Feleknas Uca: Gün birlik olma günüdür

  • 09:07 18 Mayıs 2020
  • Siyaset
DİYARBAKIR - Maxmur'a yönelik ambargonun bir an önce sonlandırılması gerektiğini belirten HDP Milletvekili Feleknas Uca, "Ne kayyımlarla, ne katliamlarla, ne saldırılarla, ne siyasi soykırım operasyonlarıyla ne de Maxmur'da olduğu gibi ambargolarla Kürt halkını yok edemezler, bitiremezler. Gün birlik günüdür, gün bir olma günüdür" dedi.
 
Federe Kürdistan Bölgesi'nde bulunan Maxmur Kampı’nda bir yıla yakın süredir ambargo devam ediyor. Kamp içinde bulunan yurttaşlar temel ihtiyaçlarını karşılayamazken, sağlık hizmetine ulaşım ise neredeyse yok. Ambargonun kaldırılması için birçok kez çağrılarda bulunulsa da, 15 Nisan'da Türkiye'ye ait Silahlı İnsansız Hava Araçlarının (SİHA) Maxmur Kampı’nı bombalamasının ardından 3 kadın yaşamını yitirmişti. Öte yandan Kürt birliğinin sağlanması için de çalışmalar sürerken, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Feleknas Uca, Maxmur'un genel durumunu değerlendirerek, Kürt birliği için çağrıda bulundu.
 
'BM Maxmur kampında yaşananlar karşısında sessiz'
 
Koruculuk sistemini kabul etmeyen, devlet baskısına boyun eğmeyen Kürt halkının Federe Kürdistan'a giderek yaşamlarına orada devam ettiğini hatırlatan Feleknas, "Çok zor şartlarda Maxmur kampı yapıldı. Kamp olmayan imkanlarla yapıldı. Yoktan var edildi. Birleşmiş Milletler'in (BM) bu kampa sahip çıkması ve haklarını koruması gerekir ama görüyoruz ki bugün BM Maxmur kampının yaşadıkları karşısında sessiz kalıyor. O halkın göç etmesine neden Türkiye, bugün yine Kürt halkını hedef alıyor ve kendi sınırları içerisinde olmamasına rağmen havadan bombardıman yaparak halkın yaşamını tehlikeye atıyor. Pandemi sürecinde tüm ülkelerin savaşı durdurması, kavgayı bırakması gerektiği yönünde çağrı yapılırken, Türkiye hiçbir çağrıyı umursamayarak, her süreçte Kürtleri her yerde hedef alıyor. Bu kabul edilir değildir" dedi.
 
'Kürt halkının birliği Maxmur'dan geçer'
 
Maxmur kampında halkın sağlık hakkına erişiminin engellediğini vurgulayan Feleknas, Maxmur'a yönelik ambargonun bir an önce sonlandırılması gerektiğini söyledi. Feleknas, "Güney hükümetinin de bu konuda sorumluluk alması ve ambargoyu sonlandırması gerekir. 4 parça Kürdistan birdir ve Kürt halkı birdir. Hepimiz bu toprakların sahipleriyiz. Maxmur halkı da bu toprakların sahipleridir ve bu ambargo hiçbir şekilde kabul edilir değildir. Maxmur'da yaşayan Kürtler istedikleri yerde yaşama hakkına sahiplerdir. Mülteci değillerdir ama ne yazık ki kendi topraklarında mülteci muamelesi görmektedirler. Güney hükümeti bu sorunu ortadan kaldırmalıdır. Kimse 'bu sorun beni ilgilendirmez' diyemez. Kampta yaşayanların birçok sağlık sorunu var, çocuklar var, kadınlar var, yaşlılar var. Bu insanların temel insani haklarından faydalanması gerekir. Kürt halkının birliği de Maxmur'dan geçer. Birlik ruhuyla hareket etmeliyiz. Bizi bölen zihniyeti yerle bir etmeliyiz. Bu zihniyet düşman zihniyetidir ve aramıza bu zihniyetin girmesine izin vermemeliyiz. Parçalanmamıza karşı birleşmeyi esas almalıyız" sözlerine yer verdi.
 
'Kürtlerin Kürtlerden başka dostu yoktur'
 
Kürt halkının tarihte yaşananlardan ders alması gerektiğini dile getiren Feleknas, karşılarında faşist bir iktidar olduğunu ifade etti. Feleknas, Kürt kentlerinde mezarlıklara yapılan saldırıları anımsatarak, "Bu zihniyetin ölümüze dahi saygısı olmayan, irademizi tanımayan bir zihniyettir. Bu zihniyet anneye oğlunun cenazesini kargoyla gönderdi, bu zihniyet Kürtçe tabelaları indirdi ve dilimizi bile tanımadığını defalarca kez gösterdi. Bu zihniyet kadın, çocuk, genç, yaşlı demeden her Kürdü katletti, kentlerimizi yaktı, yıktı. Kürt halkı bu zihniyetle yüz yıldır yaşıyor. Kürt halkı üzerinde yok etme politikaları yürütülüyor. Türkiye Kürtlerin tüm kazanımlarını gasp etmeye ve yok etmeye çalışıyor. Türkiye'deki tüm siyasi partiler Başur'daki referanduma karşı siyaset yürütürken, biz mecliste desteklediğimizi açıkladık. Bu nedir? Bu birliğin gerektirdiği duruştur. Kürtlerin Kürtlerden başka dostu olmadığını da gördük" diye belirtti.
 
