Ankara’da 350 aile kardeş oldu: Dayanışmaya devam edeceğiz

  • 09:04 16 Mayıs 2020
  • Güncel
ANKARA - Ankara’da devam eden ‘Kardeş Aile’ kampanyasına ilişkin bilgi veren HDP Kadın Meclisi üyesi Deniz Akil, şimdiye kadar 350’den fazla aileyi buluşturduklarını belirterek, “Halkları ayırmadan, kimliklerine bakmadan,  insan olma mücadelesi ile birlikte el ele tutuşmaya devam edeceğiz” dedi.
 
Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle Türkiye’de 2 aydır “Evde kal” çağrıları devam ediyor. Yurttaşlar salgından korunmak için evlerine kapanırken, işsizlik ve yoksulluğun derinleşmesi nedeniyle gıdaya dahi ulaşamayan, kiralarını ödeyemeyen, elektrik, su gibi temel ihtiyaçlarını karşılayamayan binlerce aile bulunuyor. Bu süreçte birçok muhalefet partisi ve belediye yardım paketleri hazırlarken, insanlara ulaşmaya çalışırken iktidar tarafından engellerle karşılaştı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) pandemi sürecinde başlattığı  ‘Kardeş Aile’ kampanyası ile imkanlarını zorlayarak ailelere, kadınlara, emekçilere ve göçmenlere destek vermeye devam ediyor. 
 
‘İşsizliğin korkunç boyutta arttığını görüyoruz’ 
 
Ankara’daki çalışmaları anlatan HDP Kadın Meclis üyesi Deniz Akil, kampanyanın gün geçtikçe büyüdüğünü ve şimdiye kadar 350’den fazla aileyi buluşturduklarını, 400’e yakın yardım kolisi oluşturduklarını aktardı. Kampanya ile birlikte insanların birbirlerine dokunduklarını ve anladıklarını kaydeden Deniz, “Bize gelen telefonlarda işsizlerin sayısının korkunç derece arttığını anlayabiliyoruz. Genelde işsiz kalan insanlar bizleri arıyorlar. Elbette ki bunların işsizlik sorunlarını çözemeyiz ama en azından bu süreçte dayanışıyoruz. Biz dayanışma ile HDP'nin yanlarında olduğunu hissettiriyoruz. Bugünlerde birilerinin ellerinden tutmaya çalışıyoruz. Bir yandan destek verenler, bir yandan ihtiyaç sahibi olanlar bir araya geliyorlar” dedi.
 
‘Sömürü alanları açıldıkça faşizm de artıyor’
 
Kampanyaya yoğun olarak göçmen ailelerin başvurduğunu aktaran Deniz, ellerinden geldiğince göçmen ailelere yardım ulaştırmaya çalıştıklarını vurguladı. Göçmenlerin dayanışmayı gördükçe kendilerini yalnız hissetmediklerinin altını çizen Deniz, şöyle konuştu: “Devletin bahsettiği sosyal yardımlar yok,  göçmenler açlıkla yüz yüzeler. İşsizlik ileride daha büyük bir seviyeye ulaşacaktır ama bunda yine göçmen kadınların daha da mağdur edileceği kesin. Kadınlar, kadın kimliğinden doğru düşük ücretle çalışmak zorunda kalıyor. Göçmenler ucuz iş gücü olarak görüldüğü için sömürüyü derinden yaşıyor. Sömürü alanları açıldıkça faşizm de artıyor. Bunun karşısında durmanın tek yolu birliktelikten geçiyor. Muhalefetin bir arada olma ihtiyacı var. Bir araya gelmesek bunu atlatamayacağız. Bu krizden başka bir şekilde çıkamayacağız. Faşizm gittikçe derinleşirken bu koşulları yaşamamak için birleşmemiz gerekiyor.”
 
‘El ele tutuşmaya devam edeceğiz’
 
Deniz, partilerinin yaptığı yardımların halk ile birlikte dayanışma ile gerçekleştiğini kaydederek, Türkiye’de insan olma mücadelesi verdiklerini vurguladı. Deniz, son olarak şunları dile getirdi: “Biz kardeşleştikçe onlar bölmeye çalışıyorlar. Halkları ayırmadan, kimliklerine bakmadan bizi ilgilendirmeden insan olma mücadelesi ile birlikte el ele tutuşmaya devam edeceğiz.”