Evleri teslim edilmeyen Sur halkı: Bize ait olanı geri verin!

  • 09:03 14 Mayıs 2020
  • Güncel
Medya Üren
 
DİYARBAKIR - Yıkılan evlerinin geri verilmemesine tepki gösteren Sur halkı, yapılan sözleşmelerin tek taraflı feshedildiğini belirterek, kendilerine ait olan arsaların bir an önce teslim edilmesi gerektiğini vurguladı. 
 
Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 2015 yılında başlayan çatışmaların ardından ilan edilen sokağa çıkma yasağı ile birlikte onlarca ev yıkılmış, Sur sakinleri ise evsiz kalmıştı. Devlet yetkilileri ile yurttaşlar arasında, evlerin geri verileceği yönünde anlaşma yapılmasına rağmen Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yapılan bu sözleşmeyi tek taraflı olarak feshetti. Tek taraflı feshedilen sözleşme tepkilere neden olurken, Sur sakinleri kararı protesto etmek için 8 Mayıs'ta Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde açıklama yapmak istedi ancak açıklamaları polis tarafından engellendi. Mağdur edilen yurttaşlar, tek istediklerinin evlerini ve arsalarını geri almak olduğunu söylüyor. 
 
'Zenginlere satmasınlar evimizi bize versin'
 
Evlerinin yıkılmasının ardından evsiz kalan ve mağdur olan yurttaşlardan Ayşe İlgin, Sur'a bağlı Gazi Paşa Mahallesi'nde oturuyor. Tek isteklerinin evlerini geri almak olduğunu söyleyen Ayşe, "Bizim evimiz yıkıldı. Devlet de bize ‘ev mi istiyorsunuz, para mı istiyorsunuz?’ diye sordu. Biz de evimizi istediğimizi söyledik. Evimiz gitti, paramız gitti. Şimdi de ‘kamulaştırma yapacağız’ diyorlar ve evimizi vermiyorlar” diye duruma tepki gösterdi.  Ayşe, “Biz kendi toprağımızı, kendi hakkımızı istiyoruz. TOKİ isteseydik o zaman isterdik. Erdoğan, bizim evimizi bize geri versin. Zenginlere satmasın evimizi bize versin. Bizim evlerimizi ne diye zenginlere veriyor?" diye sordu.
 
'Devlet 6 yıldır bizi dolandırıyor'
 
20 yıldır Sur’da yaşadıklarını aktaran Ayşe, evlerinde oturmak istediklerini dile getirerek şunları söyledi: "Biz evlerimizde oturmak istiyoruz. 20 yıllık ömrümüz orada geçti. Çocuklarımız orayı seviyor, biz orayı seviyoruz. Biz oradan çıktıktan sonra bize evleri teslim edeceklerini söylediler. Şimdi ise evleri kamulaştırdıklarını söylüyorlar. Evlerimizi zenginlere satıyorlar. Devlet 6 yıldır bizi dolandırıyor. 6 yıldır evimizin geri verilmesini bekliyoruz. Cumhurbaşkanı bize söz verdi ama şimdi evlerimizi vermiyor. Bizim tek isteğimiz evlerimizi geri almak."
 
'Biz TOKİ falan istemiyoruz,  arsamızı istiyoruz'
 
Evini alamayan bir başka yurttaş Meryem Görmüş ise evlerini vermediklerini ve kendilerini sürekli oyaladıklarını dile getirdi.  Tek isteklerinin evlerini almak olduğunu kaydeden Meryem, "Biz sadece evimizi istiyoruz başka bir şey istemiyoruz. Şu anda evlerimizi bize vermeyeceklerini, seçim hakkımızın olmadığını, oranın onlara ait olduğunu ve bize hiçbir şey vermeyeceklerini söylüyorlar. Bize TOKİ vereceklerini söylüyorlar. Biz TOKİ falan istemiyoruz, onlardan para da istemiyoruz. Biz sadece bize ait olanı yani arsamızı istiyoruz. İlk önce bize evlerimizi vereceklerini söylediler biz sözleşme imzaladık. 385 bin liralık geri ödemeyi kabul ettik. Sözleşmeye rağmen şimdi bize vermeyeceklerini söylüyorlar. Bizim malımızı bize vermiyorlar, biz zorla malımızı onlardan almaya çalışıyoruz. Bizim evimizi karakol olarak kullanmış sonra da yıkmışlardı. Biz evimizi istiyoruz başka da bir şey istemiyoruz” diye konuştu.