‘Kürt birliği sadece siyasi partiler arasında değil halk arasında da olmalı’

  • 09:10 16 Mayıs 2020
  • Güncel
Berçem Cûdî
 
KOBANÊ- Kürt ulusal birliğine kadınların öncülük etmesi gerektiğini belirten siyasi parti temsilcileri, “Birliktelik temelde halk arasında başlayacak. Sadece siyasi çerçevede olmamalı" dedi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan ile 27 Nisan’da yaptığı telefon görüşmesinde üzerinde durduğu Kürt ulusal birliği konusu Kürt siyasi partilerinin de ana gündemi oldu. Kuzey ve Doğu Suriye’deki siyasi partiler de Kürtler arasında birliğin oluşması için çalışmalarına ağırlık verdi.  
 
‘Birlik halk arasında başlayacak’
 
Suriye Kürtleri Demokrat Partisi (PDKS) üyesi Gulîstan Etî, birliğin gerekliliğine dikkat çekerek, "Uzun bir zamandır, Kürdistan Ulusal Kongresi'nin (KNK) ulusal birliği oluşturmak için sarf ettiği bir çaba var. Fakat hala hiçbir sonuç alınabilmiş değil. Ayrıca Suriye Demokratik Güçleri (QSD) Komutanı Mezlûm Ebdî de Kürt ulusal birliği için çağrıda bulundu. Biz de Rojava Kürdistanı'daki partiler olarak bir çaba içerisindeyiz. Demokratik Birlik Partisi (PYD) ile ENKS arasında birliğin oluşması gerektiği söyleniyor ama bahsettiğimiz birliktelik temelde halk arasında başlayacak bir birliktelik olup benimsenmesi gerekiyor. Kadın, sivil toplum, genç, işyeri, kurum ve aydınların birlikteliğiyle Kürdistan'da birlik oluşmalı. Birliktelik, toplumun tüm kesimlerinin kendini içinde görmesi anlamına geliyor. Sadece siyasi çerçevede olmamalı" diye konuştu.
 
‘Varlığımızı savunmalıyız’
 
Kürdistan partileri olarak halkın hak, varlık ve davasını savunabilmek için öncülük etmeleri gerektiğini söyleyen Gulîstan, varlık ve yokluk savaşı verildiğinin altını çizdi. Gulîstan, "Üzerimize bir saldırı düzenlendiğinde düşman tüm partilere aynı bakışla bakıyor. Kürt halkı olarak her zamankinden daha fazla varlığımızı savunmalıyız. Halkını savunmak için kendini feda eden kahramanlarımızın kanına sahip çıkmalıyız. Artık, kimsenin Kürt halkına yardım etmeyeceğinin farkındayız. Sadece Kürtler değerlerini koruyabilir. Biz de siyasette yer alan kadınlar olarak, ulusal birlikteki rolümüzü oynamak için bir adım attık. Bu nedenle de KNK öncülüğünde bir kongre gerçekleştirdik" dedi. 
 
‘Tüm halk birlikten sorumludur’
 
Fırat Bölgesi PYD Eşbaşkanı Bêrîvan Hesen ise, Kürt ulusal birliği için yürütülen çaba ve görüşmelerin güçlü olması gerektiğini belirterek, "Egemen ve işgalci devletlerin kurbanı olmamamız için güçlü bir çaba içerisinde olmalıyız. Kürt halkı tarihteki birçok direnişinde, kirli planlar sonucu ile yenilgiye uğratıldı ve öncüleri de katledildi, idam edildi. Tarihin tekrar etmemesi için biz Kürtler, geçmiş deneyimlerden tecrübe edinmeliyiz. Tüm Kürt halkı ulusal birliğin yaratılmasından sorumludur. Bunu yapmayanlar bir kez daha varlık, dava ve Kürtlüğünü gözden geçirmesi gerekiyor" sözlerini kullandı.
 
'Kadınlar Kürt ulusal birliğinin öncülüğünü yapacak'
 
Bêrîvan, Kürdistan'daki kadınlara da seslenerek, ulusal birliğin öncülüğünü üstlenme çağrısında bulundu. Bêrîvan, şöyle devam etti: "Rojava Kürdistanı'nda kadınlar devrimin öncüsü ve sembolü oldu. Yaşamın tüm alanlarına mührünü bastı. O yüzden de eğer gerçekten doğru bir şekilde ulusal birliği elde etmek istiyorsak, kadının rolünü ön plana çıkarmamız gerekiyor. Bu nedenle de tüm Kürt kadınlarından ulusal birliğe öncülük etmesini umut ediyoruz. Daha büyük bir güçle saldırıların karşısında durabilmemiz için kadın öncülüğü önemlidir."