'Birliğe en çok kadınların ihtiyacı var'
 
"Kürtleri Kürdistan'dan çıkarmak istiyorlar, Kürdistan'ı gasp etmek istiyorlar" diyen Feleknas, Kürt halkının tüm kazanımlarının tehlikede olduğunu vurguladı. Kürt halkının yıllardır Kürtlerin birliğine dair hayalleri olduğunu ifade eden Feleknas, "Bu hayali biz Kürt halkı olarak, Kürt partileri olarak kendi ellerimizle parçalıyoruz. Birliği sağlamak bizim elimizdedir. Birlik için yıllardır çalışma yürütüyoruz. Defalarca kez Başur'a gittik, görüşmeler sağladık. Kürdistani partiler ile ittifak kurduk. Bizim için Kürt birliği ekmek ve sudan daha önemlidir, daha büyük bir ihtiyaçtır. Kürdistan'ı Kürtsüz bırakmak istiyorlar. Bunu başarmalarına izin vermeyeceğiz, vermemeliyiz. Bizi birbirimize düşürmeye çalışıyorlar. Kürt kadınları birliğe öncülük yapıyor ve önemli çalışmalar yürütüyor. Bu birliğe en çok kadınların ihtiyacı var ve bu nedenle en çok kadınlar mücadele ediyor" ifadelerine yer verdi.
 
'Başımıza gelenler örgütlü olmayışımızdan geliyor'
 
Mezarlıkların dahi Kürtlerin birliğine verilmiş bir mesaj olduğuna işaret eden Feleknas, "Kürdistan'daki mezarlıklara bakın. Kürdistan'ın dört parçasından insanlar var orada. Birlik için, dil için, kazanımlar için, saldırılara karşı, katliamlara karşı direnen gençler var o mezarlıklarda ve bizim o mezarlıkların hatırına, şehitlerimizin hatırına birliğimizi sağlamamız ve korumamız gerekir. Dört parçadan Kürt gençlerinin kanı birbirine karışmıştır, sırt sırta şehit düşmüşlerdir. Eğer biz bu birliği sağlamış olsaydık ne Rojava'yı yaşardık, ne Efrin'i, ne kayyımları, ne Halepçe'yi yaşardık. Birliğimiz olsaydı Kürt çocukları idam edilemezdi. Başımıza gelen her şey örgütlü olmayışımızdan geliyor, birlik olmayışımızdan geliyor. Biz bugün kişi olarak değil, halk olarak birlik istiyoruz. Kardeş kavgasını, Kürt halkına yönelik saldırıları durduralım. Bunu başaracak olan biziz. Başur sınırlarını bizim iyiliğimizi düşündükleri için değil, bizi açlıkla terbiye etmek istedikleri için kapattılar. Kürt düşmanlığı her koşulda kendini gösteriyor" diye konuştu.
 
'Gün birlik olma günüdür'
 
Feleknas, son olarak şu ifadelere yer verdi: "'Babaların, dedelerin düşmanı evlatlarının dostu olamaz' demişler. Bu düşmanlık Kürt halkına karşı yıllardır devam ediyor. Hiçbir zaman Kürtlerin dostu olmadılar ve olmayacaktır. Kürdün dostu Kürt’tür. Kürdün sesine ses olacak olan Kürt'tür. Kürt halkının yaşamadığı acı, katliam, yıkım, talan, parçalanma kalmadı. Kürt halkı dört parçada aynı acıları, aynı katliamları yaşıyor. Bu nedenle Kürdistan 4 değil, tek parçadır. Kürt halkı aslında birdir. Kürt halkı nice katliamdan geçirildi ama Kürt halkı hiçbir zaman boyun eğmedi. Kürt halkı hiçbir zaman inkar, imha ve yok etme politikasına geçit vermedi, vermeyecektir. Ne kayyımlarla, ne katliamlarla, ne saldırılarla, ne siyasi soykırım operasyonlarıyla ne de Maxmur'da olduğu gibi ambargolarla Kürt halkını yok edemezler, bitiremezler. Gün birlik günüdür, gün bir olma günüdür. Hala geç değilken bu kirli siyasetin önünü keselim. Maxmur'da ambargo kaldırılsın ve Kürtlerin birliği için adımlar atılsın."