‘Cezaevleri için sesimizi daha gür çıkarmalıyız’

  • 09:06 12 Mayıs 2020
  • Güncel
Filiz Zeyrek
 
MERSİN - İki kızı ve kardeşi cezaevinde olan Naife Çoban, siyasi tutsakların infaz yasası dışında bırakılmasına tepki göstererek, “AKP-MHP faşizmi çocuklarımızı zindanda ölüme terk ediyor. Bizler sesimizi daha gür çıkarmalıyız. Gerekirse salgın dinlemeden her gün oturma eylemi yapacağız” dedi.
 
Dünyayı saran yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle tablo giderek ağırlaşıyor. Salgına karşı önlem olarak büyükşehirlerde hafta sonları sokağa çıkma yasağı uygulanırken, “Evde kal” çağrıları da devam ediyor. Bu tedbirlerin yanında, AKP-MHP oylarıyla salgın gerekçesiyle Meclis’ten hızla geçirilen infaz yasasında binlerce siyasi tutsağın kapsam dışı bırakılması tepkilere neden olmuştu. Tutsaklar haftalık telefon görüşmelerinde koşullarını aktarırken, aileler tedirgin. İki kızı ve kardeşi cezaevinde olan Naife Çoban da endişe içinde süreci takip ediyor.
 
‘Çocuklarımıza zarar gelecek diye tedirginiz’ 
 
Kızı Şehriban İzmir Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde, diğer kızı Zana ise Kocaeli Gebze Cezaevi’nde tutulan Naife, “Daha önce üç kızım bir oğlum cezaevindeydi ikisi bırakıldı. Çocuklarım ve diğer tüm siyasi tutsaklar için çok endişeliyim. Çok sıkıntılı bir süreç geçiriyoruz. Biz anneler bu acıyı çekiyoruz. Çocuklarımıza zarar gelecek diye her an tedirginiz. AKP-MHP faşizmi infaz yasasında sadece kadın katillerini, istismar faillerini, mafya babalarını serbest bıraktı. Düşüncelerini ve haklarını savunanlar ise zindanlarda tutulmaya devam ediyor” dedi.
 
‘Salgına aldırış etmeden oturma eylemi yapacağız’ 
 
Naife, cezaevleri için bir an önce çözüm bulunması gerektiğini söyledi. Tüm olumsuzluklardan AKP ve MHP’nin sorumlu olacağını dile getiren Naife, “Gerekirse virüse aldırış etmeden her gün oturma eylemi yapacağız.  Biz Kürt halkını savunmasız görüyorlar ve bu zulmü çocuklarımıza yaşatıyorlar ama mutlaka kazanacağız. 40 yıl öncesine göre şu an mücadelemiz çok daha büyük ve güçlü. Tüm annelere çağrımdır bir an önce ses çıkarıp ayağa kalkmaları gerekmektedir. AKP-MHP faşizmi zindanda olan çocuklarımızı ölüme terk etmektedir. Bizim sesimizi duymuyorlar ondan dolayı çocuklarımız işçin biz güçlü ses çıkarmalıyız” ifadelerini kullandı.
 
Çocuklarıyla yaptığı telefon görüşmelerine değinen Naife, “Çocuklarım üzerlerindeki baskılarının devam ettiğini ve temizlik malzemelerinin verilmediğini, dezenfektan ve hijyen malzemelerini alamadıklarını söyledi. Virüsten korunmak için tedbirlerini kendi çaplarında almaya çalışıyorlar. Yanlarında ağır hastalar, 70 yaş üstü olanlar ve bebekler var. Hastaların tedavi edilmediğini ve ilaçlarını almadığını aktardılar” dedi.
 
‘PTT üzerinden yatırılan para verilmiyor’ 
 
PTT’ye yatırdıkları paraların da tutsaklara ulaştırılmadığını söyleyen Naife, “Cezaevi yönetimi PTT üzerinden yatırılan paraların tutuklulara verilmeyeceği ancak banka üzerinde yatırıldığında teslim edileceği kararı almış. Ailelerin bilgilendirilmemesi nedeniyle birçok tutuklu şu anda maddi sorunlar yaşıyor. Birçok tutuklunun parası ailesine geri gönderilmiş. Kobanêli bir tutuklunun ailesi bizi arayarak hiçbir bankanın olmadığını ve hiçbir şekilde para yatıramadıklarını dile getirdi. Baroların ve vekillerin bu durumun üzerinde durmalarını istiyoruz” diye konuştu.