Jinnews’ten kitap seçkisi

  • 09:13 10 Mayıs 2020
  • Güncel
HABER MERKEZİ - Bu hafta 5 kitap önerisini sizlere sunuyoruz. Seçkimiz, Kürtçe masallar arasında dansın ritmiyle sizi arayışa çıkaracak.
 
Kürt balerin Leyla’nın hayatından, aborjinlere uzanan Kürtçe masallara doyacağınız bir seçki hazırladık sizlere. Kitapların eşsiz sayfalarının içinde kaybolurken tarifsiz bir büyüye kapılabilirsiniz.
 
Sizin için seçtiğimiz kitap önerileri ile sizi baş başa bırakıyor, iyi okumalar diliyoruz.
 
Leyla
 
Kürt Prensesinin Öyküsü
 
Leyla Safiye
 
İlk Kürt balerin Leyla Bedirxan ’ın yaşamının anlatıldığı kitap bir hayat hikayesi ötesindedir. Kürt isyanlarından Osmanlının sürgün politikalarına, diplomatik faaliyetlerden ülke özlemine kadar geniş bir anlatı var kitapta. Kürt prensesi lakabıyla sanat alanında Kürt kadının ismini duyuran leyla Bedirxan’ ı tanımamışsak tam zamanı. 
 
Kadının Büyülü Saçı
 
Yıldız Cılbırlıoğlu
 
Kadın saçı, gücün bolluğun simgesi oldu. Tüm büyülü bağlar, ipler, yılanlar tanrıçanın başındaki saçların yerini aldı. Kadın saçı giderek erkek cinselliğini denetleyen, tutsak eden, yeri geldiğinde öldürebilen büyülü bir güç haline geldi.  “Bağlamak”  “kapanmak” “örtünmek” gibi kavramlar üzerinden mitolojik anlatımlardan, arkeolojik kazılarda ki izlerin yolculuğunda Yıldız, kadına ait kutsal sayılanın ataerkilliğin inşasıyla nasıl anlam değiştirdiği üzerinde duruyor. Kadının ilk büyüsünden, saç, ip, yılan ilişkisine ve cennetten kovuluşla başlayan yeni hikayelerin arka planını anlatıyor kitapta. 
 
Herdemciwane   
 
Aslıxan Yıldırım
 
Her öyküde ve masal da kimi zaman çocukluğumuzun uzun gecelerine kimi zaman kahkahaların eksik olmadığı dam başlarına gideriz. Ninelerimiz büyülü sözleri çınlanır kulaklarımızda. Çoğumuzun anımsadığı, hatırladığı Kürtçe masallardan derlenen kitap bizi yeniden Kürtçe öykü ve mitolojik masallarla buluşturuyor.
 
Kadın Sonsuz Coğrafya 
 
Natalie Angier
 
“ Bu kitap kadının bedenine; onun anatomisine, evrimine, kimyasına ve kahkahasına bir övgüdür” der yazar Natalie.  Kadın bedenini determinist bir bakış açısına girmeden bitmeyen bir coğrafik keşif gibi ele alan Natalie,  bildiğimizi sandığımız klasik klişeleri yerle bir etmede iddialı bir araştırma ile buluşuyor okurlarla. 
 
Bir Çift Yürek
 
Marlo Morgan
 
“Yalnızca son ağaç kesildikten, son ırmak zehirlendikten, son balık yakalandıktan sonra... Ancak ondan sonra paranın yenemeyeceğini anlayacaksınız. Avrupa’da yaşayan bir yazarın yaptığı seyahat Aborjinlerle tanışmasıyla kendini bulma yolculuğuna dönüşür. Modernlik ya da medeniyetin insanı kendine yabancılaştırdığını kendi gerçekliğinde sorgulamaya başlayan Marlo’ya  aborjin kabile “mutant” adını verir. Kendini gerçek insanlar olarak tanımlayan bu aborjin kabile “mutant” ismini batı modern insanın kendinde insani değerleri dondurduğu için bu ismi vermiştir. Kapitalizmin vahşi tüketiminin gezegenimiz ve doğayı yok olmayla yüz yüze bıraktığını daha yoğun sorguladığımız bu karantina günlerinde kesinlikle okunmamışsa okunması gereken bir kitap.