Pandemide de kayyım: 51 belediye gasp edildi, 25 eşbaşkan tutsak

  • 09:07 16 Mayıs 2020
  • Güncel
HABER MERKEZİ - Tüm dünyanın pandemi ile mücadele ettiği bir süreçte hala Kürt düşmanlığı ile HDP’li belediyelere yönelen AKP, HDP’nin 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde kazandığı 65 belediyeden 45’ine kayyımlar, 6’sına da YSK aracılığıyla el koydu. Yüksek oy oranları ile seçilen belediye eşbaşkanlarının ise 25’i tutuklu.
 
AKP-MHP ittifakının, geçtiğimiz yıl başlattığı kayyım atamaları ile belediyelerin gasp edilmesi, koronavirüs salgınına rağmen sürüyor. Pandemi ile mücadele etmek yerine Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki belediyelere kayyım atayan AKP-MHP ittifakı, HDP’ye yönelik kayyım politikasını 2015-2016 sürecinde başlatmıştı. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinin ardından başlayan belediye gaspları kapsamında bugün de İçişleri Bakanlığı kararıyla Iğdır, Siirt, Kurtalan, Baykan ve Muş'un Altınova belediyelerine kayyım atanmasıyla, AKP’nin el koyduğu belediyelerin sayısı 45’e yükseldi.
 
‘KHK’li olmak’ gerekçe yapıldı
 
31 Mart yerel seçimlerinde 65 belediye kazanan HDP’ye dönük saldırıların başlaması da uzun sürmedi. AKP’lilerin, seçimlerden hemen sonra Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) yaptıkları başvuruların sonucunda, HDP’den belediye başkanı olan 6 ismin, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildikleri gerekçesiyle mazbata verilmedi. Belediye başkanlıkları ise, seçimlerin kaybeden tarafı olan AKP’li adaya verildi. Belediyenin AKP’ye geçmesi ile HDP’li belediyelerin sayısı 59 oldu. KHK gerekçesiyle gasp edilen belediyeler şöyle: Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesi, Kars’ın Digor ilçesine bağlı Dağpınar (Bazarcix) beldesi, Van’ın Edremit, Çaldıran, Tuşba ilçeleri, Erzurum Tekman ilçesi.
 
Belediyelere atanan kayyımların ve belediye eşbaşkanlarına dönük baskıların kronolojik sıralaması şöyle:
 
*19 Ağustos 2019: Van, Diyarbakır ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyım atandı.
 
*17 Eylül 2019: Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde 12 Eylül'de 7 kişinin yaşamını yitirmesinden sorumlu tutulan Kulp Belediye Eşbaşkanları Fatma Ay ile Mehmet Fatih Taş görevden alındı, yerlerine kayyım atandı. Eşbaşkanlar tutuklandı.
 
*18 Eylül 2019: 17 Eylül'de kesinleşmiş cezası olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan Karayazı Belediye Eşbaşkanı Melike Göksu tutuklandı. Ertesi gün yerine kayyım atandı.
 
*18 Ekim 2019: Hakkari Belediye Eşbaşkanı Cihan Karaman ve Yüksekova Belediye Eşbaşkanları Remziye Yaşar ile İrfan Sarı, 15 Ekim'de gerçekleştirilen operasyonlarda gözaltına alındı, 17 Ekim günü ise tutuklandı. 18 Ekim'de ise belediye eşbaşkanlarının yerine kayyım atandı.
 
*Mardin'in Nusaybin ilçesinde 15 Ekim günü yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan HDP’li Nusaybin Belediye eşbaşkanları Semire Nergiz ve Ferhat Kut, 17 Ekim'de "örgüt üyesi olmak" suçlamasıyla tutuklandı. 18 Ekim’de ise yerlerine kayyım atandı.
 
*21 Ekim 2019: Diyarbakır Büyükşehir Belediye (DBB) Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, Kayapınar Belediye Eşbaşkanı Kezban Yılmaz, Bismil Belediye Eşbaşkanı Orhan Ayaz ve Kocaköy Belediye Başkanı Rojda Nazlıer gözaltına alındı.
 
*22 Ekim: 15 Ekim'de gözaltına alınan Erciş Belediye Eşbaşkanı Yıldız Çetin tutuklandı. Erciş, Kayapınar, Bismil ve Kocaköy belediye eşbaşkanları da görevden alınarak yerlerine kayyım atandı. Aynı gün belediye eşbaşkanları Selçuk, Keziban ve Rojda tutuklandı, Orhan serbest bırakıldı.
 
