'Federe Kürdistan'da kirli planlar yürütülüyor'

  • 11:06 10 Mayıs 2020
  • Güncel
Dilûcan Bozî
 
KOBANÊ- Kobanê Kantonu Belediye Komite Yönetimi Maqbûle Bekî, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın ulusal birlik çağrılarına bir an önce cevap olunması gerektiğini belirterek, "KDP ve Türkiye, Güney Kürdistan'da ticari çıkarları doğrultusunda hareket ediyor ve Kürt birlikteliğini engelliyor" dedi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan, 21 yıl aradan sonra ilk kez kardeşi Mehmet Öcalan’la 27 Nisan’da yaptığı telefon görüşmesinde Kürt ulusal birliğine dair önemli değerlendirme ve çağrılarda bulunmuştu. Yine özellikle Federe Kürdistan Bölgesi’nde Maxmur Kampı ve Zînê Wertê alanına Türk Silahlı Kuvevtleri (TSK) savaş uçakları ile yapılan saldırılar sonucu birçok sanatçı, aydın, gazeteci ve siyasetçi Kürt ulusal birliğine zarar verilmemesi gerektiğini ve bir an önce birliğin oluşması çağrıları yapmıştı.  Fırat Bölgesi Kobanê Kantonu Belediye Komite Yönetimi’nden Maqbûle Bekî, Türkiye'nin Kürt bölgelerine dönük plan ve saldırılarına ilişkin sorularımızı yanıtladı.
 
*Türkiye'nin Federe Kürdistan üzerinde KDP ile yaptığı plan ve pazarlamalar ne olabilir? 
 
Uzun bir zamandır Türkiye’nin, Güney Kürdistan'da yürüttüğü istilacı, hava ve kara saldırıları devam ediyor. Türk devleti bu bölgeleri istila etmeyi amaçlıyor. KDP ve Türk devleti birbirlerinin gölgesi altında bölgede varlıklarını sürdürüyor. KDP, bölge üzerindeki kararlarını Türk devletinin politikaları çerçevesinde belirliyor. Türk devleti, Güney Kürdistan üzerinde yürüttüğü kirli yaptırımların tamamını KDP'nin onayı ile yapıyor. Bu da birlikte karar verdiklerini gösteriyor. Her iki taraf da bu tutumuyla bölgede karmaşa yaratmayı hedefliyor ve Kürtleri tasfiye etmek istiyor. Güney Kürdistan'da, Türkiye’ye ait 72 işyerinin bulunması manidardır. KDP bu tutumuyla Kürt halkının kaderi ile oynuyor.
 
*Şu anda Federe Kürdistan'da yürütülen savaşı nasıl ele alıyorsunuz ve beraberinde ne tür kaoslar getirecek?
 
Türkiye’nin en önemli amacı, Kürtler arasında savaş yaratmak istemesidir. Türk devleti bu oyunu çok defa oynadı. Halkları birbirinden ayırmak istiyor ve Kürtler arasında bir kaos ve karmaşa yaratmak istiyor. Türkiye bununla toprağımızı istila etmeyi amaçlıyor. Bilindiği gibi KDP peşmergeleri Türk devleti tarafından eğitiliyor ve bu durum da bölgemizde tehlike oluşturuyor. Öte yandan KDP, Kürt halkı üzerinde iktidarlığını yürütmek istiyor. 1982 yılında PKK Lideri Abdullah Öcalan, İdris Barzani ile Kürt kanının dökülmemesi üzerine anlaştı. Fakat Türkiye oyunları ve yandaşlarıyla, Kürtler arasında ihaneti başlattı.
 
*PKK Lideri Abdullah Öcalan Kürt ulusal birliğinin oluşması için çağrıda bulundu. KDP'nin bu birliği benimsememesinin sebebi nedir?
 
Şuan Kürt ulusal birliği için bir çağrı var. QSD ve MSD de, tüm Kürt partilerini bir araya getirebilmek ve Kürt iradesiyle toprağını savunabilmek için ENKS ile randevulaşma çağrısında bulundu. Fakat ne KDP ne de ENKS bu birliği benimsemedi. Çünkü Barzani ailesi Kürtlerin birlik olmasını hiçbir zaman istemedi. Bir seçimin yapılması durumunda Barzani'nin koltuğu da elinden alınacaktır. Seçimler yapılacak ve aynı zamanda Barzani ailesinin iktidarı ve çıkarları tehlikeye girecektir. ENKS, Türk devletinin çatısı ve koruması altında ayakta kalma çabası veriyor. Türk devletinin işgali altında olan bölgelerde ENKS işbaşında ve bölgedeki Kürtleri ‘Beyaz Türk’ yapmaya çabalıyor. Fakat gerçekte hepimiz Kürdüz ve Kürdistan'ın yerlileriyiz. KDP'nin Kürt halkının birliğini oluşturması gerekiyor. Birlik sağlanırsa dört parça Kürdistan’da kurtulacaktır. Tüm Kürdistan halkı, demokratik ve eşit bir şekilde bir arada yaşayacaktır.