'Diktatörlük uygulamaları devrede'

  • 09:09 16 Mayıs 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR - Kayyımların bir darbe mekanizması olduğunu vurgulayan HDP Milletvekili Dersim Dağ, " Kürtlerin iradesini tanımama hali yürürlüktedir. Yerel demokrasi Kürdistan’da işletilmiyor ve diktatörlük uygulamaları devreye konulmuş durumdadır" dedi.
 
İçişleri Bakanlığı tarafından Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Iğdır, Siirt, Baykan ve Kurtalan belediyelerine dün sabah saatlerinde kayyım atanırken, belediye eşbaşkanları da gözaltına alındı. Kayyım atamalarına tepkiler büyürken, HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ ve HDP Batman İl Eşbaşkanı Fatma Albay da kayyıma tepki göstererek, kayyım politikalarını değerlendirdi.
 
'51 belediyemiz gasp edildi'
 
Dersim Dağ, kayyımın bir darbe olduğuna işaret ederek, "Bütün dünya salgın ile mücadele kapsamında, yurttaşlarının sağlığı ve geleceği için politika üretirken, AKP hükümeti Kürtlere yönelik yürüttüğü düşmanlık politikalarını her gün bir üst aşamaya taşımak için olağandışı bir çaba içerisine girmiş durumdadır" dedi. Dersim, Kürt düşmanı politikaların sonucunda, 5 belediyeye daha kayyım atandığını dile getirerek, "9 belediye eş başkanımız da hukukta hiçbir karşılığı olmayan gerekçeler öne sürülerek gözaltına alınmışlardır. 31 Mart’tan bugüne kadar, AKP eliyle 51 belediyemiz gasp edilmiş, 45’ine kayyım atanmıştır. Belediyelerimiz; AKP iktidarından farklı olarak, Covid-19 virüsünün Türkiye’de etkisini göstermeye başladığı ilk günden itibaren, önce halk sağlığı diyerek, tüm çalışmalarını bu öncelik doğrultusunda yürütmüş ve halkımızın taleplerine cevap olabilmek, sağlıklarını koruyabilmek için de canhıraş bir çabanın içerisine girmişlerdir" sözlerine yer verdi.
 
'Yolumuzdan geri dönmeyeceğiz'
 
Bu çalışmaların AKP hükümetini rahatsız ettiğini belirten Dersim, HDP'nin yürüttüğü çalışmaların iktidarın süreci yürütemediğini açığa çıkardığını söyledi. Dersim, "Kayyım politikaları ile Kürt halkı cezalandırılmak, sindirilmek isteniyor. Kürtler, seçme ve seçilme hakkından mahrum bırakılmış ve kayyım politikaları ile Kürdistan seçimsiz bölge ilan edilmiştir. Kürtlerin iradesini tanımama hali yürürlüktedir. Yerel demokrasi Kürdistan’da işletilmiyor ve diktatörlük uygulamaları devreye konulmuş durumdadır. Son kayyım atamalarının 15 Mayıs Kürt Dil Bayramında yapılması yine iktidarın Kürtlere 'bayramınızı yasa çevireceğim' mesajı vermesidir. Fakat unutulmasın ki, bizler ölüme zılgıt çekerek gidenlerin geleneğinden gelen bir halkız. İktidarın, yaratmak istediği baskı ve sindirme politikalarına karşı asla yolumuzdan geri dönmeyeceğiz ve barış talebini haykırmaktan vazgeçmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.
 
'Kayyım darbesini tanımıyoruz'
 
Fatma Albay da, AKP ve MHP iktidarının Kürt halkına düşmanlığını sürdürdüğünün altını çizerek, kayyımların eşbaşkanlık sistemine dönük de bir saldırı olduğunu vurguladı. Fatma, eş başkanlık sisteminin kadınların kazanımı olduğunu ifade ederek, "Kürt düşmanlığının yanında kadın düşmanlığı da açıkça kendini ortaya koymaktadır. Kadınların kazanımı olan eşbaşkanlık sistemine darbe gerçekleştiriliyor. Halkın oylarıyla seçilmiş ve belediyelere geldikleri günden beri halka hizmet etmek dışında bir çalışma yürütmemiş eşbaşkanlarımız hukuksuzca gözaltına alındı. Tüm dünya pandemi ile mücadele ederken, AKP ve MHP bir an bile Kürt düşmanlığından vazgeçmiyor. Her süreçte ilk hedefleri Kürtler oluyor. Devlet Kürt Dil Bayramı'nda karanlık saldırılara başvurmuştur ve bilsinler ki bu saldırılar tarihin en karanlık yerinde hapsolacaktır. Kayyım darbesini tanımıyoruz ve belediyelerimizi geri alıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. AKP ve MHP zihniyetine asla boyun eğmeyeceğiz" diye belirtti.