‘Taş atma iddiası polisin ateş açmasını meşrulaştırmaz’

  • 09:13 11 Mayıs 2020
  • Güncel
MARDİN - Nusaybin’de polislerin çocukların üzerine ateş açtıktan sonra çocuğu gözaltına aldığı görüntüleri değerlendiren İHD Mardin Şube Avukatlarından Gülistan Duran, " Çocukların taş attığı iddiasına karşılık olarak polisin ateş etmesi bu olayı meşrulaştırmaz" dedi.
 
Mardin'in Nusaybin ilçesinin Fırat Mahallesinde geçtiğimiz günlerde polislerin havaya ateş açarak 8 yaşında B.E. adında bir çocuğu gözaltına almaya çalıştığı görüntüler ortaya çıkmıştı. Kamuoyunun tepkisini çeken görüntüler sonrasında açıklama yapan Mardin Barosu Kadın Ve Çocuk Hakları Komisyonu konu hakkında suç duyurusunda bulunup soruşturmanın takipçisi olacaklarını ifade etti. Tepkilerin devam ettiği olayla ilgili olarak konuşan İnsan Hakları Derneği( İHD) Mardin Şube Üyesi avukatlarından Gülistan Duran, konu hakkında kendilerinin de suç duyurusunda bulanacaklarını belirterek, Kaymakamlığın yaptığı açıklamanın kamuoyu vicdanı açısından vahim olduğunu söyledi.
 
'Suç duyurusunda bulunacağız'
 
Görüntülerin sosyal medyaya yansımasının ardından harekete geçip aile ve mahalle sakinleri ile görüştüklerini söyleyen Gülistan, olay hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti. Gülistan, "Olayın 24 Nisan tarihinde yaşanıp 9 Mayıs'ta basına düştüğünü öğrendik. Bunun ardından aileyle iletişime geçip olayın doğruluğunu teyit ettik. Hemen akabinde Kaymakamlığın basın metni duyurusu oldu. Elinde silah bulunan bir polis memurunun bina girişine doğru koştuğunu orada ağlayan çocuğu zırhlı araca götürdüğünü görüyoruz. Olayın basına yansıyıp tepki toplamasının ardından Kaymakamlık bir açıklama yaptı. Kaymakamlığın yapmış olduğu açıklama kamuoyu vicdanı açısından vahimdir" diye konuştu.
 
'Taş atma iddialarını doğrulayacak bir görüntü yok'
 
Açıklamada yer aldığı gibi taş atılmasına dair bir görüntü olmadığına dikkat çeken Gülistan, hem İHD Mardin Şubesi hem de Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu olarak olayın hukuki boyutunun da takipçisi olacaklarını dile getirdi. Gülistan, "Çocukların taş atması üzerine olayın başlatıldığı iddia edilmektedir. Ancak görüntü de çocukların taş attığına dair herhangi bir detay yok. Suça itilmiş çocuk olduğunu kabul etsek dahi bu olay karşısında kamunun göstermiş olduğu tepki orantısızdır. Çocuk hakları sözleşmesi 34 ve 16'ncı madde kapsamında vahamet arz edici bir güç olduğunu görüyoruz. Çocukların taş attığı iddiasına karşılık olarak polisin ateş etmesi bu olayı meşrulaştırmaz. Kaldı ki bu olay karşısında Polis Vazife Ve Salahiyet Kanunu’na aykırı olarak polisin hareket ettiği görülmektedir. Polisin silahla ateş etmesi en son başvuracağı bir yöntemdir. Görüldüğü üzere de çocukların yaşları 4 ila 8 arasında değişiyor. Bu kolluk kuvvetinin eylemini meşrulaştıramaz. Şunu belirtmek isteriz ki hem insan hakları derneği Mardin Şubesi hem de Mardin Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu olarak bu olayın takipçisi olacağımızı belirtmek istiyorum" sözlerini kullandı.