Sewsen Kooperatifi kadınlar için 24 saat çalışıyor

  • 09:11 16 Mayıs 2020
  • Yaşam
Fîdan Abdullah
 
ŞEHBA - Göç ettirilen Efrîn halkı için Şehba’da kurulan Sewsen Kooperatifi, kadınlara 24 saat hizmet sunuyor. 
 
Türkiye ve ona bağlı grupların 20 Ocak 2018’de Efrîn’e dönük saldırıları sonucu halk aynı yılın 18 Mart günü topraklarını bırakarak Şehba Bölgesi’ne göç etmek zorunda kaldı. Burada kısa sürede örgütlemelerini tekrardan yapan halk, demokratik ulus perspektifi çerçevesinde çalışmalarına başladı. Bu çerçevede Şehba'da 1 Temmuz 2018'de kadın hastalıkları için Sewsen Kooperatifi kuruldu. Kooperatifte 3 kadın doktor ve 3 hemşire 24 saat hasta kabulü yapıyor. 
 
'Kadınlar için Sewsen Kooperatifi kuruldu'
 
Sewsen Kooperatifi Yönetimi üyesi Rozana Etan, binlerce Efrînlinin göç ettiğini hatırlatarak, "Şehba, DAİŞ çeteleri tarafından işgal edilmişti. Şehba'nın kurtuluşundan sonra halkı tekrar buraya yerleşmeye başladı. Türk devleti ve çetelerinin Efrîn'e saldırıp işgal etmesi ile halk da çaresiz kalarak göç etmek zorunda kaldı. Efrîn halkı şuan Şehba'da yaşamını sürdürüyor. Bizler de Şehba'ya göç ettikten sonra kendimizi yeniden örgütlemeye başladık. Örgütleme çalışmalarımızdan biri de hastaneydi. Avrîn hastanesinin kuruluşunun ardından kadın için özel olarak Sewsen Kooperatifi kuruldu" diye konuştu. 
 
‘Kadınlar gönül rahatlığı ile geliyor’
 
Rozana, kooperatifin 24 saat açık olduğunu ve halka hizmet ettiğini ifade ederek, ayrıca 4  kliniğin olduğunu dile getirdi. Kliniklerin hasta kadınları tedavi etmek amacıyla dolaştığını söyleyen Rozana, şöyle devam etti: “Her klinikte doktor ve hemşire bulunuyor. Doktor ve hemşirelerimiz kadın olduğu için kliniğe gelen herkes gönül rahatlığıyla hastalıklarını bizimle paylaşıyor. Ayrıca, Sewsen Kooperatifinde psikolojik destek bölümü, çocuk bölümü, ebe ve iç hastalıkları bölümü de var. Psikolojik destek bölümü, kadın hayatı için önemli bir rol oynuyor. Sewsen Kooperatifi olarak umudumuz, insani görevlerle hareket etmek ve var olan imkânlar çerçevesinde halkımızın hizmetinde olmaktır."
 
'Günlük yaklaşık 80 kadını tedavi ediyoruz'
 
Sewsen Kooperatifi hemşiresi Lîlav Şêxo da kooperatifteki çalışmalara değinerek, günlük olarak yaklaşık 80 kadını tedavi ettiklerini belirtti. Lîlav, bu kooperatifin kadınlar için kurulduğuna dikkat çekerek, "Kooperatifte test ve ilaçlar ücretsiz olarak yapılıyor. Ambulanslarımız olağanüstü durumlara karşı 24 saat hazırda bekliyor. Sewsen Kooperatifine bağlı 4 klinik var ve Şehba Kantonu'na bağlı 20 beldede dolaşarak, kadınların ihtiyacını karşılıyor. İmkânlarımızdan halkımızın faydalanmasını istiyoruz" dedi. 
 
'Sewsen Kooperatifi kadınların ihtiyaçlarını karşılıyor'
 
Şehba'nın Maratê köyünden olan ve Sewsen Kooperatifinde tedavi gören Sena Xelîl ise kooperatife ilişkin görüşlerini şu sözlerle paylaştı: "Sewsen Kooperatifi, kadınlara birçok yardımda bulunuyor ve kadınların ihtiyacını karşılıyor. Bizlere oldukça faydası oluyor. Sewsen Kooperatifi doktorları haftada bir defa köye gelerek kadınların ihtiyaçlarını karşılıyor ve gerekli şeyleri yerine getiriyor. Ayrıca tedavi ve testler ücretsiz olarak karşılanıyor. Sewsen Kooperatifi doktorlarından çok memnunuz."