Mezarlıklara yapılan saldırılara tepki: Çocuklarımız sizin kabusunuz olacak

  • 09:06 14 Mayıs 2020
  • Güncel
Filiz Zeyrek 
 
ADANA - Mezarlara yönelik saldırılara ilişkin “insanlık dışı” diyerek tepki gösteren kadınlar, hükümeti işaret ederek, “Kürtlere olan nefretlerini böyle gösteriyorlar. Çocuklarımız kabusunuz olacak, ne yaparsanız yapın kaybedeceksiniz” dedi. 
 
Diyarbakır, Van, Muş ve birçok kentte PKK’lilerin mezarlarına yönelik saldırılara sadece aileler değil toplumun tüm kesimleri tepki gösteriyor. Cenazeye ve mezarlara saygının evrensel bir değer olduğunu belirten kadınlar, saldırıların ise insanlık dışı olduğuna dikkat çekti. 
 
‘Hiçbir inançta böyle bir vahşet yoktur’ 
 
Tüm dinlerde mezarın kutsal olduğunu belirten Şemsa Bağdu, AKP ve MHP iktidarlığında tarihte eşi görülmemiş vahşetlerin yaşandığına dikkat çekti. Şemsa, "Müslüman olduğunu iddia eden bu şahıslar ölüye işkence yapıyor. Kürtlere karşı nefretlerini mezarlara saldırarak kusuyorlar. Hiçbir inançta böyle bir vahşetin yeri yoktur. ‘Acaba hangi annenin evladının mezarına saldırdılar’ diye gözümüze annelerin gözüne uyku girmiyor. Evlatlarımızın kırılan mezar taşlarıyla yüreğimiz kanatılıyor. Bir gün sizde o toprağın altına gireceksiniz ama biz kimsenin mezar taşına dokunamayız. Çünkü bizde vicdan ve ahlak var. Anneler Günü’nde daha bilinçli bir şekilde bu saldırılar gerçekleşti yüreğimizi daha çok acıtmak için. Ne olura olsun ne yaparlarsa yapsınlar çocuklarımıza olan inancımız daha da büyüyor” dedi. 
 
‘AKP’ye destek veren Kürtler artık sesini yükseltsin’ 
 
“Evlatlarımızdan o kadar çok korkuyorlar ki ölülerine dahi saldırıyorlar” diyen Ayşe Aybek de tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Tam bir vahşet. Erdoğan sen nasıl bir vicdana sahipsin ki evlatlarımızın mezarlarına saldırıyorsun. Bir yandan mezarlara saldırıyorlar bir yandan da evlatlarımızı zindanlardan çıkarmıyorlar. Öyle korkunçsunuz ki! Ama Kürtler de bunlara karşı birlik olmalı. KDP’ye ve AKP’ye destek veren Kürtlere sesleniyorum artık nereye kadar bunca zulmün karşısında sessiz kalacaksınız?” 
 
‘Evlatlarımız sizin kabusunuz olacak’ 
 
Emine Çığ da mezarlara yönelik saldırının Kürt düşmanlığının en açık göstergesi olduğunu belirterek, “Evlatlarımızın kemikleri sizin kabusunuz olacak. Başınızı her yastığa koyduğunuzda evlatlarımız boğazınıza sarılacak, kabusunuz olacak. Çetelerinizi çocuklarımızın üzerinden çekin” dedi. 
 
‘Kaybedeceksiniz’ 
 
Hakime Bayav da Kürtlere yönelik düşmanlık politikasının en üst düzeye çıkarıldığının altını çizerek, “Mezarlara saldırmak AKP döneminde gerçekleşti. Bu yaşıma geldim başka bir yerde mezara saldırıldığını duymadım. Ama bu ülkede o kadar korkunç ve çirkin şeyler yaşanıyor ki artık şaşırmıyorum. Kaybedeceksiniz. Ne kadar saldırırsanız saldırın kaybedeceksiniz” diye konuştu. 
 
‘Yolumuzdan geri dönmeyeceğiz’ 
 
Kumriye Çetinkaya da “Düşmanlık gözlerini, vicdanlarını köreltmiş. Nefretlerinde boğulacaklalar. Ne yaparlarsa yapsınlar çocuklarımızla gurur duyuyoruz, onların mücadelesi bizlerin yolu olacaktır. Zindanlara da atsalar, saldırsalar da asla yolumuzdan geri dönmeyeceğiz" diyerek Kürt halkını mezarlara ve cenazelere sahip çıkmaya çağırdı.