*29 Ekim 2019: Cizre Belediyesi'ne kayyım atandı. Sabah erken saatlerde polis, atamaya dair tebligatı vermek üzere Cizre Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Zırığ'ın ikametgahına gitti. Kayyım gerekçesi ise "sosyal medya paylaşımları" oldu.
 
*1 Kasım 2019: Van'da aralarında Saray Belediye Eşbaşkanı Caziye Duman'ın da olduğu 15 siyasetçi kadın gözaltına alındı. 2 Kasım’da Caziye Duman görevden alınarak, yerinden kayyım atandı. 4 Kasım’da ise mahkemeye çıkarılan kadınlardan 2’si tutuklandı, aralarında Caziye’nin de olduğu 13 siyasetçi kadın serbest bırakıldı.
 
*4 Kasım 2019: Kızıltepe Belediyesi’ne kayyım atandı.
 
*8 Kasım 2019: İpekyolu Belediye Eşbaşkanları Şehsade Kurt ve Azim Yacan, sabah saatlerinde gözaltına alındı. 9 Kasım’da eşbaşkanlar görevden alındı ve yerlerine kayyım atandı. 11 Kasım’da ise belediye eşbaşkanları tutuklandı.
 
*13 Kasım 2019: Şırnak’ta İdil, Diyarbakır'da Yenişehir ve Hazro belediyeleri ile Dersim'in Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar belde belediye eşbaşkanlarının yerine kayyım atandı.
 
*15 Kasım 2019: Mazıdağı Belediye Eşbaşkanı Nalan Özaydın, Savur Belediye Eşbaşkanı Gülistan Öncü, Suruç Belediye Eşbaşkanı Hatice Çevik, Derik Belediye Eşbaşkanı Mülkiye Esmez sabah saatlerinde evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı. 16 Kasım’da dört belediyeye kayyım atandı. 20 Kasım’da Hatice Çevik, 26 Kasım’da ise Nalan, Gülistan ve Mülkiye tutuklandı.
 
*6 Aralık 2019: Van’da Muradiye Belediye Eşbaşkanları Leyla Balkan ve Yılmaz Şalan, Özalp Belediye Eşbaşkanları Dilan Örenci ve Yakup Almaç ile Başkale Belediye Eşbaşkanı Erkan Acar gözaltına alındı.
 
*7 Aralık 2019: Batman’ın Beşiri ilçesi İkiköprü Belde Belediyesi ile Özalp, Muradiye ve Başkale belediyelerine kayyım atandı.
 
*9 Aralık 2019: Van'da gözaltına alınan belediye eşbaşkanları tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Muradiye Belediye Eşbaşkanı Yılmaz Şalan, Özalp Belediye Eşbaşkanları Dilan Örenci ve Yakup Almaç tutuklandı, Başkale Belediye Eşbaşkanı Erkan Acar ve Muradiye Belediye Eşbaşkanı Leyla Balkan adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
 
*12 Aralık 2019: Yerine kayyım atanan Kızıltepe Belediye Eşbaşkanı Nilüfer Elik Yılmaz gözaltına alındı. Nilüfer, 15 Aralık günü, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
 
*17 Aralık 2019: Muş'un Varto Belediye Eşbaşkanları Ülkü Karaaslan ve Mahmut Yalçın, Bulanık Belediye Eşbaşkanları Eylem Saruca ve Adnan Topçu ile Bulanık'ın Erentepe Belde Belediye Eşbaşkanı Dilaver Keskin, evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı. 18 Aralık’ta belediye eşbaşkanları görevden alınarak yerine kayyım atandı. 19 Aralık’ta Ülkü Karaaslan ile Adnan Topçu tutuklandı. Dilaver Keskin, Mahmut Yalçın ve Eylem Saruca adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
 
*20 Aralık 2019: Sur Belediye eşbaşkanları Filiz Buluttekin ve Cemal Özdemir gözaltına alındı. 21 Aralık’ta belediyeye kayyım atandı. 23 Aralık’ta ise eşbaşkanlar tutuklandı.
 
