Tutsak annesi: Çocuklarımı görmeden ölmek istemiyorum

  • 09:05 17 Mayıs 2020
  • Güncel
VAN - Cezaevinde tutsak bulunan kızı ve oğlunu 3 yıldır göremeyen kalp hastası Xezal Şadal, siyasi tutsaklar için af yasası çıkarılması gerektiğini belirterek, “Çocuklarımı görmeden ölmek istemiyorum” dedi.
 
Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’de 4 bin kişi yaşamını yitirirken, vaka sayısı ise 145 bine yaklaştı. Her ne kadar “normalleşme” açıklamaları yapılsa da bilim insanları ikinci dalganın gelebileceğini, tedbirlerin sıkı tutulması gerektiğini dile getiriyor. Salgın sürecinde en fazla gündemde olan konulardan biri de cezaevlerinde yeteri kadar tedbir alınmaması, hatta birçok cezaevinde dezenfektan, maske verilmemesi oldu. Cezaevlerini boşaltmak için çıkarılan infaz yasasından ise kadın ve çocuğa yönelik cinsel saldırı ve şiddet failleri, uyuşturucu, çete, hırsızlık, gasp gibi suçları işleyenler yararlandı. Siyasi tutsak ve hükümlüler kapsam dışı bırakılarak salgın ile yüz yüze bırakıldı. On binlerce tutsak yakını ise endişe içinde. Kızı ve oğlu uzun yıllardır cezaevinde olan Xezal Şadal da çocukları için endişeli.
 
‘Tutuklular iyi beslenmiyor’
 
Xezal’ın kızı Mahsume Şadal, İstanbul’da 2004 yılında tutuklandı ve birçok cezaevine sürgün edildi, şu anda da İzmir Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuluyor. Cezaevi koşularına dikkat çeken Xezal, tutsakların iyi beslenmediğini belirterek, “Koronavirüsten kaynaklı durumları iyi değil. İyi beslenemiyor, ihtiyaçları karşılanmıyor. Maske, deterjan verilmiyor, her şey sadece yaşatacak kadar veriliyor. Tutuklular da ailelerinden bir şey bekliyor ama virüsten dolayı biz de bir şey yapamıyoruz” diye kaydetti. 
‘Oğlum 4 yıldır hücrede tutuluyor’
 
Oğlunun da Balıkesir L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu olduğunu, 4 yıldır hücrede tutulduğunu belirten Xezal, “Çocuklarımın serbest kalmasını istiyorum. ‘Oğlumu da kardeşine yardım yataklık ettin’ gerekçesiyle tutukladılar. Oğlum telefon görüşmelerinde ‘Neden herkesi bıraktılar da bizi bırakmıyorlar’ diye sitem ediyor. Orada da cezaevi koşularının iyi olmadığını, gardiyanları dahi görmediğini söylüyor” ifadelerini kullandı.
 
‘Artık evlat acısı kaldıracak gücüm kalmadı’
 
“Çocuklarımı görmeden ölmek istemiyorum” diyen Xezal, kalp rahatsızlığından kaynaklı çocuklarını göremeyeceğinden kaygılandığını dile getirdi. Salgından dolayı endişeli olduğunu belirten Xezal, “Kalp rahatsızlığımdan kaynaklı uçağa binemiyorum. Çocuklarımı 3 yıldır görmüyorum sadece telefonla konuşabiliyorum. Artık evlat acısı kaldıracak gücüm kalmadı. Çocuklarımızı çıkarmıyorlar, onlar da aynı acıları yaşasınlar. Bizim çocuklarımız neden bırakılmadı? Virüs sadece hırsızları, tecavüzcüleri mi etkiliyor? Çocuklarımız ne yapmış, haklarını savundukları için içerdeler. Yeter artık cezaevlerinin kapıları açılsın, yeter bu kadar ciğerimizin yandığı. Evlatlarımız onurları için cezaevinde” diye konuştu.