Adana’da ‘Kardeş Aile’ kampanyası için çalışmalar sürüyor

  • 09:06 13 Mayıs 2020
  • Siyaset
Filiz Zeyrek 
 
ADANA - HDP’nin salgına karşı dayanışmayı arttırmak amacıyla başlattığı ‘Kardeş Aile’ kampanyası Adana’da yoğun bir çabayla sürüyor. Dayanışmanın sadece ekonomik değil psikolojik olarak da önemli olduğunu belirten HDP Kadın Meclisi üyesi Aysel Kılıç, başvuranların büyük bir çoğunluğuna ulaştıklarını aktardı. 
 
Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle binlerce kişi işsiz kalırken, ailelerin ihtiyaçlarını karşılamak ve dayanışma amacıyla Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi tarafından “Kardeş Aile” kampanyası başlatıldı. Tüm il örgütleri de kampanya kapsamında yurttaşlara ulaşıyor. Adana’da da kampanya kapsamında çok sayıda aileye ulaştıklarını belirten HDP Kadın Meclisi üyesi Aysel Kılıç, katılım çağrısı yaptı. 
 
403 aile tespit edildi
 
Salgın nedeniyle yaşamlarını idame ettirmekte zorluk çeken ailelere küçük de olsa katkı sunmak istediklerini ifade eden Aysel, "Korona salgınından sonra ‘bir elin verdiğini diğer el bilmesin’ hassasiyetiyle hareket etmek istedik ki bu bizim için ayrıca önemliydi.  Tüm yardımların göze sokularak, sadaka mantığı ile yapıldığı böyle bir sistemde ne yardım alan kişiyi ne de yardım yapan kişiyi incitmeyecek bir yöntem olarak ‘Kardeş Aile’ kampanyasını yürütüyoruz. İhtiyaç sahibi kişilere yardımcı olabilecek kişileri ilişkilendirdik ve ilişkilendirmeye devam ediyoruz. 403 ihtiyaç sahibi aile tespit ettik, bunun 205 i ihtiyaç sahibi aile ile ilişkilendirildi. 284 aileye ise gıda ve para yardımı iletildi. 119 kişiye henüz yardım götüremedik” dedi 
 
‘İşsizlik ve buna bağlık yoksulluk can yakıcı düzeyde’ 
 
Olağanüstü günlerden geçildiğinin altını çizen Aysel, “Salgın önlemleri kapsamında işyerleri kapalı, sokağa çıkma yasağı var, günübirlik işi olan çoğu kişi issiz kaldı. İşsizlik ve buna bağlı yoksulluk can yakıcı düzeyde. Elektrik, su, kira, beslenme gibi ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çekiyor insanlar. ‘Dayanışma yaşatır’ dedik. Elimizi uzatabildiğimiz her aile ve ev gerçekten çok mağdur durumda. Bunca mağdur insan içinde tek önceliğimiz her türlü felaketin en çok vurduğu kadınlar. Onun dışında hiçbir ayrım gözetilmeksizin adilane yardım yapıyoruz. Ama henüz bir yardım ulaştıramadığımız aileler var. Bize başvuranların hepsine ulaşmak ve elimizden geleni yapmak için yoğun bir çaba gösteriyoruz” ifadelerine yer verdi. 
 
‘Sadece ekonomik bir dayanışma değil’ 
 
Bundan sonraki süreçte hız kesmeden devam edeceklerini söyleyen Aysel, ‘Kardeş Aile’ uygulamasının sadece ekonomik bir dayanışma değil manevi boyutu olduğunu da söyledi. İnsanlar için psikolojik olarak da önemli bir yanı olduğunu ifade eden Aysel, “Bu zor günlerde yiyecek içecek kadar ihtiyacımız vardı dayanışmaya. Bunu sağladık. Sürekli olmasını isteriz” diye konuştu.