Muş’ta ‘Kardeş Aile’ kampanyası ile yüzlerce aileye ulaşıldı

  • 09:07 17 Mayıs 2020
  • Siyaset
MUŞ - "Kardeş Aile" kampanyası ile Muş’ta yüzlerce aileyle buluştuklarını söyleyen HDP İl Eşbaşkanı Sibel Genç, “Koronavirüs sürecinde en çok ihtiyaç duyulan şey maddi ve manevi olarak dayanışmadır” dedi. 
 
Koronavirüs (Covid-19) salgını sonrası binlerce aile işsizlik ve yoksulluk nedeniyle kira, elektrik, su, beslenme, hijyen gibi temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamayacak durumda bırakıldı. Devletin ihtiyaç sahiplerini yönlendirdiği Sosyal Yardımlaşma Vakfı ya da Valilik ve Kaymakamlıklara ise çoğu kişi ulaşamıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bin TL pandemi yardımına ise başvurularına rağmen hala yararlanmayan yurttaşlar bulunuyor. Birçok ailenin tek desteği ise dayanışma kampanyaları. Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) başlattığı "Kardeş Aile" kampanyası da bu kapsamda birçok kentte dayanışma ağlarını örmeye devam ediyor.
 
HDP’nin başlattığı "Kardeş Aile" kampanyasının devam ettiği Muş’ta da yüzlerce aileye ulaşıldı. Kampanyaya 700 ailenin başvurduğunu ve bu ailelerden 400’üne ulaşabildiklerini söyleyen HDP Muş İl Eşbaşkanı Sibel Genç, çalışmalarının devam ettiğini belirterek, dayanışma ve birlikteliğe ihtiyaç olduğunu vurguladı. 
 
‘Pandemi sürecinde en büyük ihtiyacımız dayanışma’ 
 
Dayanışmanın partilerinin temel ilkelerinden biri olduğunu belirten Sibel, “Koronavirüsle birdenbire çok başka bir sorunun içine düştük. Artık her insanın koşulları aynı değil. Muş özellikle yoksul bir kent olduğu için günlük ihtiyaçlarımızı günlük karşılayan bir yaşam tarzımız var. Bundan dolayı birdenbire içine düştüğümüz bu pandemi döneminde dayanışmadan başka bir seçeneğimiz yok. Kampanyanın amacı, bu zor günleri birlikte aşmak, modern dünyada kaybolan ama en çok ihtiyacımız olan dayanışmayı örmektir” dedi. 
 
‘350-400 aileyi buluşturduk’
 
Kampanya kapsamında yüzlerce aileyi buluşturduklarını, iletişimlerinde aracı olduklarını aktaran Sibel,  350 aileyi, kardeş aile kapsamında buluşturduklarını dile getirdi. Sibel, “Yaklaşık 400 aileyi de yardım etmek isteyen, durumu biraz daha iyi olan aileler kapsamında buluşturduk. HDP’li milletvekilleri ve yardım etmek isteyen arkadaşlarımız bu kampanyanın içerisinde yer alıyor” diye belirtti.
 
‘Kampanya engellenmedi ama kayyım atamak da bir engeldir’ 
 
Kampanya ile ilgili çalışmalarının engellenmediğini ancak HDP’li belediyelere kayyım atamasının bir engelleme olduğunu ifade eden Sibel, “Belediyelerin böylesi bir dönemde paylaşmanın, dayanışmanın, sorun çözmenin odağında olması gerekirken kayyım atandı. Kars Belediyesi'ne yönelik uygulananlar ortada. Oysa dayanışma içinde çok yaratıcı bir politik hat çıkarabilirdi. Bilimselliği temel alarak sivil toplum örgütleri, sendikalar, odalar, kooperatifler ile dayanışma ağları genişletilebilirdi” sözlerine yer verdi. 
 
‘İktidar bu günlerin sadece kendisiyle anılmasını istiyor’ 
 
İktidarın ise sadece kendi yaptıklarının görülmesini istediğini, “Ben yaptım” demek için birçok çalışmayı engellediğini ifade eden Sibel, “Zor günler kolektif bir bilinç, aydınlanma, dayanışma kültürü yaratır ama iktidar bunun kurulmasını istemiyor. Oysa insanları özgür bıraksalar birçok farklı yöntem geliştirilir” diye ekledi.