Uzaktan eğitim eşit değil: Sorunlar derinleşiyor

  • 09:02 14 Mayıs 2020
  • Emek/Ekonomi
VAN - Gelir dağılımındaki eşitsizlik ve ekonomik sorunların uzaktan eğitimi etkilediğini söyleyen Eğitim Sen üyesi Funda Demir Bozkurt, “Birçok evde internet, bilgisayar, tablet ve hatta televizyon bile olmadığını düşünürsek bu çocukların eğitime ulaşmada yaşadıkları problemleri daha iyi çözümleyebiliriz.Eğitimdeki uçurumlar derinleşiyor” dedi. 
 
Koronavirüs (Covid-19) salgını birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de olumsuz etkilerini gösterirken salgınla mücadele kapsamından eğitime ara verildi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen uzaktan eğitim sistemi (EBA) ilk günden eleştiri konusu oldu. Gelir dağılımındaki eşitsizlik ve ekonomik sorunların uzaktan eğitime ulaşmada doğrudan etki yaptığını söyleyen Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) hükümetin eğitim politikasını eleştiriyor. 
 
Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Eğitim Sen üyesi Funda Demir Bozkurt,  eğitim ve öğretime tüm çocukların aynı düzeyde ulaşabileceği, nitelikli ve bilimsel eğitimin bütün şartlarının oluşturulması gerektiğini belirtti.
 
‘Sürecin belirsizliği sorunları daha çok derinleştiriyor’
 
Salgın sürecinin çocuklarda olumsuz etkiler bıraktığını belirten Funda, çocuklarda kaygı bozukluğu ve ölüm korkusu gibi başlıca sorunların oluştuğunu söyledi. Salgın sürecinden kaynaklı yaşanan belirsizliğin sorunları daha da derinleştirdiğine dikkat çeken Funda, “Okula yeni başlayan çocuklarda oryantasyon dediğimiz okula uyum süreci genellikle birinci dönem sonu hatta ikinci dönemin başına kadar devam eder. Bu çocuklarımız okula tam olarak uyum göstermeden yeniden okul kültüründen koptular maalesef. Yeni eğitim öğretim yılında çoğu çocuk için sancılı bir süreç olan okula uyum süreci en başından başlayacaktır. Bununla beraber sürekli vurgulanan sosyal mesafe, çocuklarda sosyal alan korkusunu da beraberinde getirebilir. Bu da süreci biraz daha zorlaştırabilir. Tabi şu anda tabiri yerindeyse sahada değiliz bu yüzden de net bir değerlendirme yapamıyoruz. Fakat bildiğimiz açık bir şey var, çocuklar süreci zor ve sancılı geçiriyor” diye aktardı.
 
‘Eğitimdeki uçurumlar derinleşiyor’
 
Normal eğitimde eşit olmayan şartların uzaktan eğitimle beraber daha da derinleştiğini ifade eden Funda, “Gelir dağılımındaki adaletsizlik, işsizlik gibi ekonomik sorunlar uzaktan eğitime doğrudan etki yapıyor. Bu sorunları yaşayan ailelerin çocukları uzaktan eğitime ve uzaktan eğitim için gerekli materyallere ulaşmada engellerle karşılaşıyor. Birçok evde internet, bilgisayar, tablet ve hatta televizyon bile olmadığını düşünürsek bu çocukların eğitime ulaşmada yaşadıkları problemleri daha iyi çözümleyebiliriz. Maalesef ki uzaktan eğitim her çocuğa istenildiği gibi ulaşamıyor. Eğitimdeki uçurumlar derinleşiyor” şeklinde konuştu. 
 
‘Eşit şartlar oluşturulmadı’
 
Süreçten sonra mevcut eğitim sisteminde eksiklik ve sorunların giderilmesi için değişikliklerin olması gerektiğinin altını çizen Funda, uzaktan eğitimde ise eşit koşulların oluşturulmadığını aktardı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın uzaktan eğitimle ilgili eleştirileri kabul etmesi gerektiğini vurgulayan Funda, yeni dönemde eğitim sistemi ile ilgili önerilerini şöyle sıraladı: “Okullarda derslikler küçük ve kalabalık, eğer sosyal mesafe ile korunacaksak mutlaka sınıf mevcutları düşürülmelidir. Pandemi sonrası travmaları onarmak için PDR alanında kapsayıcı düzenlemeler yapılmalıdır. Eğer bir değişiklik yapılacaksa özellikler bu anlamda yapılmalıdır. Eğitim ve öğretim tüm çocukların aynı düzeyde ulaşabileceği, nitelikli, bilimsel ve gerçek hayata hazırlayıcı olmalıdır. Eğitim, bizim en temel haklarımızdan biridir ve bu sebeple önemli ve öncelikli olmalıdır. Okul ve sınıf hijyeni sağlanmalı, çocuklar için koruyucu sağlık dersleri müfredata alınmalı, Ayrıca pandemi ile birlikte bilimin önemi bir kez daha ortaya çıktı. Yeni dönemde bilimsel bir eğitimin tüm şartları oluşturulmalıdır. Genel olarak ülkemizde eğitim için ayrılan bütçe artmalı ve planlamalar kapsayıcı olmalıdır.” 
 
‘Duygu durumları ile ilgili başvurular daha çok’
 
Eğitim Sen ve SES’in ortak kurduğu özel eğitim ve psikolojik destek hattında alanında uzman kişilerin gönüllü olarak yer aldığını kaydeden Funda, “Ayrıca SES’ten de psikolog arkadaşlarımız var. Danışanlarımızda da sürecin yarattığı kaygı bozukluğu ve stresle baş edememe durumu vardı. Açıkçası bu ağ üzerinden bize eğitim sorunlarından ziyade daha çok duygu durumları ile ilgili başvurular geliyor” diye konuştu.