Nuran İmir: İçimizdeki yaşam ve özgürlük aşkını anlamsızlaştıramayacaklar

  • 09:14 11 Mayıs 2020
  • Güncel
Rojda Aydın
 
ŞIRNAK - Bölgede mezarlara yönelik artan saldırılara ilişkin konuşan HDP Milletvekili Nuran İmir, "Onlar ne yaparsa yapsınlar, içimizdeki yaşam ve özgürlük aşkını kıramayacak ve anlamsızlaştıramayacaktır. Mezarlarımıza yönelik gerçekleşen saldırıları asla kabul etmiyor ve tepki gösteriyoruz" dedi.
 
PKK'lilerin mezarlarına yönelik saldırılar hız kesmeden devam ediyor. Van, Diyarbakır, Muş, Bingöl, Hakkari gibi bölge illerinde mezarlara yönelik saldırıların gerçekleşmesinin ardından, şimdi de Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Yarbaşı köyünde de aynı durum yaşandı. Edinilen bilgilere göre, 2 hafta önce Yarbaşı köyüne giden askerler burada, PKK'lilere ait olan 6 mezarı kırarak tahrip etti. Köy sakinlerinin verdiği bilgiler doğrultusunda, askerler bir hafta içerisinde iki defa mezarlığa gelerek saldırıda bulundu. Yine 4 Nisan'da da mezarlığa saldırı gerçekleştirildiği öğrenildi. Tüm bu saldırılar ile birlikte köyde bulunan mezarlığa, toplamda 3 defa saldırı gerçekleşti. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Nuran İmir, son dönemlerde mezarlıklara yönelik artan saldırılara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 
'Kürt halkı betonları direniş ve örgütlülükleriyle anlamsız kıldı'
 
Son süreçte mezarlıklara yönelik artan şiddet ve saldırıları kınayan Nuran, yapılan bu saldırıların dünyanın hiçbir yerindeki ahlak ve vicdan yasalarına yakışmadığını söyledi. Nuran, 21'inci yüzyıl içerisinde gerçekleşen bu saldırıların Ortaçağ'da bile yaşanmadığını ifade ederek, "Barbarlık sürecinde, yani 1'inci ila 2'nci Dünya savaşlarında yaşanan devletler arası ve iç savaşların üzerinden yıllar geçti. Dünya coğrafyasında da parçalama örnekleri var. Kürdistan sınırlarının parçalanması, toprakların parçalanması ve beyinlerin parçalanması bunlara birer örnektir. Kürtlük ve Kürdistanlılığın anlamını bitirmişlerdi. Onların deyimiyle 'Ağrı'da bizi yerle bir etmişler. Fakat Kürt halkı yaratılan bu betonları direniş ve örgütlülükleriyle anlamsız kılarak kendini yeniden yarattı" diye konuştu.
 
'O mezarlar, Kürdistan'ın onurudur'
 
Nuran, yürütülen bu politikalar ile Kürt halkının onursuzlaştırılmak istendiğinin altını çizerek, Kürtlerin tüm saldırılara rağmen onurlarından vazgeçmediklerini dile getirdi. Kürtlerin direniş ve mücadele ruhuna dikkat çeken Nuran şunları söyledi: "Kürtler, birlikteliklerini tanısınlar diye, dil ve ulusunu faşizme ve zorbalığa karşı örgütleyebilmek için mücadele ediyor ve bu uğurda binlerce insan canını verdi. Kürtlerin kendilerini tanıması için, Kürtlerin kim olduğunu, bunca zorlukların niçin bize yönelik yapıldığını öğrenmesi gerekiyor. Bunu bilmeyen birçok insan var ve bunu göstermek için çok sayıda insanımız kendini feda ederek bu fikirleri önümüze koydu. O nedenle de o mezarlar, Kürdistan'ın onurudur. O mezarlar, Kürdistan halkının geleceğidir. Aynı zamanda bize, 'Sizi tanımıyorum ve kabul etmiyorum' demek istiyorlar. İktidarın bugün yaptıkları karşısında Türkiye'nin cevap olması gerekir. Bu sistem, bu talimatlar devletin kendi talimatı mıdır yoksa iktidarın talimatı mıdır? Bu noktanın netleşmesi ve aydınlanması gerekiyor. Çünkü bu yaklaşım düşmanlığın kendisidir. En olağanüstü savaşlarda bile, tarafların cenazelerini alabilmeleri için savaşlar durdurulmuştur. Annelerimizin yüreğindeki acıyı canlı tutmak istiyor, iyileşmelerini istemiyorlar. Fakat nasıl ki Kürtlere yönelik başlatılan saldırılarda başarılı olamadılarsa, çocuklarımızın mezarlarına yönelik başlattıkları saldırılarda da başarılı olamayacaklar."
 
'Ölülerimize yapılan bu durum karşısında sessiz kalmayacağız'
 
Bütün insanlığa seslendiğini dile getiren Nuran, kutsal toprağın altında olan bedenlerin herkesin özgürce yaşayabilmesi için toprağa düştüğünün altını çizdi. Nuran, yaşamını yitirenlerin kendini özgürlük ve demokrasi adına feda ettiğini dile getirerek, "Bugün o kahramanlara borçluyuz. Sessiz kalmamalı ve bu değerlere sahip çıkmalıyız. Eğer bu değerlere sahip çıkamazsak, Kürt halkının gelecek değerlerine de sahip çıkamayacağız. Bu ulusal bir çizgidir. Onlar üzerimizde onursuzluğu farz kılıyorlar. Fakat onlar ne yaparsa yapsınlar, içimizdeki yaşam ve özgürlük aşkını kıramayacak ve anlamsızlaştıramayacaktır. Mezarlarımıza yönelik gerçekleşen saldırıları asla kabul etmiyor ve tepki gösteriyoruz. O kahramanlar onurumuzdur. Ölülerimize yapılan bu durum karşısında sessiz kalmayacağız" sözlerine yer verdi.
 
'Zulme karşı asla teslim olmayacağız'
 
Nuran, annelerin beyaz tülbentinden korkarak saldıranların bugün de aynı şekilde onların çocukları üzerine saldırı gerçekleştirdiklerini ifade etti. 70 yaşındaki insanlardan korktukları gibi çocuklardan da korktuklarını kaydeden Nuran şu sözleri kullandı: "Tüm bunlar yetmiyor Kürtlerin mezarlarından da korkuyorlar. Onlar, mezarlarımızı kırıp paramparça etseler, bedenimizi dağıtsalar da bu zulme karşı asla teslim olmayacağız. Toplumumuzun özgürlüğü için yürütülen bu mücadelenin önünü alamayacaklar. Kendi korkularında boğulup ölecekler."