Kürt düşmanlığı pandemide de sürüyor
 
AKP-MHP ittifakının kayyım politikaları ile sürdürdüğü baskı, Covid-19 pandemisi sürecinde de devam etti. Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü 10 Mart tarihinden sonra “Evde kal” çağrıları yapılırken, bu süreçte AKP, koronavirüs ile mücadele etmek yerine gaspı sürdürdü.
 
*23 Mart: HDP yönetimindeki Batman, Diyarbakır’ın Silvan, Eğil, Ergani ve Lice belediye eşbaşkanları sabah saatlerinde, Iğdır’ın Halfeli, Siirt’in Gökçebağ belde belediye eşbaşkanları ile Bitlis’in Güroymak belediye eşbaşkanları ise akşam saatlerinde görevlerinden alınarak, yerlerine kayyım atandı.
 
Batman Belediye eşbaşkanları Mehmet Demir ve Songül Korkmaz, Silvan Belediye Eşbaşkanı Naşide Toprak, Ergani Belediye Eşbaşkanı Ahmet Kaya, Eğil Belediye Eşbaşkanı Mustafa Akkul, Yenişehir Belediye Eşbaşkanı Belgin Diken, Lice Belediye Eşbaşkanı Tarık Mercan, Halfeli Belediye Başkanı Hasan Safa gözaltına alındı.
 
*24 Mart: Yenişehir Belediye Eşbaşkanı Belgin Diken ile Ergani Belediye Eşbaşkanı Ahmet Kaya serbest bırakıldı. Silvan Belediye Eşbaşkanı Naşide Toprak ile Lice Belediye Eşbaşkanı Tarık Mercan’a “ev hapsi” verildi, Eğil Belediye Eşbaşkanı Mustafa Akkul ise “örgüt üyesi olduğu” iddiasıyla tutuklandı. 26 Mart’ta Batman Belediye Eşbaşkanları adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. 27 Mart’ta ise Halfeli Belediye Başkanı tutuklandı.
 
*15 Mayıs: Iğdır, Siirt, Siirt’in ilçeleri Baykan ve Kurtalan belediye eşbaşkanları ile Muş’un Korkut ilçesine bağlı Altınova belde belediye eşbaşkanları görevlerinden alınarak, yerlerine kayyım atandı. Siirt Belediyesi Eşbaşkanları Berivan Helen Işık ve Peymandara Turhan, Iğdır Belediye Eşbaşkanları Eylem Çelik ve Yaşar Akkuş, Baykan Belediye Eşbaşkanları Özden Gülmez ve Ramazan Sarsılmaz, Kurtalan Belediye Eşbaşkanları Baran Akgül ve Esmer Baran, Altınova Belde Belediye Eşbaşkanı Casim Budak gözaltına alındı. 
 
51 belediye gasp edildi
 
HDP’li belediyelere ve belediye eşbaşkanlarına dönük baskılar sonucunda HDP’li belediyelerin 6’sı seçimlerin hemen ardından YSK tarafından, 45’i de AKP tarafından gasp edilerek; 3’ü büyükşehir, 4’ü il, 32’si ilçe, 6’sı belde olmak üzere toplamda 51 belediyeye el konulmuş oldu. Batman Kozluk Bekirhan Belde Belediye Başkanı Fırat Karabulut’un 10 Aralık 2019’da HDP’den istifa etmesi, Kozluk Belediye Başkanı Ayhan Eren’in de 21 Nisan’da partiden ihraç edilmesinin ardından, HDP yönetiminde 12 belediye kaldı.
 
25 belediye eşbaşkanı tutuklu
 
Yargılanma sürecinde belediye eşbaşkanları Semire Nergiz ve Fatma Ay ile Mehmet Fatih Taş’ın tahliye edilmesinin ardından hala tutuklu bulunan 25 belediye eşbaşkanı bulunuyor. Tutuklu bulunan belediye eşbaşkanlarının isimleri şöyle: Keziban Yılmaz, Selçuk Mızraklı, Rojda Nazlıer, Yıldız Çetin, Ferhat Kut, Cihan Karaman, Remziye Yaşar, İrfan Sarı, Melike Göksu, Şehsade Kurt, Azim Yacan, Hatice Çevik, Nalan Özaydın, Gülistan Öncü, Mülkiye Esmez, Yılmaz Şalan, Dilan Örenci, Yakup Almaç, Nilüfer Elik Yılmaz, Ülkü Karaaslan, Adnan Topçu, Filiz Buluttekin, Cemal Özdemir, Mustafa Akkul, Hasan Safa.