boruların kullanılması gerekirken 180'lik borular kullanılmış. Büyük depoların kullanılması gerekirken küçük depolar kullanılmış. 18 saatte akması gereken su sadece 2 saatte akıyor. Bu yüzden mahkemeye başvurduk ve bu şirkete dava açtık. Önceki kayyım  sadece bir firma ile değil birçok firma ile çalışmış. Biz belediye olarak bunu halk için hakaret olarak gördük ve firmaya dava açtık. 28 Ekim’de dava onaylandı ve mahkeme süreci başladı. Fakat kayyım bu davayı iptal ettirdi. Halkın en öncelikli hakkı ihlal edildi” sözlerini kullandı.  
 
‘Kayyım maaşlara el koydu’
 
Hümeyra devamında şunları dile getirdi: “Kayyım hizmet dışında bile bizimle uğraşıyor. Sadece su sorunu değil aynı zamanda mezbaha içinde para harcamışlar. Ortada çok ciddi bir zarar var. Bu sorunlar ile beraber aynı zamanda yol sorunu da var. Biz 21’inci yüzyılda yaşıyoruz ama Hakkari’de halk hala su ve yol gibi sorunlar ile karşı karşıya. Bu da gösteriyor ki kayyım hiçbir zaman halk bilinci ile hareket etmemiş. Herkes biliyor ki halk bilinci olmadan da şehirde hizmet yürütülmez. Kayyımın bu sorunlar ile uğraşması gerekirken maalesef bizi hedef gösteriyor. En son maaşlarımız zimmetlendi. Bu hukuksuzluğu hiçbir şekilde kabul etmeyeceğiz.”
 
‘Bu zor ve zahmetli günleri beraber atlatalım’
 
Hümeyra son olarak, “Bu zor ve zahmetli günleri beraber atlatacağız. Bu süreçte herkes zor günler geçiriyor, birbirimize destek olmamız gerekir. Her ne kadar belediyelerimize hukuksuz bir şekilde el konulduysa da biz her koşulda halkımızın yanında yer alacağız. Elimizden geldiği kadar beraber mücadele edip bu zor günleri beraber atlatalım” diye konuştu.